Վարչապետի ընտրությանն ընդառաջ. ում թեկնածություններն են առաջադրելու խմբակցությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովում ՀՀ վարչապետի՝  մայիսի 1-ին նախատեսված ընտրության հարցի քննարկմանն ընդառաջ խորհրդարանական 4 խմբակցությունները վարչապետի թեկնածուի վերաբերյալ քննարկումները շարունակում են: «Արմենպրես»-ը զրուցել է խորհրդարանական բոլոր ուժերի ներկայացուցիչների հետ:
Խորհրդարանում մեծամասնություն կազմող Հանրապետական կուսակցության խոսնակ, ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը նշեց, որ «Հանրապետական խմբակցությունը Սահմանադրությամբ տրված ժամկետներում` մինչև ապրիլի 30-ը ներառյալ, կքննարկի Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի թեկնածուի հարցը և կգա միասնական որոշման: «Ինչ որոշման էլ մենք հանգենք, դա պայմանավորված է լինելու բացարձակապես Հայաստանի Հանրապետության պետական շահով, Հայաստանի քաղաքացիների շահերի սպասարկմամբ` նկատի ունենալով ազգային անվտանգության և ներքին կայունության առաջնահերթությունը: Մենք պետականամետ քաղաքական ուժ ենք, որտեղ պետության և հայրենիքի շահն ամենավերն է և մենք կառաջնորդվենք նժդեհյան հետևյալ սկզբունքով` կուսակցությանս հետ, բայց ազգիս համար»,- ասաց ԱԺ փոխնախագահը:
Հարցին` հնարավոր է, որ իրենց թեկնածուն չլինի ՀՀԿ-ական, այլ սատարեն մեկ այլ թեկնածուի, Շարմազանովը պատասխանեց. «Ես ասացի, մենք կքննարկենք, կգանք միասնական որոշման: Մեր որոշումը կլինի ազգային անվտանգության և ներքին կայունության շահը սպասարկելու ուղղությամբ: Հանրապետական կուսակցությունը պետական ուժ է, և մենք մինչև ապրիլի 30-ը կգանք որոշման և կներկայացնենք մեր հստակ որոշումը, թե ինչ ենք անում»,- եզրափակեց Էդուարդ Շարմազանովը:
Ազգային ժողովի «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը հիշեցրեց, որ ապրիլի 25-ին տեղի է ունեցել «Ծառուկյան» դաշինքի առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի և «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը` շեշտելով, որ այս պահին բանակցություններ են ընթանում կողմերի միջև: «Այս պահին ես որևէ հստակ որոշման մասին ոչինչ ասել չեմ կարող, քանի դեռ ընթանում են բավականին ինտենսիվ բանակցություններ: Վստահ եղեք, որ առաջիկա 1-2 օրերի ընթացքում մենք մեր որոշումը կունենանք և սահմանված կարգով` մինչև ապրիլի 30-ը, մինչև այն պահը, երբ պիտի առաջադրվեն վարչապետի թեկնածուները, մեր որոշումը կհրապարակենք»,- ասաց Զոհրաբյանը:
Խորհրդարանական «Ելք» խմբակցության քարտուղար Գևորգ Գորգիսյանը հայտնեց, որ դաշինքը պատրաստ է վարչապետի պաշտոնում առաջադրել Նիկոլ Փաշինյանի թեկնածությունը, սակայն այդ հարցում չեն շտապում.  ««Ելք» դաշինքը պատրաստ է առաջադրել Նիկոլ Փաշինյանի թեկնածությունը, բայց երեկ ամբիոնից հնչեց, որ Նիկոլ Փաշինյանը պետք է լինի բոլոր 4 խմբակցությունների թեկնածուն: Հիմա, կարծում եմ, պարոն Փաշինյանը բանակցությունների մեջ է մյուս երեք խմբակցությունների հետ: Արդյունքների մասին, ենթադրում եմ, որ մեզ կտեղեկացնեն»:
ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ Արսեն Համբարձումյանն «Արմենպրես»-ին փոխանցեց, որ «Դաշնակցություն»-ը դեռ կոնկրետ որոշում չունի վարչապետի թեկնածուի վերաբերյալ: «Ազգային ժողովի նիստին ընդառաջ մեր որոշման մասին տեղեկատվություն կստանաք»: Հարցին` հնարավո՞ր է ՀՅԴ-ն որոշում կայացնի սատարել Նիկոլ Փաշինյանին, Համբարձումյանն ասաց, որ նման օրակարգ այս պահին չունեն, սակայն հայտնեց, որ առաջիկա օրերին հանդիպումներ և քննարկումներ կունենան Նիկոլ Փաշինյանի և նրա կողմնակիցների հետ: «Հարցերի բավականին մեծ շրջանակ ունենք, որոնց վերաբերյալ հետաքրքիր են պարոն Փաշինյանի և նրա կողմնակիցների մոտեցումները: Նաև այդ քննարկումների արդյունքներից և առաջադրված թեկնածուներից է կախված, թե ինչ դիրքորոշում կորդեգրենք»,- ասաց Արսեն Համբարձումյանը:
ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչը նաև չբացառեց, որ կուսակցությունը վարչապետի պաշտոնում կառաջադրի սեփական թեկնածուին:
Հայաստանի վարչապետ Սերժ Սարգսյանն ապրիլի 23-ին հրաժարական է տվել: Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության համաձայն` վարչապետի հրաժարականից հետո 7 օրվա ընթացքում խորհրդարանական բոլոր խմբակցությունները կարող են ներկայացնել վարչապետի թեկնածուներ, որից հետո խորհրդարանում բաց անվանական քվեարկությամբ տեղի կունենա վարչապետի ընտրությունը: Ազգային ժողովի հատուկ նիստում վարչապետի ընտրության հարցը կքննարկվի մայիսի 1-ին:

