Իրանի հետ Ազատ առևտրի գոտու ստեղծման նախագիծը դրվել է շրջանառության մեջ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստին Իրանի հետ ազատ առևտրի գոտու ստեղծման շուրջ պայմանավորվածություն է ձեռք է բերել: «Իրանի հետ ազատ առևտրի գոտու ստեղծման գաղափարը եղել է վաղուց, սակայն այն արձանագրված չի եղել: Վարչապետի վերջին այցի ընթացքում ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն Իրանի հետ ազատ առևտրի գոտու ստեղծման շուրջ: Սա կարևոր է, որովհետև այն հնարավորություն կտա ապրանքների արտադրության և ծառայությունների մատուցման առումով լավ հարաբերություն ստեղծել, թե Իրան-ԵԱՏՄ, թե նաև այստեղ արտադրված ապրանքների արտահանման առումով տարբեր երկրներ՝ օգտվելով այն առևտրային ռեժիմներից, որ Հայաստանն ունի Եվրոպայի, ԱՄՆ-ի, Կանադայի հետ և այլ երկրների հետ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ասաց նախարարը:
Հարցին, թե Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի և Իրանի միջև արդեն համաձայնություն առկա՞ է այդ հարցի շուրջ, Արծվիկ Մինասյանն ասաց, որ այն ձեռք է բերվել ՀՀ վարչապետի առաջարկության հիման վրա, իսկ այժմ Հայաստանի հիմնական խնդիրն օրենսդրական ապահովվածություն ունենալն է: Այդ նպատակով էլ շրջանառության մեջ է դրվել ազատ առևտրի գոտու ստեղծման մի նախագիծ, որը համաձայնությունների փուլում է, և առաջիկայում ավելի կդյուրացվեն թե' ուղղությունները, թե' նպատակադրումները:
Էկոնոմիկայի նախարարըդժվարացավ նշել, թե Իրանի հետ սահմանագոտում երբ կստեղծվի ԱՏԳ-ն, սակայն ավելացրեց, որ ցանկություն կա առավելագույն ազատություն հաղորդել, որովհետև այս գոտին լինելու է արտադրության կազմակերպման և բարձրարժեք ծառայությունների մատուցման հարթակ:
Հարցին՝ Հայաստանը կունենա՞ հնարավորություն Ռուսաստանից անկախ ազատ առևտրային գոտի ունենալ Իրանի հետ, Արծվիկ Մինասյանն ասաց, որ այդ կարգավիճակն ի սկզբանե Հայաստանին տրվել է, հավելյալ նոր փաստաթղթի ստորագրում Իրանի և ԵԱՏՄ-ի միջև չի նախատեսվում և դրա կարիքն էլ չկա:

YEREVAN, AUGUST 25, ARMENPRESS. During the Eurasian Intergovernmental Council session, PM Hovik Abrahamyan has reached an agreement on the formation of a free trade zone with Iran.
“For a long time there was the idea of creating a free trade zone with Iran, however it wasn’t documented. During the latest visit of the Prime Minister, an agreement has been reached on creating a free trade zone with Iran. This is important, because it will allow creating good relations in terms of production of goods and provision of services, both Iran-EEU, and in terms of exporting goods which were produced here to other countries – benefiting from those trading regimes, which Armenia has with Europe, USA, Canada and other countries”, Economy Minister Artsvik Minasyan said.
The Minister said the agreement between the EEC and Iran was reached based on the proposal of PM Abrahamyan, and now the main task for Armenia is having legislative guarantees.
For this goal, a draft has been put into circulation on the free trade zone formation, which is in stage of agreements, and soon targets and directions will be facilitated even more.
Asked if Armenia will have the chance to have a free trading zone with Iran not depending on Russia, the Minister said this status has been given to Armenia from the very beginning, no additional document signing is planned between Iran and EEU and moreover there is no need for that.