ԵԱՏՄ-ԵՄ համագործակցության նպատակը պետք է լինի Ատլանտյանից Խաղաղ օվիկանոս միասնական տնտեսական տարածքի ստեղծումը
ԵԱՏՄ-ԵՄ համագործակցության նպատակը պետք է լինի Ատլանտյանից Խաղաղ օվիկանոս
միասնական տնտեսական տարածքի ստեղծումը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական միության և Եվրոպական միության միջև համագործակցության ամրապնդումը կարող է կարևոր գործոն դառնալ ողջ մայրցամաքի տնտեսական զարգացման համար: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին Հայաստանում անցկացված Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի ընդլայնված նիստի ժամանակ հայտարարեց Ղազախստանի վարչապետ Կարիմ Մասիմովը: «Մեր միությունը ձևավորվել է որպես բաց տնտեսական միավորում: Միևնույն ժամանակ մենք պետք է շեշտը դնենք տեխնոլոգիապես զարգացած և ներդրումային գրավչություն ունեցող երկրների ու միությունների հետ համագործակցության վրա: ԵԱՏՄ և ԵՄ համագործակցության երկարաժամկետ նպատակը պետք է լինի միասնական տնտեսական տարածքի ձևավորումը Ատլանտյանից մինչև Խաղաղ օվկիանոս: Այս մասին բազմիցս հայտարարել է մեր երկրի նախագահ Նորսուլթան Նազարբաևն ու Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը»,-ասաց Կարիմ Մասիմովը: Պաշժտոնյան շեշտեց, որ զազախական կողմը ինտեգրացիոն գործընթացները դիտարկում է երկրների համար հնարավորություն դառնալ «կապող օղակներ» Արևելքի ու Արևմուտքի միջև, ինչպես նաև համաշխարհային տնտեսության մրցունակ բաղադրիչ:
Մասիմովը հիշեցրեց, որ Ղազախստանը, ստանձնելով խորհրդի նախագահությունը, 2016-ը հռչակել է երրորդ երկրների և առանցքային ինտեգրացիոն միավորումների հետ հարաբերությունների խորացման տարի:
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Սարգսյանի հետ հայտարարությամբ հանդես գալով` Մասիմովը տեղեկացրեց, որ Խորհրդի նիստում քննարկել են կարևոր հարցեր` Աստանայում մայիսի 31-ին կայանալիք ԵԱՏՄ երկրների նախագահների հանդիպմանն ընդառաջ: Նա նաև հայտնեց, որ  օգոստոսի 12-ին Սոչիում, իսկ հոկտեմբերի 28-ին Մինսկում կկայանան Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստերը:

Целью взаимодействия между ЕАЭС и ЕС должно стать создание единого экономического пространства от Атлантики до Тихого океана
Целью взаимодействия между ЕАЭС и ЕС должно стать создание единого экономического
пространства от Атлантики до Тихого океана
Установление взаимодействия между ЕАЭС и Европейским союзом может стать важным фактором экономического развития континента в целом. Как сообщает Арменпресс, об этом в Ереване в ходе заседания Евразийского Межправительственного совета сказал премьер-министр Казахстана Карим Масимов.
«Наш Союз сформирован как открытое экономическое сообщество. В то же время, мы должны ставить акцент на сотрудничество с технологически развитыми и инвестиционно-привлекательными странами и союзами. Долгосрочной целью взаимодействия между ЕАЭС и ЕС должно стать создание единого экономического пространства от Атлантики до Тихого океана. Об этом неоднократно говорили наш президент Назарбаев и президент России Путин», - сказал Масимов.
Он отметил, что казахстанская сторона рассматривает интеграционные процессы как возможность странам ЕАЭС стать «связующим звеном» между Востоком и Западом, конкурентоспособной составляющей мировой экономики.
Масимов напомнил, что в качестве приоритетов своего председательства Казахстан предложил объявить 2016 год «Годом углубления экономических отношений Союза с третьими странами и ключевыми интеграционными объединениями».
Выступая с заявлением вместе с председателем Евразийской экономической комиссии Тиграном Саркисяном, Масимов сообщил, что на заседании были обсуждены важные вопросы перед предстоящей 31 мая встречей глав государств-членов ЕАЭС. Он также сообщил, что 12 августа в Сочи, а 28 октября в Минске пройдут заседания Евразийского Межправительственного совета.