Ahead of election of Armenian Prime Minister: Whose candidacies will be nominated by factions?
YEREVAN, APRIL 26, ARMENPRESS. 4 factions of the Armenian Parliament continue discussions over the candidate for the Prime Minister ahead of the debate of the issue of election of the PM scheduled on May 1.
The representatives of all parliamentary factions gave a comment to ARMENPRESS on this matter.
Eduard Sharmazanov, spokesman of the ruling Republican Party of Armenia (RPA), Vice Speaker of the Parliament, said “the Republican faction will discuss the issue of the Party’s candidate for the PM within the timeframes provided by the Constitution, including April 30, and will make a joint decision”.
“Whatever we decide, it will be conditioned exclusively by the state interest of the Republic of Armenia, serving the interests of the Armenian citizens taking into account the priority of national security and domestic stability. We are a pro-state political force where the interest of the state and the Fatherland is above everything and we will be guided by Nzhdeh’s principle: with my party, but for my people”, Sharmazanov said.
Asked whether it is possible that their candidate will not be an RPA member, and they will support another candidate, Sharmazanov said: “I already said, we will discuss and will make a joint decision. Our decision will be based on serving the interest of national security and domestic stability. The Republican Party is a state force, and we will make a decision until April 30 and will present our clear decision on what we are going to do”.
Tsarukyan faction MP Naira Zohrabyan reminded that the meeting of Tsarukyan bloc leader Gagik Tsarukyan and Yelk faction head Nikol Pashinyan was held on April 25, stating that at the moment the sides are holding talks. “As of this moment I cannot say anything on any concrete decision as long as quite intensive talks are underway. Be sure we will make our decision in coming 1-2 days and will release it until April 30, until the moment when the candidates for PM are nominated”, Zohrabyan said.
Yelk faction secretary Gevorg Gorgisyan said their bloc is ready to nominate Nikol Pashinyan’s candidacy for the PM, but they are not in a hurry yet. “Yelk bloc is ready to nominate Nikol Pashinyan’s candidacy, but yesterday it was stated that Nikol Pashinyan must be the candidate of all 4 factions. Now, I think, Mr. Pashinyan is holding talks with the remaining three factions. I suppose we will be notified about the results”, he said.
ARF Supreme Council representative Arsen Hambardzumyan informed that the party doesn’t yet have a concrete decision on the PM’s candidate. “You will be informed about our decision ahead of the Parliament’s session”. Asked whether it’s possible for the ARF to support Nikol Pashinyan, Hambardzumyan said at the moment there is no such agenda, but added that meetings and discussions with Nikol Pashinyan and his supporters are expected in coming days. “We have a range of issues, and the approaches of Mr. Pashinyan and his supporters on them are interesting. Our position will depend on the results of these discussions and the nominated candidates”, he said. Arsen Hambardzumyan also didn’t rule out that the party will nominate its own candidate for the PM.
Armenian Prime Minister Serzh Sargsyan resigned on April 23. According to the Constitution, after the PM’s resignation all parliamentary factions can nominate candidates for PM within 7 days after which the election of the PM will be held in the Parliament by an open voting. The Parliament will debate the issue of election of the PM at a special session on May 1.