Թուրքիան բացահայտում է ահաբեկչության ալիքը դեպի Հարավային Կովկաս տարածելու ձգտումը. Շավարշ Քոչարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանն անդրադարձել է Թուրքիայի ԱԳ նախարարի հայատարարություններին` նշելով, որ նա  շահարկելով իսլամական համերաշխությունը, վտանգավոր փորձ է կատարում ինքնորոշված Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի ռազմական գործողությունները արհեստականորեն ներկայացնել որպես կրոնական հակամարտություն:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, պատասխանելով «News.am» գործակալության հարցին` «Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք Թուրքիայի ԱԳ նախարարի՝ Իսլամական համագործակցության կազմակերպության ստամբուլյան գագաթաժողովի շրջանակներում արված հայտարարությունները», Շավարշ Քոչարյանը նշել է. « Ակնհայտ է, որ Թուրքիայի միակողմանի դիրքորոշման և ամեն գնով Ադրբեջանին սատարելու մոլուցքի պատճառով նրա որևէ միջամտություն ղարաբաղյան հիմնահարցի կարգավորման գործընթացին միայն վնաս է հասցնելու: Բաքվի կողմից ղաբարաղա-ադրբերաջանական շփման գծում սանձազերծած ապրիլի 2-5-ի իրադարձությունները և Թուրքիայից հնչեցված սադրիչ հայտարարությունները դրա վառ ապացույցն են:
Թուրքիայի արտգործնախարարը Իսլամական համագործակցության կազմակերպությունում ունեցած իր ելույթում, շահարկելով իսլամական համերաշխությունը, վտանգավոր փորձ է կատարում ինքնորոշված Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի ռազմական գործողությունները արհեստականորեն ներկայացնել որպես կրոնական հակամարտություն:
Թուրքիայի ներկայիս իշխանությունների վարած քաղաքականության հետևանքն է անկայունության, ահաբեկչության և արյունահեղության ալիքի տարածումը թե Թուրքիայի ներսում, թե իր սահմաններից դուրս: Իր վերոհիշյալ սադրիչ հայտարարությամբ Թուրքիայի ԱԳ նախարարն, փաստորեն, բացահայտում է այդ ալիքը դեպի Հարավային Կովկաս տարածելու ձգտումը:
Համոզված ենք, որ մեր ավանդական բարեկամ մահմեդական պետությունները, լավ գիտակցելով Թուրքիայի իրական նպատակները, չեն տրվի Անկարայի սադրանքներին»:

Shavarsh Kocharyan: Turkey reveals a desire to spread wave of terrorism in South Caucasus
YEREVAN, ARPIL 12, ARMENPRESS. Deputy Foreign Minister of the Republic of Armenia Shavarsh Kocharyan referred to the statements by Turkish Foreign Minister stating that Turkey, manipulating Islamic solidarity, makes a dangerous attempt to artificially present the Azerbaijani military operations against the self-determined Nagorno Karabakh as a religious conflict.
As "Armenpress" was informed by the Department of Press, Information and Public Relations of the Armenian Foreign Ministry, Shavarsh Kocharyan, answering to the question by «News.am» agency “How can you explain the statements by the Turkish Foreign Minister made within the framework of the organization of Islamic cooperation summit in Istanbul, stated: “It is obvious that as a result of Turkey’s one-sided position and its support to Azerbaijan at all costs its interference in the settlement of Karabakh conflict will only bring harm. The evidence of it are the events conducted by Baku in the line of contact of Karabakh and Azerbaijan on April 2-5 and the provocative statements by Turkey.
In his speech to the Organization of Islamic Cooperation, Turkish Foreign Minister, manipulating Islamic solidarity, makes a dangerous attempt to artificially present the Azerbaijani military operations against the self-determined Nagorno Karabakh as a religious conflict.
The policy of Turkey’s current authorities results in instability, terrorism and the spread of the wave of bloodshed both within Turkey, and beyond its borders. In his abovementioned speech Turkish Foreign Minister, in fact, reveals its desire to spread that wave in the South Caucasus.
We are confident that our traditional friendly Muslim states, being well aware of Turkey’s real aims, will not be enticed by Turkish provocations”.