Հայաստանը պատվաստումների որակի առումով տարածաշրջանում առաջատարն է
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պատվաստումների արդյունավետության եւ որակի առումով Հայաստանը տեղ ունի աշխարհի առաջատար երկրների շարքում, իսկ տարածաշրջանում առաջինն է: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին իր ամփոփիչ մամուլի ասուլիսին ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Լեւոն Ալթունյանը: «Հայաստանը կարող է պարծենալ այս առումով»,-ասաց նա:
Անդրադառնալով սկրինինգային ծրագրերին՝ Ալթունյանն ասաց, որ դրանց շնորհիվ հնարավոր է դառնում վաղ հայտնաբերել այնպիսի ոչ ինֆեկցիոն հիվանդություններ, ինչպիսիք են ճնշումը, սրտանոթային հիվանդությունները, արգանդի պարանոցի քաղցկեղը: «Սկրինինգի ենթարկված բնակչության քանակը տարեցտարի աճում է, սակայն որակը դեռ աճելու տեղ ունի»,-ասաց նա:
Մարզային առողջապահական համակարգի արդիականացման հետ կապված էլ նախարարն ասաց, որ Վանաձորի բժշկական կենտրոնը բժշկական եւ ախտորոշիչ սարքավորումներով, անհրաժեշտ կահույքով եւ պարագաներով հագեցնելու նպատակով արդեն իսկ պայմանագրեր են կնքվել:
Սեւանի ԲԿ-ի նոր շենքի կառուցման եւ Արտաշատի ԲԿ-ի վերակառուցման աշխատանքներն ընթանում են ժամանակացույցին համապատասխան:

Армения - лидер региона по качеству прививок
Армения в числе передовых стран по эффективности прививок и их качеству, а в регионе – первая. По сообщению «Арменпресс», об этом заявил на итоговой пресс-конференции министр здравоохранения РА Левон Алтунян. «Армения может гордиться этим», - добавил он.
Обратившись к скрининговым программам, Алтунян сказал, что благодаря им стало возможным обнаружение таких болезней как давление, сердечно-сосудистые заболевания, рак шейки матки. Число граждан, прошедших скрининг, постоянно растет, однако и качеству есть куда расти», - сказал он.
Обратившись к модернизации областных медицинских центров, министр сказал, что уже заключены договоры об оборудовании Ванадзорского медцентра современным медицинским и диагностическим оборудованием, а также мебелью.