ԵԱՀԿ-ն շարունակում է ձգտել ԼՂ խնդրի խաղաղ և տևական կարգավորմանը. հրապարակվել է ամենամյա զեկույցը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չնայած Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում գրանցված մահացու բռնկման դեպքերի և, ընդհանուր առմամբ, փոքր առաջընթացի` ԵԱՀԿ-ն շարունակում է հաստատակամորեն ձգտել խաղաղ և տևական կարգավորման: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ասվում է ԵԱՀԿ կողմից հրապարակված 2016 թվականի զեկույցում:
Զեկույցում նշվում է, որ 2016 թվականի ընթացքում ԵԱՀԿ տարածքում առկա հակամարտությունները շարունակել են գերակայություն լինել կազմակերպության օրակարգում: «Մասնավորապես, ճգնաժամն Ուկրաինայում և դրա շուրջ շարունակել է առանցքային մնալ ողջ տարվա ընթացքում: Բացի այդ, 2016 թվականի գարնանը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունում բռնության, լարվածության նոր աճը անհրաժեշտ դարձրեց ճգնաժամային կառավարման ակտիվացումը: Գերմանիայի նախագահությունը նշանակալի ջանքեր գործադրեց այս և մյուս հակամարտությունների գործում` նպատակ ունենալով ամրապնդել ԵԱՀԿ ձևաչափերը հակամարտության կարգավորման և դրանց հետևանքով տուժած մարդկանց կյանքի պայմանները բարելավելու նպատակով»,- ասվում է զեկույցում:
Անդրադառնալով ապրիլյան դեպքերին` նշվում է, որ ԵԱՀԿ նախագահությունն արագորեն արձագանքել է շփման գծում բռնության աճի դրսևորմանը` ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի հատուկ հանդիպում կազմակերպելով և հորդորելով կիրառել Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում նախագահների մակարդակով կայացված համաձայնությունները` կապված ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի ընդլայնման և հետաքննող մեխանիզմների կիրառման հետ: «Նախագահությունը կոչ է արել վերսկսել բանակցային գործընթացը հանուն հակամարտության կարգավորման»,- ասվում է զեկույցում:
ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկը, 2016 թվականը բարդ տարի անվանելով, հայտնել է, որ ապրիլյան դեպքերից հետո ութ անգամ այցելել է տարածաշրջան` որպես աջակցություն առաջնագծում զոհված զինծառայողների մարմինները որոնելու և կողմերին փոխանցելու մարդասիրական գործողությունների: Կասպշիկն ու նրա թիմն իրականացրել են մոնիթորինգային 22 առաքելություն, որոնցից հինգը Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին, 17-ը` ղարաբաղյան շփման գծում:

OSCE persists in striving towards peaceful and durable settlement of NK conflict: Annual Report 2016 published
YEREVAN, APRIL 12, ARMENPRESS. Despite a deadly spike in the confrontation over Nagorno Karabakh and limited progress overall, the OSCE persists in striving towards peaceful and durable settlement to the conflict, according to the OSCE Annual Report 2016, reports Armenpress.
The Report says the conflicts in the OSCE area continued to dominate the Organization’s agenda in 2016. “In particular, the crisis in and around Ukraine remained a key concern throughout the year. In addition, the renewed escalation of violence in the Nagorno Karabakh conflict in spring 2016 necessitated intensified crisis management. The German Chairmanship invested considerable efforts in addressing these and other conflicts with the aim of strengthening OSCE formats for conflict resolution and improving the living conditions of people affected by these conflicts”, stated in the Report.
As for the April events, the Report states that the OSCE Chairmanship reacted swiftly after the escalation of hostilities at the line of contact in April 2016, initiating a special meeting of the Permanent Council (PC) and advocating the implementation of agreements reached at the presidential level in Vienna and St. Petersburg concerning the expansion of the Office of the Personal Representative of the Chairperson-in-Office, Ambassador Andrzej Kasprzyk, and the establishment of an investigative mechanism. The Chairmanship called for the resumption of a political negotiation process to settle the conflict.
The Personal Representative of the Chairperson-in-Office, Ambassador Andrzej Kasprzyk called 2016 a difficult year, adding that after the April events he visited the region 8 times. He and his team carried out 22 monitoring missions 5 out of which at Armenia-Azerbaijan border, and 17 at Artsakh-Azerbaijan line of contact.