Հառլեմ Դեզիրը ԼՂ բանակցությունների վերսկսման կոչ է անում
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման բանակցությունները պետք է վերսկսվեն: Բանակցություններն իսկապես անհրաժեշտություն են, որպեսզի հնարավոր լինի խուսափել բռնության այնպիսի դրսևորումներից, ինչպիսիք եղան բոլորվին վերջերս: Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց Ֆրանսիայի Եվրոպական հարցերի պետքարտուղար Հառլեմ Դեզիրը:
«Պետք է  բոլորս միավորենք մեր ուժերը, որպեսզի կարողանանք ի զորու լինել կերտելու հարատև, կայուն խաղաղություն տարածաշրջանում՝ հիմնված ամենակարևոր երեք հիմնական սկզբունքների վրա՝ ուժի չկիրառում, ազգերի ինքնորոշման իրավունք և տարածքային ամբողջականություն: Սա է այն ուղերձը, որով ես այստեղ եմ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց նա:
Դեզիրը հավելեց, որ առաջին հերթին հարկավոր է վստահության մեխանիզմներ ստեղծել՝ սահմանային միջադեպերի հետաքննության տեխնիկական միջոցների կիրառման եղանակով: «Հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված բանակցությունների վերսկումն ու վստահության մեխանիզմների ներդրումը կլինի հիմնական շեշտադրումն այն քաղաքական հանդիպումների, որոնք ես կունենամ Երևանում և վաղը Բաքվում»,- եզրափակեց պետքարտուղարը:

YEREVAN, APRIL 25, ARMENPRESS. The negotiations over the peaceful settlement of Nagorno Karabakh conflict should be restarted. The negotiations are really a necessity in order to prevent the violence that took place recently, in an interview with journalists French Secretary of State for European Affairs Harlem Désir said this in Tsitsernakabert Memorial Complex.
“We should all unite our forces in order to establish lasting, sustainable peace in the region based on three fundamental principles: non use of force, people’s right to self-determination and territorial integrity. This is the message for what I am here”, “Armenpress” reports, he stated.
Désir added that firstly there is a need to establish trust mechanisms through the use of technical measures to investigate the border incidents. “The restoration of negotiations over the peaceful settlement of the conflict and the establishment of trust mechanisms will be the major emphasis within the political meetings which I will hold in Yerevan and tomorrow in Baku”, French Secretary of State concluded.