Հայաստանի կենսունակ քաղաքացիական հասարակությունն ամրապնդվող ժողովրդավարության ցուցանիշն է. ՀՀ ԱԳ նախարար
Հայաստանի կենսունակ քաղաքացիական հասարակությունն ամրապնդվող
ժողովրդավարության ցուցանիշն է. ՀՀ ԱԳ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը ելույթ է ունեցել Բաց կառավարման գործընկերության գագաթաժողովին՝ նշելով, որ Հայաստանում ձևավորվել է կենսունակ քաղաքացիական հասարակություն, որը մեր ամրապնդվող ժողովրդավարության ցուցանիշն է և հանրային կյանքի անբաժանելի մաս՝ արդյունավետ կառավարման գործում իր մեծացող մասնակցությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, Էդվարդ Նալբանդյանն իր ելույթում նշել է. «Ես կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել Ֆրանսիայի կառավարությանն այս գագաթաժողովը հյուրընկալելու և Բաց կառավարման գործընկերության (ԲԿԳ) օրակարգն առաջ մղելու ուղղությամբ գործադրած ջանքերի համար։ Շնորհակալություն եմ հայտնում նաև քաղաքացիական հասարակության համանախագահին՝ Համաշխարհային ռեսուրսների ինստիտուտին: Գագաթաժողովն առիթ է ընձեռում ընդլայնելու Բաց կառավարման գործընկերության նախաձեռնության շրջանակներում մեր ներգրավվածությունը՝ խթան հանդիսանալով հասարակությունների համընդգրկուն և կայուն զարգացման հիմքում ընկած հիմնարար արժեքների տարածման համար:
Հայաստանը 2011-2016 թվականներն ընկած ժամանակահատվածում, Բաց կառավարման գործընկերության երկու գործողությունների ծրագրերի համաձայն, շոշափելի բարեփոխումներ է իրականացրել այնպիսի կարևորագույն ոլորտներում, ինպիսիք են իրավաստեղծ գործունեությունը, պետական գնումների բնագավառի բարեփոխումները, տեղեկատվության ազատությունը և մատչելիությունը, առողջապահությունը, կրթությունը, տեղական ինքնակառավարումը և հանքարդյունաբերությունը։ Շուրջ 20-ից ավելի հանձնառությունների կատարման միջոցով թիրախավորված գործողություններ են ձեռնարկվել Բաց կառավարման գործընկերության հիմնական մարտահրավերների իրագործման ուղղությամբ՝ բարելավելով հանրային ծառայությունների մատուցումը, ապահովելով հանրային միջոցների արդյունավետ կառավարումը, հանրային վստահության խթանումը և այլն։
ԲԿԳ երրորդ գործողության ծրագրի (2016-2018թթ․) մշակման գործընթացում կիրառվել են այնպիսի առաջատար գործիքներ, ինչպիսիք են հանրային քննարկումները և համատեղ ծրագրավորումը: Պետական պաշտոնյաների, քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների, փորձագետների ու մասնավոր հատվածի գործընկերների հետ միասին քննարկվել և մշակվել են առաջարկված գործողությունների ծրագրի հանձնառությունները:
Գագաթաժողովի հռչակած առաջնահերթությունների գերակշիռ մասը, ներառյալ՝ թափանցիկությունը և կոռուպցիայի դեմ պայքարը, կայուն զարգացումն ու կլիմայի փոփոխությունն ընդգրկված են մեր նոր գործողությունների ծրագրում: Հայաստանը, միանալով այլ պետությունների, ստորագրեց Փարիզի՝ կլիմայի փոփոխության համաձայնագիրը։ ՀՀ կառավարությունը ներկայացրեց Հազարամյակի զարգացման նպատակների ազգային առաջընթացի վերջնական զեկույցը։ Մշակվել է Կայուն զարգացման 2030 օրակարգի ազգային ճանապարհային քարտեզը։ Այս բոլոր գործընթացներն ընթացել են ընդգրկվածություն ապահովելու սկզբունքով՝ տարբեր շահագրգիռ կողմերի մասնակցությամբ հանրային քննարկումների միջոցով։
Հայաստանը շարունակում է ժողովրդավարական կառույցների ամրապնդման, օրենքի գերակայության, մարդու իրավունքների պաշտպանության և խթանման մեխանիզմների ուժեղացմանն ուղղված ջանքերը և այս առումով սերտորեն համագործակցում է միջազգային կազմակերպությունների և համապատասխան նախաձեռնությունների շրջանակներում: Անցյալ դեկտեմբերին մեր երկրում համապետական հանրաքվեի միջոցով հավանության արժանացան սահմանադրական բարեփոխումները, որոնց նպատակը նոր և կատարելագործված կառավարման համակարգի ստեղծումն է՝ առավել բարձր թափանցիկությամբ և հաշվետվողականությամբ: Դրան հաջորդեց ընտրական նոր օրենսգրքի ընդունումն՝ արտացոլելու համար Սահմանադրության պահանջներից բխող իրավական փոփոխությունները։ Հատկանշական է, որ թե սահմանադրական բարեփոխումները, և թե ընտրական նոր օրենսգիրքն արժանացել են միջազգային գործընկեր կառույցների դրական արձագանքին: Ընտրական գործընթացի նկատմամբ հանրային վստահությունն առավել ամրապնդելու նպատակով կառավարությունն ընդունել է ընդդիմության առաջարկը և օրենսգրքի նախագծի շուրջ քննարկումներ կազմակերպել՝ խորհրդարանական բոլոր քաղաքական խմբակցությունների ու քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:
Հայաստանում ձևավորվել է կենսունակ քաղաքացիական հասարակություն, որը մեր ամրապնդվող ժողովրդավարության ցուցանիշն է և հանրային կյանքի անբաժանելի մաս՝ արդյունավետ կառավարման գործում իր մեծացող մասնակցությամբ: Գագաթաժողովին մեր ՀԿ-ների մասնակցությունը, ներառյալ՝ ԲԿԳ ազգային աշխատանքային խմբի կազմում, դրա վառ ապացույցն է։
Հատկանշական է, որ Բաց կառավարման գործընկերության նախորդ գլոբալ գագաթաժողովի ժամանակ Հայաստանն արժանացավ բարձր պարգևի և ճանաչվեց մեր տարածաշրջանի առաջատարը` տեղական ինքնակառավարման մարմինների գործունեության արդյունավետության բարձրացման և հանրային ծառայությունները բաց կառավարման սկզբունքների համաձայն բարելավելու համար: ՀՀ կառավարությունը մեր քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների կողմից մրցանակի է արժանացել` տեղեկատվության ազատության սկզբունքների առաջ մղման և Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնությանը միանալու համար:
