Միջազգային հանրությունը պետք է դատապարտի Ադրբեջանի ահաբեկչական գործողությունները. Էդուարդ Շարմազանով
Միջազգային հանրությունը պետք է դատապարտի Ադրբեջանի ահաբեկչական
գործողությունները. Էդուարդ Շարմազանով
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը մայիսի 11-ին ընդունել է Հայաստանի Ֆրանկոֆոն երիտասարդական խորհրդարանի հիմնադիր նիստին մասնակցելու նպատակով Հայաստան ժամանած Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի պատվիրակության անդամներին՝ Բելգիայի Վալոնիա-Բրյուսել/ ֆրանսիական համայնքի խորհրդարանի նախագահ Ֆիլիպ Կուրարի գլխավորությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, հանդիպմանը մասնակցում էր նաեւ Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Մարգարիտ Եսայանը:
Ողջունելով պատվիրակության այցը Հայաստան՝ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը կարեւորել է Հայաստանի Ֆրանկոֆոն երիտասարդական խորհրդարանի հիմնադրումը եւ նշել, որ թեեւ Հայաստանը դասական առումով ֆրանկոֆոն երկիր չէ, այնուամենայիվ այն կրողն է մարդու իրավունքների պաշտպանության, քրիստոնեական եւ ժողովրդավարական արժեքների:
Անդրադառնալով ողջ աշխարհում չարիք դարձած ահաբեկչության բռնկումներին` Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ ահաբեկչության եւ այլատյացության զոհ է դարձել նաեւ Լեռնային Ղարաբաղը: Նա ընդգծել է, որ ապրիլի առաջին օրերին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիային իր զորակցությունն է հայտնել Թուրքիան, որը ոչ միայն ժխտում է Հայոց ցեղասպանությունը, այլեւ 23 տարի շրջափակման մեջ է պահում Հայաստանը: 21-րդ դարում անընդունելի համարելով ժխտողականությունն ու շրջափակումը, ահաբեկչությունն ու այլատյացության բոլոր դրսեւորումները, ԱԺ փոխնախագահն անընդունելի է համարել միջազգային հանրության լռությունն ու անհասցե կոչերը: Էդուարդ Շարմազանովը հյուրերին տեղեկացրել է հայ զինվորների, ինչպես նաեւ՝ խաղաղ բնակչության նկատմամբ ադրբեջանական բարբարոսությունների մասին, որոնք իրականացվել են ԴԱԻՇ-ի ձեռագրով:
«Արցախի ժողովուրդն իրավունք ունի ապրելու անկախ երկրում, ինչպես ցանկացած ժողովուրդ»,- ընդգծել է Էդուարդ Շարմազանովը եւ պարզաբանել, որ Լեռնային Ղարաբաղը երբեք չի եղել Ադրբեջանի կազմում, այն դեռեւս 1991 թվականին դուրս է եկել ԽՍՀՄ կազմից, այլ ոչ թե Ադրբեջանի: ԱԺ փոխնախագահը հույս է հայտնել, որ ԼՂՀ անկախության ճանաչման սկիզբ առած գործընթացը շարունակական կլինի եւ ԼՂՀ-ն կհամալրի ՄԱԿ-ի անդամ երկրների շարքը: ՄԱԿ-ի, որի գերակա նպատակներից մեկը ազգերի ինքնորոշման իրավունքն է: ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ միջազգային հանրությունը պետքվ է դատապարտի Ադրբեջանի ահաբեկչական գործողությունները:
Պատվիրակության ղեկավար, Բելգիայի Վալոնիա-Բրյուսել/Ֆրանսիական համայնքի խորհրդարանի նախագահ Ֆիլիպ Կուրարը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար եւ դատապարտել ինչպես աշխարհում, այնպես էլ Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցող ահաբեկչություններն ու բռնության բոլոր դրսեւորումները: Նա կարեւորել է ահաբեկչության դեմ պայքարի համատեղումն ու աջակցություն հայտնել ադրբեջանական ագրեսիայի զոհերի հարազատներին եւ տուժածներին: Ֆիլիպ Կուրարը վստահեցրել է, որ ղարաբաղյան իրադարձությունների վերաբերյալ իրենց ստացած ողջ տեղեկատվությունը կփոխանցեն իրենց կառույցներին:

Международное сообщество должно осудить террористические действия Азербайджана: вице-спикер НС Армении
Международное сообщество должно осудить террористические действия Азербайджана:
вице-спикер НС Армении
Вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов 11 мая принял членов прибывшей в Армению для участия в учредительном заседании Молодежного парламента франкофонов Армении  делегации Парламентской Ассамблеи Франкофонии (ПАФ) во главе с председателем парламента французского сообщества Бельгии Валлония-Брюссель Филиппом Кураром.
Как сообщили Арменпресс в Управлении НС Армении по связям с общественностью и СМИ, во встрече участвовала также руководитель делегации НС Армении в ПАФ Маргарит Есаян.
Приветствуя визит делегации в Армению, вице-спикер НС Э.Шармазанов подчеркнул важность создания Молодежного парламента франкофонов Армении  и отметил, что хотя Армения в классическом смысле не франкофонная страна, тем не менее она привержена защите прав человека, христианским и демократическим ценностям.
Обратившись к вспышкам терроризма, ставшего злом во всем мире, Э.Шармазанов отметил, что жертвой террора и ксенофобии стал и Нагорный Карабах. Он подчеркнул, что развязанную в начале апреля агрессию Азербайджана против Нагорно-Карабахской Республики (Республики Арцах) поддержала Турция, которая не только отрицает Геноцид армян, но уже 23 года держит Армению в блокаде.
Считая недопустимыми в XXI в. политику отрицания и блокаду, все проявления терроризма и ксенофобии,   вице-спикер НС считает также неприемлемыми молчание и безадресные призывы мирового сообщества. Э.Шармазанов проинформировал гостей об азербайджанском варварстве в духе ИГИЛ по отношению к армянским военнослужащим, а также к мирному населению.
Народ Арцаха имеет право жить в независимой стране, как и любой народ”, - подчеркнул Э.Шармазанов и пояснил, что Нагорный Карабах никогда не был в составе Азербайджана, еще в 1991 г. выйдя из состава СССР, а не Азербайджана.
Вице-спикер НС выразил надежду, что начавшийся процесс признания НКР будет последовательным и НКР пополнит ряды стран-членов ООН. ООН – организация, одной из приоритетных целей которой является право наций на самоопределение. Э.Шармазанов отметил, что международное сообщество должно осудить террористические действия Азербайджана.
Глава делегации, председатель парламента французского сообщества Бельгии Валлония-Брюссель Филипп Курар поблагодарил за теплый прием и осудил все проявления терроризма и насилия как в мире, так и в Нагорном Карабахе.
Он подчеркнул важность консолидации в борьбе с терроризмом и выразил поддержку родным жертв и пострадавшим в результате азербайджанской агрессии. Филипп Курар заверил, что вся полученная информация о карабахских событиях будет передана ими в соответствующие структуры.