Ուրուգվայն առաջինը ցրեց թուրքական ժխտողականության խավարը. Շարմազանովը՝ Ուրուգվայի փոխնախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Ուրուգվայում գտնվող ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Ուրուգվայ պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ԱԺ պատգամավորներ Սուքիաս Ավետիսյանը եւ Միքայել Մանուկյանը, սեպտեմբերի 7-ին հանդիպում է ունեցել Ուրուգվայի Արեւելյան Հանրապետության փոխնախագահ, Սենատի նախագահ Ռաուլ Սենդիկի հետ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Կողմերը կարեւորել են երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ համագործակցության հետագա ընդլայնումն ու զարգացումը: Երկուստեք նշվել է, որ չնայած մեծ հեռավորությանը՝ Հայաստանն ու Ուրուգվայը բարեկամ երկրներ են:
ԱԺ փոխնախագահը գոհունակությամբ նշել է, որ Ուրուգվայն աշխարհում առաջին երկիրն էր, որը, 1965 թվականին ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը, ցրեց թուրքական ժխտողականության խավարը: «Մենք պետք է միասնաբար պայքարենք ընդդեմ թուրքական ժխտողականության: Թուրքիան ի վերջո պետք է առերեսվի սեփական պատմությանը»,-ընդգծել է Էդուարդ Շարմազանովը: Ուրուգվայի փոխնախագահ Ռաուլ Սենդիկն իր հերթին կարեւորել է միջազգային հանրության կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումը:
Կողմերն անդրադարձել են նաեւ ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացին: Այս համատեքստում ԱԺ փոխնախագահը մասնավորապես նշել է. «Ադրբեջանը պետք է հարգի արցախահայության ինքնորոշման իրավունքի ամբողջական իրացման սկզբունքը: Բանակցային գործընթացում միակ խոչընդոտ ստեղծողն Ադրբեջանն է, որը դրսեւորում է անթույլատրելի վարքագիծ»: Հայկական պատվիրակության անդամներ Սուքիաս Ավետիսյանն ու Միքայել Մանուկյանն էլ ընդգծել են, որ Ադրբեջանը պատրաստ չէ երկխոսության:
Ռաուլ Սենդիկն իր հերթին նշել է, որ Ուրուգվայը սատարում է ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը եւ դեմ է հիմնախնդրի ռազմական ճանապարհով լուծման ցանկացած փորձի:

Uruguay was first to dispel darkness of Turkish denial – Deputy Speaker of Armenian Parliament
YEREVAN, SEPTEMBER 9, ARMENPRESS. While on a working visit to Uruguay, the Armenian delegation led by Deputy Speaker of Parliament, Head of Armenia-Uruguay parliamentary friendship group Eduard Sharmazanov, including also MPs Sukias Avetisyan and Mikayel Manukyan, held a meeting with Vice President of Oriental Republic of Uruguay, President of the Senate Raúl Sendic on September 7, press service of the Parliament informed “Armenpress”.
The sides underscored the further expansion and development of cooperation between the Parliaments of the two states. They said despite the great distance Armenia and Uruguay are friendly states.
Eduard Sharmazanov said with satisfaction Uruguay is the first country in the world which recognized the Armenian Genocide in 1965 by dispelling the darkness of the Turkish denial policy. “We should jointly fight against the Turkish denial policy. Turkey must eventually face its own history”, Sharmazanov said.
In his turn Raúl Sendic attached importance to the recognition and condemnation of the Armenian Genocide by the international community.
The sides also discussed the Nagorno Karabakh conflict settlement process. In this context, Eduard Sharmazanov said: “Azerbaijan must respect the principle of the right to self-determination of the Armenians of Nagorno Karabakh. The only obstacle creator in the negotiation process is Azerbaijan which shows unacceptable behavior”. In their turn Armenian MPs Sukias Avetisyan and Mikayel Manukyan said Azerbaijan is not ready for dialogue.
Raúl Sendic said Uruguay supports the peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict and is against to any attempt of solving the conflict through military means.