ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահը մասնակցելու է Միջազգային Հաշվարկների Բանկի ընդհանուր տարեկան ժողովին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանն աշխատանքային այցով մեկնել է Բազել (Շվեյցարիա), որտեղ մասնակցելու է Միջազգային Հաշվարկների Բանկի ընդհանուր տարեկան 88-րդ ժողովին:
Ժողովին քննարկվելու են ֆինանսական համակարգի կարգավորմանը, բանկային գործունեության միջազգային ստանդարտներին, բանկային վերահսկողության արդի մարտահրավերներին վերաբերող ընթացիկ խնդիրներ: Անդրադարձներ են լինելու Միջազգային Հաշվարկների Բանկի տարեկան հաշվետվությանը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԿԲ հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից:
Այցի շրջանակում նախատեսվում են մի շարք երկկողմ հանդիպումներ՝ գործընկեր կառույցների ղեկավարների հետ:
Միջազգային Հաշվարկների Բանկը հիմնադրվել է 1930 թ-ին, Բազելում` Գերմանիայի, Բելգիայի, Ֆրանսիայի, Միացյալ Թագավորության, Իտալիայի, Ճապոնիայի, ԱՄՆ և Շվեյցարիայի միջև կնքված միջկառավարական համաձայնագրի շրջանակում: Այն ամենահին միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունն է: Բանկն աջակցում է դրամավարկային և ֆինանսական կայունության ապահովման գործում, նպաստում միջազգային դրամավարկային և ֆինանսական գործակցությանը և կենտրոնական բանկերի համար ծառայում որպես բանկ: Վերջինիս անդամակցում են 60 կենտրոնական / ազգային բանկեր: Իր առանցքային հանձնաժողովների միջոցով (Բանկային վերահսկողության բազելյան հանձնաժողով, Գլոբալ ֆինանսական համակարգի հանձնաժողով, Վճարային և շուկայական ենթակառուցվածքբների հանձնաժողով և այլն) բանկն անդամակցող կազմակերպություններին ապահովում է ֆինանսական կայունության ոլորտին վերաբերող վերլուծություններով և քաղաքականության իրականացման խորհրդատվությամբ, աջակցում բանկային վերահսկողության միասնական ստանդարտների մշակմանը և ներդրմանը:

Председатель ЦБ Армении примет участие в ежегодном собрании Банка Международных расчетов
Председатель ЦБ Армении Артур Джавадян вылетел в Швейцарию, где он примет участие в ежегодном, 88-м собрании Банка Международных расчетов.
На собрании будут обсуждаться международные стандарты урегулирований финансовой системы, банковской деятельности, текущих проблем банковского контроля.  Будет представлен годовой отчет Банка Международных расчетов. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает пресс-служба ЦБ Армении.
В рамках визита планируется ряд 2-сторонних встреч с руководством партнерских структур.
Банк Международных расчетов был основан в 1930 году в Базеле, в рамках межгосударственного соглашения между Германией, Бельгией, Францией, Великобританией, Италией, Японией, США и Швейцарией. Это самая старая международная финансовая организация.  Банк содействует в деле обеспечения денежно-кредитной и финансовой стабильности, способствует сотрудничеству в указанных областях и служит для центральных банков в качестве банка. В Банк Международных расчетов вовлечены 60 центральных банков/ национальных банков различных стран. Путем своих основных комитетов (Базельский комитет банковского контроля, Комитет глобальной финансовой системы, Комтет платежных и рыночных инфраструктур и пр.) Банк Международных расчетов обеспечивает для своих участников аналитические данные о финансовой стабильности и дает им консультации по осуществлению политики, способствует разработке и внедрению банковского контроля.