Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը կքննարկվի Ֆրանսիայի Սենատում
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը մի քանի օրից կներկայացվի Ֆրանսիայի խորհրդարանի վերին պալատի`Սենատի քննարկմանը: Այս մասին «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսի ժամանակ նշեց Ֆրանսիայի Ալֆորվիլի քաղաքապետ, Ֆրանսիայի Սենատի Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամության խմբի փոխնախագահ Լյուկ Քարվունասը:
«Մեր քաղաքական ուժը կողմ է քվեարկելու: Ինչպես գիտեք, նախորդ քվեարկությունից հետո ստեղծվեց Հատուկ հանձնաժողով, որը փոփոխություններ և լրացումներ մտցրեց այդ նախագծում: Կարող եմ ասել, որ նրանք ովքեր նախագծի հետ կապված ներկայացնում են հակառակ տեսակետը, ավելի շատ խոսում են իրավունքի տեսանկյունից, ոչ թե քաղաքականության: Դրանք, ըստ էության, նույն մեկնաբանություններ են, որոնք ներկայացվել էին 2002-ին»,-ասաց սենատորը:
Նա հիշեցրեց, որ նախագահ Օլանդը Հայաստան այցելության ընթացքում խոստացել է, որ այդ օրենքն ընդունվելու է: Նա հույս հայտնեց, որ նախագծի վերաբերյալ հակառակ տեսակետներ հայտնող սենատորների հետ կգան ընդհանուր հայտարարի:
«Ես` որպես խորհրդարանական, կարող եմ հավաստիացնել, որ կողմ եմ քվեարկելու: Մենք երկարատև բարեկամական հարաբերություններ ունենք Հայաստանի հետ, տարիներ շարունակ աշխատել ենք Հայոց ցեղասպանության հարցի շուրջ, և չեմ կարող պատկերացնել, որ այդ նույն ուղուց կշեղվենք»,-ասաց նա:
Խոսելով թուրք-ադրբեջանական լոբբիի աշխատանքից` Լյուկ Քարվունասը նշեց, որ այն ակտիվ աշխատում է, սակայն դա ամենևին չի խոչընդոտում խորհրդարանականների աշխատանքներին: «Մեր դերն այն է, որ կարողանանք նրանց հասկացնել, որ ճիշտ ուղի չեն ընտրել»,-հավելեց նա:

Законопроект, криминализирующий отрицание Геноцида армян, будет обсуждаться в Сенате Франции
Законопроект, криминализирующий отрицание Геноцида армян, будет обсуждаться в верхней палате парламента Франции, в Сенате. Об этом на брифинге в пресс-зале «Арменпресс» сообщил мэр французского города Альфорвилля, вице-преседатель сенатской группы дружбы Франция-Армения Люк Карвуназ.
“Наша политическая сила будет голосовать “за”. Как вы знате, после предыдущего голосования была создана особая комиссия, которая внесла изменения и дополнения в законопроект. Могу сказать, что те, кто представляет противную точку зрения, больше говорят с позиций права, а не политики. Это те же комментарии, которые мы слышали в 2002 году”, - сказал сенатор.
Сенатор напомнил, что председатель Олланд при посещении Армении обещал, что закон будет принят. Он выразил надежду, что удастся прийти к согласию с сенаторами, придерживающимися противной точки зрения.
“Я, как член парламента, могу заверить, что буду голосовать “за”. У нас многолетние дружеские связи с Арменией, мы годы напролет работали над темой Армянского геноцида и я не могу представить, что мы свернем с этого пути”, - сказал он.
Обратившись к работе турегко-азербайджанского лобби, Люк Карвуназ отметил, что оно активно работает, но это ничуть не мешает работе парламентариев. “Наша роль в том, чтобы суметь объяснить им, что они на неверном пути”, - добавил он.