Գյումրին պատրաստվում է դիմավորել Հռոմի պապին. Վատիկանի ռադիոյի արձագանքը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյումրին արդեն պատրաստվում է Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի այցին Հայաստան, որը կմեկնարկի հունիսի 24-ին և կունենա խիստ հագեցած օրակարգ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է Վատիկանի ռադիոն, որի աշխատակիցներն արդեն այցելել են Գյումրի:
Նրանք եղել են Անարատ Հղության Հայ քույրերի միաբանության«Տիրամայր Հայաստանի» կուսաստանում, որտեղ Վատիկանի ռադիոյի աշխատակիցներին հայտնել են, որ Ֆարցիսկոսի համար հատուկ երգեր են պատրաստում: «Դա մեծ երջանկություն է մեզ համար»,- ասել են քույրերը:
Վատիկանից ժամանած լրագրողները հանդիպել են 72-ամյա Ռոզային, ով նշել է, որ հատուկ կապվածություն է զգում Հռոմի պապի նկատմամբ:
Հռոմի Սրբազան Քահանայապետ Ֆրանցիսկոս Պապի Հայաստանի Հանրապետություն այցը կմեկնարկի հունիսի 24-ին: Այցի շրջանակներում Երևանի «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանում տեղի կունենա պաշտոնական դիմավորման արարողություն, որից հետո Սրբազան Քահանայապետը կմեկնի Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածին. Մայր Տաճարում տեղի կունենա Բարիգալստյան` «Հրաշափառի» արարողությունը:Նույն օրը երեկոյան Սրբազան Քահանայապետը Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի նստավայրում հանդիպում կունենա Նախագահ Սերժ Սարգսյանի, ապա՝ ՀՀ իշխանությունների, հասարակության և դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչների հետ: Այցի առաջին օրը կամփոփվի Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնում կայանալիք Ֆրանցիսկոս Պապի և Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հանդիպմամբ:
Հունիսի 25-ի առավոտյան Սրբազան Քահանայապետը կայցելի Ծիծեռնակաբերդ՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր և թանգարան: Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսն այնուհետև Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հետ կմեկնի Գյումրի, որտեղ Սուրբ և Անմահ Պատարագ կմատուցվի Վարդանանց հրապարակում: Գյումրիում Հռոմի Պապը նաև կայցելի Անարատ Հղության Հայ քույրերի միաբանության «Տիրամայր Հայաստանի» կուսաստան, Հայաստանյայց Առաքելական Ս. Եկեղեցու Շիրակի թեմի առաջնորդանիստ Յոթ Վերք Ս. Աստվածածին եկեղեցի և Սրբոց Նահատակաց հայ կաթողիկե Մայր Տաճար: Նույն օրը երեկոյան Երևանում՝ Հանրապետության հրապարակում, տեղի կունենա էկումենիկ արարողություն և Խաղաղության Աղոթք:
Հունիսի 26-ին, Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնում Հռոմի Սրբազան Քահանայապետը հանդիպում կունենա Հայ Կաթողիկե եպիսկոպոսների հետ, կմասնակցի Ս. Պատարագի արարողությանը և էկումենիկ ճաշկերույթի՝ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, Հայաստանյայց Առաքելական Ս. Եկեղեցու արքեպիսկոպոսների և եպիսկոպոսների, Հայ Կաթողիկե արքեպիսկոպոսների և եպիսկոպոսների ու պապական պատվիրակության հետ: Ապա Ֆրանցիսկոս Պապը հանդիպում կունենա Հայ Եկեղեցու պատվիրակների և բարերարների հետ:Հռոմի Սրբազան Քահանայապետ Ֆրանցիսկոս Պապը և Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը կստորագրեն Համատեղ հայտարարություն: Հովվապետերը նաև աղոթք կմատուցեն Խոր Վիրապի վանքում:Նույն օրը Հռոմի Սրբազան Քահանայապետ Ֆրանցիսկոս Պապը Երևանից կմեկնի Հռոմ:

YEREVAN, JUNE 13, ARMENPRESS. Gyumri has already started to prepare for Pope Francis’s visit that will take place on June 24 and will have an extremely saturated agenda, “Armenpress” reports Vatican Radio informs, the staff of which is already in Gyumri.
They have already visited the Congregation of the Armenian Sisters of the Immaculate Conception in Gyumri, where the staff of Vatican Radio informed that special songs are being prepared. “It is  a great happiness for us”, the sisters said.
The reporters from Vatican have met 72 year old Roza, who mentioned that she has a feeling of special connection to Pope Francis.
The visit of Pope Francis to the Republic of Armenia will start on 24 June. The official welcoming ceremony will be held upon his arrival at the Zvartnots International Airport, following which the Pope will travel to the Mother See of Holy Etchmiadzin, where a welcoming service will be offered in the Mother Cathedral.
In the evening, Pope Francis will meet with President Serzh Sargsyan, of the Republic of Armenia; then with the authorities and community leaders and representatives of diplomatic missions accredited in Armenia. The first day will conclude with a meeting at the Mother See of Holy Etchmiadzin, with His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians.
On the morning of 25 June, His Holiness Pope Francis will visit Tsitsernakaberd, the Armenian Genocide Memorial Complex and Museum in Yerevan. Pope Francis, along with His Holiness Karekin II, will visit the city of Gyumri, where a Divine Liturgy will be offered in Vardanants Square. The Pope will also visit Our Lady of Armenia Convent of the Congregation of the Sisters of the Immaculate Conception in Gyumri; then the Seven Wounds St. Mary Church of the Diocese of Shirak of the Armenian Apostolic Holy Church and the Holy Martyrs Armenian Catholic Cathedral. In the evening, an outdoor Ecumenical Service and Peace Prayer will be held in Yerevan - in Republic Square.
On 26 June, in the Mother See of Holy Etchmiadzin, Pope Francis will meet with Armenian Catholic bishops, and then participate in a Divine Liturgy and an Ecumenical dinner, along with the Catholicos of All Armenians, the Archbishops and Bishops of the Armenian Apostolic Holy Church, Armenian Catholic Archbishops and Bishops and the Papal delegation. Pope Francis will also meet delegates and benefactors of the Armenian Church. His Holiness Pope Francis and His Holiness Karekin II will sign a joint declaration.
The Spiritual leaders will offer their prayers at the Khor Virap Monastery, following which Pope Francis will depart for Rome.