ՀՀ անկախության 25-րդ տարեդարձի առթիվ Նախագահի նստավայրում տեղի է ունեցել պարգևատրման արարողություն
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրամանագրերով, Հայաստանի Հանրապետության անկախության 25-րդ տարեդարձի կապակցությամբ Հանրապետության Նախագահը պետականության կայացման, պաշտպանունակության և անվտանգության ամրապնդման, իրավակարգի և օրինականության պահպանման, տնտեսության զարգացման, հայրենիք-սփյուռք կապերի ամրապնդման և հայապահպանության գործում ներդրած ավանդի, գիտության, կրթության, առողջապահության, մշակույթի և արվեստի բնագավառներում ձեռքբերած ակնառու հաջողությունների համար, մի խումբ անձանց պարգևատրել էՀայաստանի Հանրապետության բարձրագույն պարգևներով՝ շքանշաններով և մեդալներով, շնորհվել են նաև պատվավոր և զինվորական կոչումներ:
Տարբեր բնագավառներում ակնառու հաջողությունների հասած հիշյալ անձանց Սերժ Սարգսյանը սեպտեմբերի 20-ին Նախագահի նստավայրում տեղի ունեցած պարգևատրման հանդիսավոր արարողության ժամանակ հանձնել է պետական բարձր պարգևները: Հանրապետության Նախագահը շնորհավորել է բոլոր պարգևատրվածներին տոնի և պարգևների արժանանալու կապակցությամբ, մաղթել հաջողություններ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Նախագահ Սերժ Սարգսյանի Անկախության տոնի առթիվ պարգևատրման արարողության ժամանակ ունեցած ելույթում նշել է.
Այս օրերին մենք նշում ենք Հայաստանի անկախության 25-րդ տարեդարձը: Այս մեծ համազգային տոնը ենթադրում է նաև անցած ճանապարհի, դրա նշանակալի հանգրվանների ու իրադարձությունների իմաստավորում և գնահատում: Մենք գրեթե զրոյից ստեղծել ենք պետական, հասարակական ու քաղաքական նոր հաստատություններ: Այդ բարդ ու պատվաբեր ճանապարհի յուրաքանչյուր խաչմերուկում և ամեն մի կեռմանի վրա կանգնած են եղել մարդիկ՝ գործիչներ ու նվիրյալներ: Նրանք կանգնած են եղել մեր պետականության ակունքներում և մինչև այսօր իրենց հեղինակավոր ձայնն ունեն մեր կյանքում:
Այսօր մենք արժանին ենք մատուցում նրանց:
Հարգելի՛ պարգևատրվածներ,
Սրտանց շնորհավորում եմ ձեզ հայրենիքի բարձր պարգևներին արժանանալու կապակցությամբ: Դուք տարբեր եք և ձեր գործունեությունն էլ է տարբեր՝ զինվորական, գրող, գիտնական, հասարակական, պետական ու քաղաքական գործիչ: Բայց դուք բոլորդ, մենք բոլորս անում ենք ընդհանուր գործ: Դուք ձեր գործով ու վարքով, ձեր կատարած աշխատանքով արդեն հասցրել եք հեղինակություն վայելել մեր ժողովրդի մոտ: Ձեր դիրքորոշումը, կեցվածքն ու կարծիքը մեր առջև ծառացած խնդիրների և դրանց լուծման վերաբերյալ կարևոր են ու ազդեցիկ մեր հասարակության համար:
Այս օրերին Հայաստանի Հանրապետության անկախության 25-ամյակի առթիվ մենք պարգևատրում ենք գործիչների, ովքեր պատմական մեծ պատասխանատվության բեռ են կրում, կրում են արժանապատիվ կերպով և մեծ նվիրումով: Պարգևատրում ենք մարդկանց, ովքեր վաղուց արդեն խորհրդանիշներ են դարձել: Պարգևատրում ենք նաև մեր երկրի, մեր հասարակության կենսագործունեության ամենատարբեր ոլորտներում մեծ վաստակ ունեցող անհատների, երիտասարդների, ովքեր արդեն իսկ իրենց կարևոր ներդրումն ունեն մեր երկրի զարգացման գործում: Դուք բոլորդ, հարգելի՛ ներկաներ, ներկայացուցիչներն եք այս օրերին պարգևատրվող բոլոր գործիչների: Մենք հպարտ ենք և ուրախ, որ դուք մեզ հետ եք և ձեր ուրույն տեղը, դերը ու նաև ասելիքն ունեք:
Հայաստանի Հանրապետության և անձամբ իմ անունից շնորհավորում եմ ձեզ: Շնորհակալություն, որ դուք կաք: Մաղթում եմ ձեզ ամուր առողջություն, երկար կյանք և անսպառ եռանդ ձեր գործունեության մեջ, քանի որ դուք բացառիկ ու շնորհակալ գործ եք կատարում, և շատ վստահ եմ, որ շարունակելու եք անել մեր երկրի և ժողովրդի համար ամեն հնարավորը: Անելու եք հանո՛ւն Հայաստանի: Շնորհակալ եմ: Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ»:

