Միջազգային հանրությունը պետք է դատապարտի Ադրբեջանի ահաբեկչական գործողությունները. Էդուարդ Շարմազանով
Միջազգային հանրությունը պետք է դատապարտի Ադրբեջանի ահաբեկչական
գործողությունները. Էդուարդ Շարմազանով
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը մայիսի 11-ին ընդունել է Հայաստանի Ֆրանկոֆոն երիտասարդական խորհրդարանի հիմնադիր նիստին մասնակցելու նպատակով Հայաստան ժամանած Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի պատվիրակության անդամներին՝ Բելգիայի Վալոնիա-Բրյուսել/ ֆրանսիական համայնքի խորհրդարանի նախագահ Ֆիլիպ Կուրարի գլխավորությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, հանդիպմանը մասնակցում էր նաեւ Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Մարգարիտ Եսայանը:
Ողջունելով պատվիրակության այցը Հայաստան՝ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը կարեւորել է Հայաստանի Ֆրանկոֆոն երիտասարդական խորհրդարանի հիմնադրումը եւ նշել, որ թեեւ Հայաստանը դասական առումով ֆրանկոֆոն երկիր չէ, այնուամենայիվ այն կրողն է մարդու իրավունքների պաշտպանության, քրիստոնեական եւ ժողովրդավարական արժեքների:
Անդրադառնալով ողջ աշխարհում չարիք դարձած ահաբեկչության բռնկումներին` Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ ահաբեկչության եւ այլատյացության զոհ է դարձել նաեւ Լեռնային Ղարաբաղը: Նա ընդգծել է, որ ապրիլի առաջին օրերին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիային իր զորակցությունն է հայտնել Թուրքիան, որը ոչ միայն ժխտում է Հայոց ցեղասպանությունը, այլեւ 23 տարի շրջափակման մեջ է պահում Հայաստանը: 21-րդ դարում անընդունելի համարելով ժխտողականությունն ու շրջափակումը, ահաբեկչությունն ու այլատյացության բոլոր դրսեւորումները, ԱԺ փոխնախագահն անընդունելի է համարել միջազգային հանրության լռությունն ու անհասցե կոչերը: Էդուարդ Շարմազանովը հյուրերին տեղեկացրել է հայ զինվորների, ինչպես նաեւ՝ խաղաղ բնակչության նկատմամբ ադրբեջանական բարբարոսությունների մասին, որոնք իրականացվել են ԴԱԻՇ-ի ձեռագրով:
«Արցախի ժողովուրդն իրավունք ունի ապրելու անկախ երկրում, ինչպես ցանկացած ժողովուրդ»,- ընդգծել է Էդուարդ Շարմազանովը եւ պարզաբանել, որ Լեռնային Ղարաբաղը երբեք չի եղել Ադրբեջանի կազմում, այն դեռեւս 1991 թվականին դուրս է եկել ԽՍՀՄ կազմից, այլ ոչ թե Ադրբեջանի: ԱԺ փոխնախագահը հույս է հայտնել, որ ԼՂՀ անկախության ճանաչման սկիզբ առած գործընթացը շարունակական կլինի եւ ԼՂՀ-ն կհամալրի ՄԱԿ-ի անդամ երկրների շարքը: ՄԱԿ-ի, որի գերակա նպատակներից մեկը ազգերի ինքնորոշման իրավունքն է: ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ միջազգային հանրությունը պետքվ է դատապարտի Ադրբեջանի ահաբեկչական գործողությունները:
Պատվիրակության ղեկավար, Բելգիայի Վալոնիա-Բրյուսել/Ֆրանսիական համայնքի խորհրդարանի նախագահ Ֆիլիպ Կուրարը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար եւ դատապարտել ինչպես աշխարհում, այնպես էլ Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցող ահաբեկչություններն ու բռնության բոլոր դրսեւորումները: Նա կարեւորել է ահաբեկչության դեմ պայքարի համատեղումն ու աջակցություն հայտնել ադրբեջանական ագրեսիայի զոհերի հարազատներին եւ տուժածներին: Ֆիլիպ Կուրարը վստահեցրել է, որ ղարաբաղյան իրադարձությունների վերաբերյալ իրենց ստացած ողջ տեղեկատվությունը կփոխանցեն իրենց կառույցներին:

Vice-President of National Assembly receives delegation of Parliamentary Assembly of La Francophonie
Vice-President of National Assembly receives delegation of Parliamentary Assembly of La
Francophonie
YEREVAN, MAY 11, ARMENPRESS. On May 11 Vice-President of the National Assembly of Armenia Eduard Sharmazanov received members of the delegation of the Parliamentary Assembly of La Francophonie led by the President of Wallonia-Brussels/French Community Parliament Philippe Courard who arrived in Armenia to participate in the founding session of the Francophonie Youth Parliament of Armenia, Press Service of Armenian National Assembly informed “Armenpress”. The head of the Armenian National Assembly delegation in Parliamentary Assembly of La Francophonie Margarit Yesayan also participated in the meeting.
Welcoming the guests Eduard Sharmazanov emphasized the importance of the creation of Francophonie Youth Parliament of Armenia and stated that although Armenia is not a Francophonie country in the classic sense, it bears human rights protection, Christian and democratic values.
Referring to the outbreaks of terrorism throughout the world, Sharmazanov said Nagorno Karabakh has also become the victim of terrorism and xenophobia. He stressed Turkey, which not only denies the Armenian Genocide, but also blockades Armenia over 23 years, expressed its support to Azerbaijani aggression unleashed against Nagorno Karabakh in early of April.
Sharmazanov considers the silence and unaddressed calls of the international community unacceptable. He informed the guests about the Azerbaijani barbaric acts which were committed in style of DAESH against the Armenian soldiers and the civilian people.
“Nagorno Karabakh people have the right to live in an independent country, like any other people”, Sharmazanov stated and elaborated that Nagorno Karabakh has never been a part of Azerbaijan, it came out from the Soviet Union rather than from Azerbaijan since 1991. Sharmazanov  expressed hope that the process of recognition of NKR independence will be continuous and NKR will become UN member state one of the major goals of which is people’s right to self-determination.
Eduard Sharmazanov says the international community should condemn Azerbaijan’s terrorist actions.
The President of Wallonia-Brussels/French Community Parliament Philippe Courard expressed gratitude for the warm reception and condemned terrorism and all means of violence in the world, as well as in the Nagorno Karabakh. He stressed the need to unite against the fight in terrorism and expressed his support to families of soldiers who were killed and wounded by Azerbaijani aggression. He ensured that they will transfer all the information on Karabakh events to their structures.