Հայաստանի և Թուրքիայի միջև առևտրաշրջանառությունը կազմել է 200-300 միլիոն դոլար. Նոյան Սոյակ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Թուրքիայի միջև առևտրաշրջանառությունն այս տարի կազմել է 200-300 միլիոն դոլար:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության գործարար խորհրդի տնօրենների 58-րդ հերթական նիստին լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց Հայ-թուրքական բիզնես զարգացման խորհրդի համանախագահ Նոյան Սոյակը:
Նրա խոսքով՝ Հայ-թուրքական բիզնես զարգացման խորհուրդը, որ գործում է 1997 թվականից, նպատակ ունի ծանոթացնել երկու երկրների գործարարներին եւ նպաստել նրանց բիզնեսի զարգացմանը: «Մեր երկու երկրների միջև հիմնականում փոքր և միջին ձեռնարկությունների համագործակցություն է»,-նշեց Սոյակը:
Նրա խոսքով՝բիզնեսը զարգանալու համար աջակիցների կարիք չունի: «Բիզնեսմեններն ունեն իրենց գործարար կապերը զարգացնելու տարբեր ճանապարհներ»,-հավելեց նա՝ կարևորելով նաև երկու երկրների միջև քաղաքական խնդիրների լուծումը: «Առեւտուրը և լավ բիզնեսը, անշուշտ, խթանում են նաեւ դիվանագիտական հարաբերությունների զարգացումը: Որքան շատ լինեն կապերը երկու երկրների միջեւ, այնքան կառավարություններն ավելի հեշտ կգնան երկխոսության», - նշեց Սոյակը:
Անդրադառնալով սևծովյան տնտեսական համագործակցությանը՝ Հայ-թուրքական բիզնես զարգացման խորհրդի համանախագահը նշեց, որ այն շատ կարևոր ինստիտուտ է: Կանաչ էներգիայի մասին էլ խոսելով՝ Սոյակն ընդգծեց, որ այն արդյունավետ չի օգտագործվում մեր երկրների և էներգետիկ ոլորտում գործունեություն ծավալող կազմակերպությունների կողմից:
Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության գործարար խորհրդի տնօրենների 58-րդ հերթական նիստն անցկացվեց մայիսի 17-ին: Խորհրդի անդամներից նիստին չէին ներկայացել Ալբանիան, Հունաստանը, Մոլդովան, Սերբիան և Ադրբեջանը:
2018-ի հունվարի 1-ից գործարար խորհուրդը ղեկավարում է Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը:

YEREVAN, MAY 17, ARMENPRESS. The trade turnover between Armenia and Turkey comprised 200-300 million US dollars this year, Noyan Soyak, co-chair of the Turkish-Armenian Business Development Council (TABDC) told reporters during the 58th meeting of the Board of Directors of the BSEC Business Council, reports Armenpress.
He said the Turkish-Armenian Business Development Council, which operates since 1997, aims at getting acquainted the businessmen of the two countries with each other and contributing to their business development. “There is mainly a cooperation of small and medium enterprises between our two countries”, he said.
According to him, business doesn’t need supporters for development. “Businessmen have different ways to develop business ties”, he said, highlighting the solution of political issues between the two countries. “Trade and good business, of course, promote also the development of diplomatic relations. The more are the ties between the two countries, the easier for the governments to go to dialogue”, Soyak said.
The 58th meeting of the Board of Directors of the Business Council of the Black Sea Economic Cooperation Organization was held on May 17. Among the Board members the meeting was not attended by Albania, Greece, Moldova, Serbia and Azerbaijan.
The Business Council is chaired by president of the Union of Manufacturers and Businessmen of Armenia Arsen Ghazaryan since January 1, 2018.