Նախագահ Սարգսյանն անշրջելի է համարում անցած 25 տարիների հաջողությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն անշրջելի է համարում անցած 25 տարիների հաջողություններ, և երկիրը ճիշտ ուղով է շարժվել: Նախագահ Սարգսյանը, ելույթ ունենալով ՀՀ անկախության 25-րդ տարեդարձին նվիրված զորահանդեսին, նշեց, որ առաջ շարժվելու հայ ժողովրդի բանաձևը շատ պարզ է` աշխատանք, աշխատանք և աշխատանք:
«Քառորդ դար առաջ այս օրը մենք կատարեցինք մեր ընտրությունը հանրաքվեի թերթիկներով, բայց բոլորս էլ գիտենք, որ մեր սրտերում և մեր հավաքական հիշողության մեջ այդ ընտրությունը վաղուց էինք կատարել: Մենք ընտրել են ազատությունը դեռ Հայկ նահապետի ժամանակ, մենք հավատարիմ ենք այդ ընտրությանը, որ դեռևս նետուաղեղի ժամանակներում ենք կատարել: Այսօր` 21-րդ դարում, զենքերը փոխվել են, բայց չենք փոխվել մենք սեփական ազատությունը պաշտպանելու մեր վճռականությամբ, վկան այս զորահանդեսն է: Իհարկե, իդեալական աշխարհում իրավունքն է, որ պետք է ծնի ուժ, բայց այսօրվա աշխարհն ու մեր շրջապատը հեռու են իդեալական լինելուց: Մենք ունենք մեր իրավունքը և մեր ազատությունը պաշտպանելու ուժը, վկան այս զորահանդեսդն է: Ազատությունն ու անկախությունը պաշտպանության կարիք ունեն ոչ միայն արտաքին սպառնալիքներից, մեր քաղաքացիները ևս պետք է ազատ լինեն, որովհետև ազատ մարդն ու ազատ հասարակությունն անհամեմատ ավելի արդյունավետ են գործում մենք կարող ենք և պետք է շարունակենք կառուցել արդյունավետ երկիր, որը կպաշտպանի ազատ քաղաքացուն և ազատ հասարակությանը: Անազատ մարդիկ տեսականորեն կարող են ստեղծել շատ բան, բայց ոչ երջանկություն: Անցած 25 տարիների ընթացքում մենք արձանագրել ենք անշրջելի հաջողություններ, երբեմն սխալվել ենք, երբեմն ծայրահեղությունների մեջ հայտնվել, բայց մեծ հաշվով ճիշտ ուղով ենք շարժվել: Մենք կառուցում ենք մեր երջանկությունը խաղաղ և ստեղծագործ արարման ճանապարհով, իսկ առաջ շարժվելու մեր բանաձևը շատ պարզ է` աշխատանք, աշխատանք և աշխատանք:Մենք մեր ձեռքբերումները պետք է բազմապատկենք մեր աշխատանքով և պաշտպանենք մեր ուժերով»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ընդգծեց ՀՀ Նախագահը:
Հայաստանի Հանրապետությունը սեպտեմբերի 21-ին նշում է անկախության 25-րդ հոբելյանական տարեդարձը: Հայ ժողովուրդը 25 տարի առաջ այս օրը հանրաքվեի միջոցով իր վճռական «այո» -ն ասաց Հայաստանի անկախությանը: Հայաստանի չափահաս բնակչության բացարձակ մեծամասնությունը«Համաձա՞յն եք, որ Հայաստանի Հանրապետությունը լինի ժողովրդավարական անկախ պետություն` ԽՍՀՄ կազմից դուրս»հարցին դրական պատասխան տվեց: Երկու օր անց` սեպտեմբերի 23-ին, երկրի Գերագույն Խորհուրդը Հայաստանը հռչակեց անկախ, ինքնիշխան հանրապետություն:

Серж Саргсян считает непреходящими достижения 25 лет
Серж Саргсян считает непреходящими достижения 25 лет, а прошедший страной путь – верным. В своем выступлении во время парада по случаю 25-летия независимости президент отметил, что формула дальнейшего пути развития армянского народа проста – труд, труд, труд.
«Четверть века назад в этот день мы сделали свой выбор референдумом, но все мы знаем, что в наших сердцах и в нашей собирательной памяти свой выбор мы сделали давно. Мы выбрали свободу еще во времена Патриарха Айка, мы верны этому выбору, который сделали еще во времена лука и стрел. Сегодня, в XXI веке, вооружение изменилось, но не изменилась наша решимость защищать свободу, свидетельством тому – этот парад. Конечно, в идеальном государстве право должно порождать силу, но сегодняшний мир и наше окружение далеко от совершенства. У нас есть свое право и сила – защищать свою свободу, свидетельством тому – этот парад.
Свобода и независимость нуждаются в защите – не только от внешних угроз, наши граждане должны быть защищены, ибо свободный человек и свободное общество действуют неизмеримо эффективнее. Мы можем и должны продолжать строить эффективную страну, которая защитит свободного человека и свободное общество. Теоретически несвободные люди могут создать многое, но только не счастье. За прошедшие 25 лет мы отметили непреходящие достижения, иногда ошибались, иногда впадали в крайности, но по большому счету двигались в правильном направлении.
Мы строим свое счастье мирным и созидательным путем, а формула дальнейшего пути нашего развития проста – труд, труд, труд. Мы должны преумножить наши достижения нашим трудом и защитить их своей силой», - как передает Арменпресс, сказал Серж Саргсян.
21 сентября Армения празднует юбилейную - 25-ю годовщину независимости страны. 25 лет назад в этот день армянский народ путем референдума сказал решительное «да!» независимости государства. На вопрос «Согласны ли вы, чтобы Республика Армения стала независимым государством вне состава СССР?» совершеннолетнее население Армении дало положительный ответ. Через два дня, 23 сентября решением Верховного Совета республики Армения была объявлена независимым демократическим государством.