ՀՀ Նախագահն ընդունել է Իտալիայի արտաքին գործերի և միջազգային համագործակցության նախարարին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նոյեմբերի 8-ին ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Իտալիայի արտաքին գործերի և միջազգային համագործակցության նախարար Պաոլո Ջենտիլոնիին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ողջունելով բարձրաստիճան հյուրին մեր երկրում՝ Հանրապետության Նախագահը գոհունակությամբ է փաստել, որ դարերի խորքից եկող հայ-իտալական հարաբերությունները լի են բարեկամության բազմաթիվ դրսևորումներով, ինչի հիման վրա Հայաստանի անկախացումից հետո՝ անցած 25 տարիներին ձևավորված միջպետական հարաբերությունները վերընթաց զարգացում են ունեցել: Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ նախարար Ջենտիլոնիի այցը նոր խթան կհաղորդի Հայաստանի և Իտալիայի քաղաքական երկխոսությանը և կնպաստի տարբեր ոլորտներում առկա համագործակցության առավել խորացմանը: Զրուցակիցներն անդրադարձել են երկկողմ տնտեսական կապերի խթանմանը վերաբերող հարցերի:
ՀՀ Նախագահը և Իտալիայի արտաքին գործերի և միջազգային համագործակցության նախարարը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային խնդիրների ու մարտահրավերների, այդ թվում` ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացի, 2018թ. ԵԱՀԿ-ում Իտալիայի նախագահության առաջնայնությունների վերաբերյալ:

Armenian President receives Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of Italy
YEREVAN, NOVEMBER 8, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan received on November 8 Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of Italy Paolo Gentiloni.
As “Armenpress” was informed from the press service of the Armenian President’s Office, greeting the high level guest, the President of the Republic documented with pleasure that centuries-old friendly relations between  Armenia and Italy are abundant with numerous demonstrations of friendship based on which the bilateral relations have developed since Armenia’s independence 25 years ago.  Serzh Sargsyan hoped that Gentiloni’s visit to Armenia will further foster the political dialogue between Armenia and Italy and will deepen the existing cooperation in different spheres. The sides also touched upon issues of fostering bilateral economic ties.
The Armenian President and the Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of Italy exchanged ideas over regional issues and challenges, including Nagorno Karabakh conflict settlement process and Italy’s priorities in 2018 as the chairing country over the OSCE.