Ադրբեջանի ՊՆ-ն հայտնել է հերթական զինծառայողի կորստի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը, լռության մատնելով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ ապրիլի 1-5-ին սանձազերծած լայնամասշտաբ ռազմական ագրեսիայի եւ ամբողջ ապրիլի ընթացքում կրած կորուստները, սկսել է հայտնել մայիսի առաջին օրերին կորցրած զինծառայողների անունները, այն էլ սոցցանցերում նրանց հուղարկավորության լուսանկարները հայտնվելուց հետո:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ադրբեջանական ԶԼՄ-ները, հղում կատարելով Ադրբեջանի ՊՆ մամուլի ծառայությանը, հայտնել են Թարթառի ուղղությամբ շփման գծում մայիսի 3-ին 19-ամյա զինծառայող Ամրահ Այդըն օղլու Յուզբեյովի կորստի մասին: Ամենայն հավանականությամբ, սպանվածը ազգությամբ լեզգի է: Նա այսօր պետք է թաղվի լեզգիաբնակ Խաչմազի շրջանի Հաջիմամեդ-Օբա գյուղում:
Ադրբեջանի ՊՆ-ն խոստովանել էր նաեւ մայիսի 1-ին Թարթառի ուղղությամբ 20-ամյա զինծառայող Էլմար Իլհամ օղլու Մեմմեդովի մահը: Նա Գյոյչայից էր, թաղվել է Բաքվում:
Ադրբեջանը պաշտոնապես խոստովանել է ապրիլի ընթացքում իր միայն 33 զինծառայողի կորուստը` չնշելով որեւէ անուն: Սակայն, արտասահմանում գործող ադրբեջանական ընդդիմադիր Meydan TV ինտերնետային հեռուստաալիքը սոցցանցերում սեփական հետազոտությունների հիման վրա հայտնել էր 101 ադրբեջանցի զինծառայողների կորստի մասին` նշելով նրանց անունները եւ թաղման վայրերն ու օրը:
Ադրբեջանի ՊՆ-ն Meydan TV-ին կոչ էր արել զերծ մնալ զինծառայողների կորստի մասին տեղեկություններ տարածելուց, որն այդ գերատեսչությունը համարում է պետական գաղտնիք: Այդ զգուշացումից հետո, որն, անկասկած, նաեւ սպառնալիք է հանդիսանում, Meydan TV-ն դադարել է տեղեկություններ հայտնել ադրբեջանական բանակում կորուստների մասին: Չնայած դրան, Ադրբեջանում արդեն քրեական գործ է հարուցվել Meydan TV-ի տեղացի անձնակազմի դեմ:
Միջազգային Bellingcat վերլուծական խումբը հայտնում է, որ ապրիլի 1-5-ին Ադրբեջանի կորուստն իր «զգուշավոր գնահատականներով» նվազագույնը 400 զինծառայող է:
ԼՂՀ ՊԲ տվյալներով` ապրիլի 1-5-ին ԼՂՀ դեմ ռազմական սադրանքին հայկական կողմի ջախջախիչ հակահարվածի արդյունքում Ադրբեջանը կորցրել է 2 ուղղաթիռ, 24 տանկ, 6 զրահապատ մեքենա, 12 անօդաչու թռչող սարք, 1 ինժեներական մեքենա, 1 ՏՕՍ-1Ա հրանետ, 1 ՀՄՄ, 1 «Գրադ» ՀԿՌՀ: Մարտական գործողութունների ընթացքում ադրբեջանական զինուժը տվել է ավելի քան 500 կորուստ, մոտ 2000 վիրավոր:
ԼՂՀ ՊԲ կայքը հայտնում է, որ մայիսի 3-ի լույս 4-ի գիշերը Արցախի շփման գծում լարվածությունը պահպանվել է: Հակառակակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներով եւ ականանետներով շարունակել է խախտել կրակի դադարեցման պայմանավորվածությունը: ՊԲ առաջապահ զորամասերը շարունակում են վստահորեն իրականացնել մարտական հերթապահություն` խիստ անհրաժեշտության դեպքում դիմելով նաեւ պատասխան գործողությունների:

МО Азербайджана сообщает об очередном пропавшем военнослужащем
МО Азербайджана, замалчивая данные о жертвах вследствие своей широкомасштабной агрессии 1-5-го апреля на линии соприкосновения в НКР, а также о гибели своих военнослужащих в течение всего апреля, начало публиковать имена пропавших в первые дни мая военнослужащих, причем, после появления в соцсетях фотоснимков с их похорон.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщает азербайджанская пресса, ссылаясь на пресс-службу МО Азербайджана, которая сообщила о пропаже 3-го мая   в районе Тартара военнослужащего Амраха Аидын-оглы Юзбейова, 19 лет. Вероятно, по национальности он был лезгином. Сегодня в селе Хаджимамед-Оба состоятся его похороны.
МО Азербайджана признало также гибель 1-го мая   Эльмара Ильхам-оглы Меммедова, 20 лет, который был похоронен в Баку.
За апрель МО Азербайджана признало пропажу только 33 военнослужащих, не называя их имен.  По собственным данным, Meydan TV сообшает о гибели 101 азербайджанских военнослужащих, с указанием имен и даты и места похорон.
МО Азербайджана призвало Meydan TV воздержаться от распространения информации о военнослужащих, поскольку считает это государственной тайной. После этого предупреждения Meydan TV перестал сообщать подобную информацию. Несмотря на это, против сотрудников Meydan TV возбуждено уголовное дело.
Международная аналитическая группа Bellingcat сообщает, что по их «осторожной оценке, только за 1-5-е апреля потери МО Азербайджана составили 400 военнослужащих.
По данным АО НКР, потери Азербайджана за 1-5-е апреля составили 2 вертолета, 24 танка, 6 бронемашин, 12 БПЛА, 1 инженерная машина, 1 огнемет ТОС-1А 1 «Град», 1 ЗРК, более 500 убитых, около 2000 раненых.
По оперативным данным АО НКР, в ночь с 3-го на 4-е мая противник  продолжал нарушать режим прекращения огня, применив разнокалиберное оружие, напряженность на линии соприкосновения в НКР сохраняется.
Авангард АО владеет оперативно-тактической обстановкой и продолжает уверенно осуществлять поставленные задачи, прибегая к ответным мерам в случае крайней необходимости.