Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը կքննարկվի Ֆրանսիայի Սենատում
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը մի քանի օրից կներկայացվի Ֆրանսիայի խորհրդարանի վերին պալատի`Սենատի քննարկմանը: Այս մասին «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսի ժամանակ նշեց Ֆրանսիայի Ալֆորվիլի քաղաքապետ, Ֆրանսիայի Սենատի Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամության խմբի փոխնախագահ Լյուկ Քարվունասը:
«Մեր քաղաքական ուժը կողմ է քվեարկելու: Ինչպես գիտեք, նախորդ քվեարկությունից հետո ստեղծվեց Հատուկ հանձնաժողով, որը փոփոխություններ և լրացումներ մտցրեց այդ նախագծում: Կարող եմ ասել, որ նրանք ովքեր նախագծի հետ կապված ներկայացնում են հակառակ տեսակետը, ավելի շատ խոսում են իրավունքի տեսանկյունից, ոչ թե քաղաքականության: Դրանք, ըստ էության, նույն մեկնաբանություններ են, որոնք ներկայացվել էին 2002-ին»,-ասաց սենատորը:
Նա հիշեցրեց, որ նախագահ Օլանդը Հայաստան այցելության ընթացքում խոստացել է, որ այդ օրենքն ընդունվելու է: Նա հույս հայտնեց, որ նախագծի վերաբերյալ հակառակ տեսակետներ հայտնող սենատորների հետ կգան ընդհանուր հայտարարի:
«Ես` որպես խորհրդարանական, կարող եմ հավաստիացնել, որ կողմ եմ քվեարկելու: Մենք երկարատև բարեկամական հարաբերություններ ունենք Հայաստանի հետ, տարիներ շարունակ աշխատել ենք Հայոց ցեղասպանության հարցի շուրջ, և չեմ կարող պատկերացնել, որ այդ նույն ուղուց կշեղվենք»,-ասաց նա:
Խոսելով թուրք-ադրբեջանական լոբբիի աշխատանքից` Լյուկ Քարվունասը նշեց, որ այն ակտիվ աշխատում է, սակայն դա ամենևին չի խոչընդոտում խորհրդարանականների աշխատանքներին: «Մեր դերն այն է, որ կարողանանք նրանց հասկացնել, որ ճիշտ ուղի չեն ընտրել»,-հավելեց նա:

Bill criminalizing Armenian Genocide denial to be discussed in French Senate
YEREVAN, SEPTEMBER 22, ARMENPRESS. The bill criminalizing the denial of Armenian Genocide will be discussed in the Upper House (Senate) of the French Parliament in the upcoming days, French Alfortville city Mayor, Vice-Chairman of Armenia-France Friendship Group of the Upper House Luc Carvounas said, reports “Armenpress”.
“Our political force will vote in favor of the bill. As you know, after the previous vote a Special Commission was established which made amendments in that draft. I can say those who present the opposite view over the draft, they speak more in terms of law, not of politics. They are actually the same comments which were presented in 2002”, the Mayor said.
He recalled that President Hollande promised during his visit in Armenia that the bill will be adopted.
“I as a parliamentarian can assure that I will vote in favor of the bill. We have long-term friendly relations with Armenia, for years we have worked over the issue of the Armenian Genocide, and I cannot imagine that we will be distracted from that same path”, he said.
Speaking about the Turk-Azerbaijani lobby he said it actively works, but it doesn’t hinder the Parliamentarians’ works.