ԱԳՆ խոսնակը վստահեցրեց՝ Հայաստանում Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի օրակարգից շեղում չի լինելու
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի նախապատրաստական աշխատանքներն ընթանում են և աշնանը կայանալիք գագաթնաժողովի օրակարգից շեղում չի լինելու: Մայիսի 22-ին լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը: Նա նկատեց, որ ժամանակացույցից որոշակիորեն հետ են ընկել, բայց դա չի խոչընդոտի միջոցառման՝ ճիշտ ժամանակին ու հավուր պատշաճի անցկացմանը:
«Թեպետ պետք է խոստովանել, որ ժամանակացույցից մի փոքր հետ ենք ընկել, բայց երեկ վարչապետի մոտ կայացած քննարկումն ու դրանից հետո հնչած հստակ հանձնարարականները թույլ են տալիս ասել, որ օրակարգից շեղում չի լինելու ինչպես ծրագրված միջոցառումների, այնպես էլ փաստաթղթաբովանդակային առումով»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ վստահեցրեց խոսնակը:
Տիգրան Բալայանը հիշեցրեց, որ Երևանում նախատեսվում է ընդունել Ֆրանկոֆոնիայի հիմնարար փաստաթղթերից մեկը՝ «Ապրել միասին» Երևանյան պակտը, որի շուրջ քննարկումները շարունակվում են: Մի քանի այլ փաստաթուղթ ևս նախապատրաստվում է:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանն ընդունելու է 100-ից ավելի պատվիրակությունների, 83՝ անդամ, ասոցացված անդամ և դիտորդ երկրներից, գործընկեր կառույցներից: Հայաստան կժամանեն նաև միջազգային կառույցների ղեկավարների մակարդակով պատվիրակությունները: «Աշխատանքները հունի մեջ են, այսօր նաև կազմակերպչական պատվիրակություն է ժամանում Երևան, որը մեր հիմնական գործընկերն է լինելու գագաթնաժողով անցկացնելու առումով, հանդիպումներ է ունենալու պատասխանատու գերատեսչությունների հետ»,-ասաց Տիգրան Բալայանը՝ հավելելով, որ մոտ օրերս սպասվում է նաև Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության պատվիրակության այցը։

La Francophonie summit to proceed as expected, says Armenia
YEREVAN, MAY 22, ARMENPRESS. The preparations for the La Francophonie summit in Yerevan are underway and there will not be any deviation from its agenda, spokesperson for the ministry of foreign affairs Tigran Balayan said at a May 22 press briefing.
“Although I must confess that we are a bit held back from the schedule, the discussion at the Prime Minister’s office yesterday and the instructions which followed allow to say that there will not be a deviation from the agenda both in terms of the planned events and documentations,” he said.
Balayan reminded that one of the fundamental documents of the organization is expected to be adopted in Yerevan – the Living Together Yerevan Pact, with discussions over it still ongoing. Several other documents are also being prepared.
He said that Armenia will host more than 100 delegations. Top level delegations of international organizations will also arrive to Armenia.
“Works are underway, today an organizational delegation will arrive in Yerevan, which will be our main partner in terms of holding the summit, it will have meetings with agencies in-charge,” Balayan said.