Ադրբեջանի ՊՆ-ն հայտնել է հերթական զինծառայողի կորստի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը, լռության մատնելով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ ապրիլի 1-5-ին սանձազերծած լայնամասշտաբ ռազմական ագրեսիայի եւ ամբողջ ապրիլի ընթացքում կրած կորուստները, սկսել է հայտնել մայիսի առաջին օրերին կորցրած զինծառայողների անունները, այն էլ սոցցանցերում նրանց հուղարկավորության լուսանկարները հայտնվելուց հետո:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ադրբեջանական ԶԼՄ-ները, հղում կատարելով Ադրբեջանի ՊՆ մամուլի ծառայությանը, հայտնել են Թարթառի ուղղությամբ շփման գծում մայիսի 3-ին 19-ամյա զինծառայող Ամրահ Այդըն օղլու Յուզբեյովի կորստի մասին: Ամենայն հավանականությամբ, սպանվածը ազգությամբ լեզգի է: Նա այսօր պետք է թաղվի լեզգիաբնակ Խաչմազի շրջանի Հաջիմամեդ-Օբա գյուղում:
Ադրբեջանի ՊՆ-ն խոստովանել էր նաեւ մայիսի 1-ին Թարթառի ուղղությամբ 20-ամյա զինծառայող Էլմար Իլհամ օղլու Մեմմեդովի մահը: Նա Գյոյչայից էր, թաղվել է Բաքվում:
Ադրբեջանը պաշտոնապես խոստովանել է ապրիլի ընթացքում իր միայն 33 զինծառայողի կորուստը` չնշելով որեւէ անուն: Սակայն, արտասահմանում գործող ադրբեջանական ընդդիմադիր Meydan TV ինտերնետային հեռուստաալիքը սոցցանցերում սեփական հետազոտությունների հիման վրա հայտնել էր 101 ադրբեջանցի զինծառայողների կորստի մասին` նշելով նրանց անունները եւ թաղման վայրերն ու օրը:
Ադրբեջանի ՊՆ-ն Meydan TV-ին կոչ էր արել զերծ մնալ զինծառայողների կորստի մասին տեղեկություններ տարածելուց, որն այդ գերատեսչությունը համարում է պետական գաղտնիք: Այդ զգուշացումից հետո, որն, անկասկած, նաեւ սպառնալիք է հանդիսանում, Meydan TV-ն դադարել է տեղեկություններ հայտնել ադրբեջանական բանակում կորուստների մասին: Չնայած դրան, Ադրբեջանում արդեն քրեական գործ է հարուցվել Meydan TV-ի տեղացի անձնակազմի դեմ:
Միջազգային Bellingcat վերլուծական խումբը հայտնում է, որ ապրիլի 1-5-ին Ադրբեջանի կորուստն իր «զգուշավոր գնահատականներով» նվազագույնը 400 զինծառայող է:
ԼՂՀ ՊԲ տվյալներով` ապրիլի 1-5-ին ԼՂՀ դեմ ռազմական սադրանքին հայկական կողմի ջախջախիչ հակահարվածի արդյունքում Ադրբեջանը կորցրել է 2 ուղղաթիռ, 24 տանկ, 6 զրահապատ մեքենա, 12 անօդաչու թռչող սարք, 1 ինժեներական մեքենա, 1 ՏՕՍ-1Ա հրանետ, 1 ՀՄՄ, 1 «Գրադ» ՀԿՌՀ: Մարտական գործողութունների ընթացքում ադրբեջանական զինուժը տվել է ավելի քան 500 կորուստ, մոտ 2000 վիրավոր:
ԼՂՀ ՊԲ կայքը հայտնում է, որ մայիսի 3-ի լույս 4-ի գիշերը Արցախի շփման գծում լարվածությունը պահպանվել է: Հակառակակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներով եւ ականանետներով շարունակել է խախտել կրակի դադարեցման պայմանավորվածությունը: ՊԲ առաջապահ զորամասերը շարունակում են վստահորեն իրականացնել մարտական հերթապահություն` խիստ անհրաժեշտության դեպքում դիմելով նաեւ պատասխան գործողությունների:

YEREVAN, MAY 4, ARMENPRESS. Defense Ministry of Azerbaijan, keeping salient on their causalities during the large scale military aggression against Nagorno Karabakh on April 1-5, started to announce the names of their causalities at the beginning of May only after the photos of their funeral were appeared in the social networks.
The Azerbaijani media which cite the press service of Azerbaijani Defense Ministry, announced the loss of 19 year old Azerbaijani soldier Amrah Aydin oglu Yuzbeyov on May 3. Most likely, the killed soldier is an ethnic Lezgin.  Azerbaijani Defense Minister also announced the death of another Azerbaijani soldier.
Azerbaijan officially announced about 33 causalities during April without mentioning any name of its soldiers. However, Azerbaijani Meydan TV operating in abroad based on their own research in social networks announced 101 Azerbaijani causalities with their names, the place and the day of their funeral.
Azerbaijan’s Defense Ministry urged the Meydan TV to keep away from announcing the names of their causalities since it is a state secret. After that Meydan TV no more provides information on the Azerbaijani causalities. Moreover, a criminal case has been fired against the local staff of Meydan TV.
International Bellingcat analytic group announces that Azerbaijan with its “cautious estimates” had at least 400 causalities on April 1-5.
According to the NKR Defense Army’s information as a result of respective counterattack by the Armenian side Azerbaijan lost 2 helicopters, 24 tanks, 6 armored vehicles, 12 UAVs, 1 engineering vehicle, 1 TOS-1A, 1 BMP, 1 “GRAD” multiple rocket launcher. Azerbaijani side had more than 500 causalities and about 200 wounded.
According to the NKR Defense Ministry the situation in the line of contact of Nagorno Karabakh-Azerbaijan overnight May 3-4 was tense. Azerbaijani forces violated the ceasefire agreement by firing different caliber weapons and mortars. The Nagorno Karabakhi Armed Forces continue monitoring the borders and take countermeasures only in case of strict necessity.