Հայ հրշեջ-փրկարարները սկսել են հրդեհաշիջումը Վրաստանում
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԻ նախարարության փրկարարական շարասյունը բարեհաջող հասել է Վրաստանի Սամցխե-Ջավախք երկրամաս ու տեղակայվել Ծաղվերի բնակավայրի մոտ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունից, ստանալով համապատասխան առաջադրանք և իրենց հատկացված տեղամասում իրականացնելով հետախուզություն՝ հայ հրշեջ-փրկարարները ձեռնամուխ են եղել հրդեհաշիջման աշխատանքներին:
Օգոստոսի 20-ին հրդեհ է բռնկվել Վրաստանում՝ Բորժոմիի Խարագաուլի ազգային արգելոցի տարածքում (Դաբա գյուղի մոտ), և Վրաստանի իշխանությունները օգնության հայտ են ներկայացրել միջազգային հանրությանը՝ Բորժոմիում բռնկված անտառային հրդեհի մարմանն աջակցելու խնդրանքով:
Օգոստոսի 22-ին ՀՀ ԱԻ նախարարությունից Վրաստան ուղևորվեց փրկարար ծառայության շարասյունը՝ 8 հրշեջ-փրկարարական և 1 փրկարարական ավտոմեքենա, Աղետների բժշկության կենտրոնի 1 մեքենա և շարժական կառավարման կետ (ընդհանուր՝ 57-հոգանոց անձնակազմով), որը դեպքի վայրում կծառայի որպես օպերատիվ գործողությունները համակարգող շտաբ:

Армянские пожарные-спасатели приступили к пожаротушению в Грузии
Колонна армянских пожарных-спасателей благополучно доехала до края Самцхе-Джавахк в Грузии и дислоцировалась в населенном пункте Цахвери. Как сообщили «Арменпресс» в управлении по информации и связям с общественностью МЧС Армении, получив задания и проведя разведку на выделенных им участках, армянские пожарные-спасатели приступили к  пожаротушению в Грузии.
20 августа в заповедном лесу «Харагаули» в Боржомском ущелье  возник  пожар. По предварительным данным, сгорело около 5 га .
Через офис  гуманитарной  помощи ООН власти Грузии обратились к  международному  сообществу помочь в  тушении пожара.
По указанию президента  РА и соответствующему  распоряжению премьер-министра РА  МЧС Армении оперативно организовало помощь соседней  Грузии
22 августа в 16.30 часов в  Грузию  отправились 57 спасателей:  8 пожарно-спасательных  и 1  спасательная машина МЧС РА,  1 машина Кризисного медцентра и 1 передвижной  пульт управления, который  поможет для  координации действий  на  месте – в тушении пожара в Боржомском ущелье.