В честь 25-ой годовщины Независимости Армении в резиденции президента состоялась церемония награждения
В честь 25-ой годовщины Независимости Армении в резиденции президента состоялась
церемония награждения
Указами президента Армении Сержа Саргсяна в связи с 25-ой годовщиной Независимости Республики Армения, за вклад в дело становления государственности, укрепления обороноспособности и безопасности, сохранение правопорядка и законности, развития экономики, укрепление связей Родина-Диаспора и сохранение армянства, а также за выдающиеся успехи в области науки, образования, здравоохранения, культуры и искусства президент Республики наградил группу лиц высшими государственными наградами: орденами и медалями, вручены также почетные и воинские звания.
20 сентября в резиденции президента, на торжественной церемонии награждения Серж Саргсян вручил упомянутым лицам, достигшим выдающихся достижений в различных сферах, высокие государственные награды. Президент Республики поздравил всех награжденных с праздником и получением наград, пожелал успехов.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, Серж Саргсян на церемонии награждения отметил:
В эти дни мы отмечаем 25-летие независимости Армении. Этот великий всенародный праздник предполагает также осмысление и оценку пройденного пути, его значимых вех и событий. Мы почти с нуля создали новые государственные, общественные и политические учреждения. На каждом перекрёстке и на каждом повороте этого сложного и достойного пути стояли люди - деятельные и преданные. Они стояли у истоков нашей государственности и до сих пор имеют свой авторитетный голов в нашей жизни.
Сегодня мы воздаём им должное.
Уважаемые награждённые,
Сердечно поздравляю вас с высокими наградами родины. Вы разные, и различна ваша деятельность - военный, писатель, учёный, общественный, государственный и политический деятель. Но все вы, все мы делаем общее дело. Вы своим делом и поведением, своим трудом уже успели завоевать авторитет у нашего народа. Ваши позиция, отношение и мнение относительно стоящих перед нами задач и их решения важны и влиятельны для нашей общественности.
В эти дни в честь 25-летия Независимости Республики Армения мы награждаем деятелей, которые несут большую ношу ответственности, несут достойно и огромной преданностью. Награждаем людей, которые давно уже стали символами. Награждаем также личностей, которые имеют большие заслуги в самых разных сферах жизнедеятельности нашего общества, нашей страны, молодых людей, которые уже внесли важный вклад в дело развития нашей страны. Вы все, уважаемые присутствующие, представители всех награждаемых в эти дни деятелей. Мы гордимся и разы, что вы с нами и имеете своё особое место, роль и слово.
От имени Республики Армения и от себя лично поздравляю вас! Спасибо, что вы есть. Желаю вам крепкого здоровья, долгой жизни и неистощимой энергии в вашей деятельности, поскольку вы выполняете исключительное и благодарное дело, и, я убеждён, что будете продолжать делать для нашей страны и народа всё возможное. Будете делать во имя Армении! Благодарю! Ещё раз поздравляю!».