Մենք քաջ գիտակցում ենք, որ դեռևս կան մարտահրավերներ: Մեր գործողությունների ծրագիրն ուղղված է նոր գործիքակազմի բացահայտմանը, որը թույլ կտա ամրապնդել ուղիղ կապը հասարակության հետ, Բաց կառավարման գործընկերության սկզբունքները ներդնել կառավարման բոլոր հարթակներում և քաղաքական որոշումներ կայացնելիս կիրառել մարդակենտրոն մոտեցումներ: Հենց այս տեսլականով էլ պատրաստ ենք ձեռք ձեռքի տված աշխատել մեր բոլոր գործընկերների հետ` հասնելու Բաց կառավարման գործընկերության նպատակներին»։

Armenia’s viable civil society indicator of strengthening of democracy – Armenian FM
YEREVAN, DECEMBER 7, ARMENPRESS. Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian gave a speech at the Open Government Partnership Summit 2016 noting that a viable civil society has been formed in Armenia that is an indicator of strengthening democracy in Armenia and inseparable part of the public life with its major contribution to efficient governance.
As “Armenpress” was informed from the press service of MFA Armenia, Edward Nalbandian said in his speech,
“Excellences,
Armenia thanks the Government of France for its efforts towards advancing the agenda of Open Government Partnership (OGP) and for the extended hospitality. Our appreciation also goes to the civil society Co-Chair - the World Resources Institute. The Summit is an opportunity to galvanize our engagement in OGP initiative promoting fundamental values necessary for the inclusive and sustainable development of our societies.
Between 2011 and 2016, in line with the two Action Plans Armenia implemented tangible reforms in major sectors such as the law-making activities, public procurement, access to and freedom of information, healthcare, education, local self-governance, mining industry. Through the implementation of more than 20 commitments targeted actions have been undertaken to meet main OGP challenges on improving public services, ensuring effective management of public resources, promotion of public confidence.
The cutting-edge tools, such as crowd sourcing and co-design were widely used in the drafting process of Armenia’s Open government partnership Third Action Plan (2016-2018). Government officials came together with Civil Society Organizations, experts and private sector partners to discuss and elaborate the suggested action plan commitments.
Most of the declared Summit priorities including on transparency and anti-corruption, sustainable development and climate change are included in our new Action Plan. Armenia joined other states in singing Paris Agreement on climate change. The Government of Armenia provided its final national progress report on the Millennium Development Goals. The roadmap for national implementation the 2030 Agenda for Sustainable Development has been drafted. All these processes have been done in an inclusive manner based on multi-stakeholder public discussions.
Armenia continues its efforts aimed at consolidating democratic institutions, strengthening the rule of law, national mechanisms for the protection and promotion of human rights and in this regard sustains strong partnership with the international organizations and initiatives. Last December by the nation-wide referendum Armenia adopted amendments to the Constitution aimed at improving the governance system with increased transparency and accountability. It was followed by the adoption of a new Electoral Code to meet the necessary legal changes in line with the requirements of the amended Constitution. It is noteworthy that both the Constitutional reform and the new Electoral Code have received positive feedbacks from our international partner organizations. To further strengthen the public trust in the election process the Government accepted the proposal coming from the opposition and the discussions on the draft Code were held with the involvement of all parliamentary political factions and civil society representatives.
In Armenia, we have vibrant civil society, which is an indicator of our growing democracy, and an integral part of Armenia’s public life with increasing participation in and contribution to the effective governance. The presence of our Civil Society Organizations among Summit participants, including among members of our OGP National Working Group, is the best illustration for that.
It is noteworthy that at the last global summit of Open Government Partnership, Armenia received a top award and was recognized as a leader in our region for increased efficiency in the activities of its local self-governance authorities and improved public services based on the principles of open governance. Our Civil Society Organizations awarded the Armenian government for advancing freedom of information and joining the Extractive Industry Transparency Initiative.
We are cognizant that challenges remain. Our new Action Plan is aimed at exploring new tools to directly connect to the society, to mainstream the Open Government Partnership principles in all domains of governance, and to apply human-centered approaches in policymaking. With this in mind, we are looking forward to work hand in hand with all partners to achieve the objectives of Open government partnership.