Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստում կքննարկվեն ինտեգրացիոն օրակարգի մի շարք հանգուցային հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մինսկում բացվում Է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստը, որին կմասնակցեն Հայաստանի, Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի եւ Ղրղզստանի կառավարությունների ղեկավարները:  Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, նիստի մասնակցները մտադիր են քննարկել Եվրասիական տնտեսական միության ինտեգրացիոն օրակարգի մի շարք հանգուցային հարցեր:
Հանդիպման ընթացքում կառավարությունների ղեկավարները մտադիր են ավարտել ԵԱՏՄ-ի նոր Մաքսային օրենսգրքի նախագծի պատրաստման աշխատանքը, որն այնուհետեւ կընդունվի միության անդամ պետությունների ղեկավարների կողմից:
Նիստի մասնակիցները կքննարկեն նաեւ միության անդամ երկրներում ապրանքների շարժի դիտարկման մեխանիզմի ահմանման մասին համաձայնագրի նախագիծը:
Հինգ պետությունների վարչապետների ուշադրության կենտրոնում կլինեն երրորդ երկրների եւ ինտեգրացիոն միավորումների հետ առեւտրատնտեսական համագործակցության զարգացման, միության հանգուցային գործընկերների հետ բանակցությունների գերակա ուղղությունների որոշման հարցերը:
Ինչպես նշում Է ՏԱՍՍ-ը, նիստի մասնակիցները կստորագրեն Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կողմից պատրաստված մի շարք որոշումներ, որոնք վերաբերում են Եվրասիական տնտեսական միության ու նրա մարմինների աշխատանքի գործնական ասպեկտներին: Մասնավորապես, նախատեսվում Է քննարկել ու հավանություն տալ միության 2017 թվականի բյուջեին:

Key issues of integration agenda to be discussed at Eurasian Intergovernmental Council’s session
YEREVAN, OCTOBER 27, ARMENPRESS. The Eurasian Intergovernmental Council’s session is being launched in Minsk, with the participation of heads of governments of Armenia, Russia, Belarus, Kazakhstan and Kirgizstan. The session will focus on several key issues of the integration agenda of EEU.
During the meeting the heads of governments intend to complete the preparation of the new Customs Code draft of the EEU, which will later be adopted by heads of member states.
The participants will also discuss the draft agreement of monitoring mechanisms for movements of goods in member states.
The five Prime Ministers will focus on deciding priority directions of talks with key partners of the union, and development of trade-economic cooperation with integration entities and third countries.
According to TASS, during the meeting several decrees prepared by the Eurasian Economic Commission will be signed, in particular, the 2017 budget of the union is planned to be discussed and approved.