ԵԱՀԿ-ն շարունակում է ձգտել ԼՂ խնդրի խաղաղ և տևական կարգավորմանը. հրապարակվել է ամենամյա զեկույցը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չնայած Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում գրանցված մահացու բռնկման դեպքերի և, ընդհանուր առմամբ, փոքր առաջընթացի` ԵԱՀԿ-ն շարունակում է հաստատակամորեն ձգտել խաղաղ և տևական կարգավորման: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ասվում է ԵԱՀԿ կողմից հրապարակված 2016 թվականի զեկույցում:
Զեկույցում նշվում է, որ 2016 թվականի ընթացքում ԵԱՀԿ տարածքում առկա հակամարտությունները շարունակել են գերակայություն լինել կազմակերպության օրակարգում: «Մասնավորապես, ճգնաժամն Ուկրաինայում և դրա շուրջ շարունակել է առանցքային մնալ ողջ տարվա ընթացքում: Բացի այդ, 2016 թվականի գարնանը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունում բռնության, լարվածության նոր աճը անհրաժեշտ դարձրեց ճգնաժամային կառավարման ակտիվացումը: Գերմանիայի նախագահությունը նշանակալի ջանքեր գործադրեց այս և մյուս հակամարտությունների գործում` նպատակ ունենալով ամրապնդել ԵԱՀԿ ձևաչափերը հակամարտության կարգավորման և դրանց հետևանքով տուժած մարդկանց կյանքի պայմանները բարելավելու նպատակով»,- ասվում է զեկույցում:
Անդրադառնալով ապրիլյան դեպքերին` նշվում է, որ ԵԱՀԿ նախագահությունն արագորեն արձագանքել է շփման գծում բռնության աճի դրսևորմանը` ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի հատուկ հանդիպում կազմակերպելով և հորդորելով կիրառել Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում նախագահների մակարդակով կայացված համաձայնությունները` կապված ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի ընդլայնման և հետաքննող մեխանիզմների կիրառման հետ: «Նախագահությունը կոչ է արել վերսկսել բանակցային գործընթացը հանուն հակամարտության կարգավորման»,- ասվում է զեկույցում:
ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկը, 2016 թվականը բարդ տարի անվանելով, հայտնել է, որ ապրիլյան դեպքերից հետո ութ անգամ այցելել է տարածաշրջան` որպես աջակցություն առաջնագծում զոհված զինծառայողների մարմինները որոնելու և կողմերին փոխանցելու մարդասիրական գործողությունների: Կասպշիկն ու նրա թիմն իրականացրել են մոնիթորինգային 22 առաքելություն, որոնցից հինգը Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին, 17-ը` ղարաբաղյան շփման գծում:

ОБСЕ продолжает стремиться к мирному, долговременному урегулированию карабахского конфликта: опубликован годовой доклад
Несмотря на зарегистрированные в зоне карабахского конфликта случаи смертельного противостояния, несмотря на малый прогресс, ОБСЕ продолжает стремиться к мирному, долговременному урегулированию карабахского конфликта. Как передает «Арменпресс», об этом сказано в опубликованном годовом докладе ОБСЕ за 2016 год.
В докладе сказано, что за 2016 год вопросы конфликтов в зоне ОБСЕ продолжали оставаться приоритетными. «В частности, основным оставался кризис в Украине и вокруг нее. Кроме того, новая эскалация в зоне каранахского конфликта весной 2016 года сделала необходимой кризисное урегулирование конфликта. Председательство Германии приложило к этому значительные усилия, с целью укрепления формата ОБСЕ в деле урегулирования конфликта и для улучшения условий жизни людей, пострадавших во время конфликта»,- сказано в докладе.
По поводу апрельских событий сказано, что председательство ОБСЕ быстро прореагировало на рост насилия в зоне конфликта, организовав особую встречу в Постоянном совете ОБСЕ и призвав претворить в жизнь договоренности, достигнутые в Вене и Санкт-Патаербурге, во время встреч президентов обеих стран, особенно, по части расширения полномочий Личного представителя действующего председателя ОБСЕ.
«Председательство призвало возобновить переговоры, с целью достижения мирного урегулирования конфликта»,- сказано в докладе.
Со слов Личного представителя действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспрчика, 2016 год был сложным, он после апрельских событий 8 раз посетил регион, в том числе, для помощи в розыске тел погибших и организации их обмена. Личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспрчик и его команда провели 22 мониторинга, 5 – на границе Армения-Азербайджан, 17 - на линии соприкосновения.