Բաքուն Իրանում համահայկական խաղերի հարցով բողոքի նոտա կհանձնի Թեհրանին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաշտոնական Բաքուն բողոքի նոտա կհանձնի Թեհրանին` կապված Իրանի Իսլամական Հանրապետության մայրաքաղաքում կազմակերպված համահայկական օլիմպիադային Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մասնակիցների առկայության հետ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է ադրբեջանական haqqin.az-ը:
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Հիքմեթ Գաջիևը տեղեկացրել է, որ Իրանում Ադրբեջանի դեսպանությունը խնդրի առնչությամբ Թեհրանին կներկայացնի պաշտոնական Բաքվի տեսակետը:
Համահայկական 48-րդ մարզական խաղերը Թեհրանում մեկնարկել են սեպտեմբերի 13-ին: 48-րդ շրջանի համահայկական խաղերը նվիրված են «Ալիք» օրաթերթի 85-ամյակին, որն Իրանում տպագրվող երկրորդ ամենահին օրաթերթն է: Այս տարվա խաղերին մասնակցում են մարզիկներ Հայաստանից, Արցախից, Լիբանանից ու Վրաստանից և շուրջ 20 երկրների հայկական լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ ու լրագրողներ:

Baku to hand over protest note to Tehran over Pan-Armenian Games in Iran
YEREVAN, SEPTEMBER 16, ARMENPRESS. Official Baku will hand over a protest note to Tehran over the presence of the Nagorno Karabakh Republic’s participants in the Pan-Armenian Olympiad in Tehran, “Haqqin.az” Azerbaijani news agency reported.
Azerbaijani MFA’s spokesperson Hikmet Hajiyev said the Azerbaijani embassy in Iran will present official Baku’s stance over this issue to Tehran.
The 48th Pan-Armenian Games have been kicked off on September 13 in Tehran. They are dedicated to the 85th anniversary of “Wave” newspaper which is the second oldest newspaper in Iran. Athletes from Armenia, the NKR, Lebanon and Georgia, as well as representatives of Armenian media and journalists of over 20 states are taking part in the Games.