Ուրուգվայն առաջինը ցրեց թուրքական ժխտողականության խավարը. Շարմազանովը՝ Ուրուգվայի փոխնախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Ուրուգվայում գտնվող ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Ուրուգվայ պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ԱԺ պատգամավորներ Սուքիաս Ավետիսյանը եւ Միքայել Մանուկյանը, սեպտեմբերի 7-ին հանդիպում է ունեցել Ուրուգվայի Արեւելյան Հանրապետության փոխնախագահ, Սենատի նախագահ Ռաուլ Սենդիկի հետ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Կողմերը կարեւորել են երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ համագործակցության հետագա ընդլայնումն ու զարգացումը: Երկուստեք նշվել է, որ չնայած մեծ հեռավորությանը՝ Հայաստանն ու Ուրուգվայը բարեկամ երկրներ են:
ԱԺ փոխնախագահը գոհունակությամբ նշել է, որ Ուրուգվայն աշխարհում առաջին երկիրն էր, որը, 1965 թվականին ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը, ցրեց թուրքական ժխտողականության խավարը: «Մենք պետք է միասնաբար պայքարենք ընդդեմ թուրքական ժխտողականության: Թուրքիան ի վերջո պետք է առերեսվի սեփական պատմությանը»,-ընդգծել է Էդուարդ Շարմազանովը: Ուրուգվայի փոխնախագահ Ռաուլ Սենդիկն իր հերթին կարեւորել է միջազգային հանրության կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումը:
Կողմերն անդրադարձել են նաեւ ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացին: Այս համատեքստում ԱԺ փոխնախագահը մասնավորապես նշել է. «Ադրբեջանը պետք է հարգի արցախահայության ինքնորոշման իրավունքի ամբողջական իրացման սկզբունքը: Բանակցային գործընթացում միակ խոչընդոտ ստեղծողն Ադրբեջանն է, որը դրսեւորում է անթույլատրելի վարքագիծ»: Հայկական պատվիրակության անդամներ Սուքիաս Ավետիսյանն ու Միքայել Մանուկյանն էլ ընդգծել են, որ Ադրբեջանը պատրաստ չէ երկխոսության:
Ռաուլ Սենդիկն իր հերթին նշել է, որ Ուրուգվայը սատարում է ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը եւ դեմ է հիմնախնդրի ռազմական ճանապարհով լուծման ցանկացած փորձի:

Уругвай стал первой страной в мире, которая положила конец мраку турецкой политики отрицания: Эдуард Шармазанов
Уругвай стал первой страной в мире, которая положила конец мраку турецкой политики
отрицания: Эдуард Шармазанов
Находящийся с рабочим визитом в Уругвае зампредседателя НС Армении, руководитель межпарламентской группы дружбы с Уругваем Эдуард Шармазанов и возглавляемая им делегация 7-го сентября     встретились с вице-президентом Уругвая, председателем Сената Уругвая Раулем Сендиком. Об этом «Арменпресс»  сообщили в управлении по информации и связям с общественностью НС Армении.
Стороны обсудили активные контакты между парламентами обеих стран, которые  послужат укреплению связей между обеими странами, которые являются дружественными, несмотря на большое расстояние между ними.
Зампредседателя НС Армении Эдуард Шармазанов особо отметил, что Уругвай стал первой страной в мире, которая в 1965 году признала Геноцид армян, положив конец мраку турецкой политики отрицания. Рауль Сендик сказал о том, что Геноцид армян должен быть признан и осужден мировым сообществом.
Стороны говорили также о процессе урегулирования карабахского конфликта. Комментируя вопрос НКР, Эдуард Шармазанов сказал, что Азербайджан должен уважать право народа Арцаха на самоопределение. «Препятствия в переговорном процессе создает ролько Азербайджан, проявляя недопустимое поведение»,- сказал он.
Рауль Сендик сказал о том, что Уругвай поддерживает мирное урегулирование карабахского конфликта и выступает против любой попытки военного решения.