ԼՂՀ Ազգային ժողովի խմբակցությունները համատեղ հայտարարություն են ընդունել
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Ազգային ժողովի «Հայրենիք», «Ժողովրդավարություն», «Դաշնակցություն», «Շարժում-88» եւ «Վերածնունդ» խմբակցություններ համատեղ հայտարարություն են տարածել` կոչ անելով միջազգային կառույցներին եւ, առաջին հերթին, ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման միակ ճանաչված մանդատ ունեցող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությանը, հստակ իրավական ու քաղաքական գնահատական տալ վերջին օրերին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հանդեպ իրականացված ահաբեկչական գործողություններին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԼՂՀ Ազգային ժողովի մամուլի ծառայությունից:
Ստորև ներկայացնում ենք հայտարարությունն ամբողջությամբ.
«Ս.թ. ապրիլի 2-ի լուսադեմին ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանի ողջ երկայնքով լայնամասշտաբ ռազմական գործողություններ սկսելով` Ադրբեջանը կոպտորեն խախտել է 1994թ. մայիսին ստորագրված զինադադարի մասին եռակողմ պայմանագիրը:
Նախորդ տարիներին պաշտոնական Բաքվի կողմից հրադադարի ռեժիմի պարբերաբար խախտումների հանդեպ միջազգային կառույցների անհամարժեք վերաբերմունքը հանգեցրել է ադրբեջանական կողմի աննախադեպ հարձակողական գործողությունների ծավալմանը, որի ընթացքում կիրառվել են բազմաթիվ արգելված զինատեսակներ, հրետակոծվել ու հրթիռակոծվել են սահմանամերձ մի շարք գյուղեր ու քաղաքներ, գրանցվել վայրագ սպանությունների եւ հակամարդկային բռնարարքների դեպքեր:
Մենք՝ ԼՂՀ Ազգային ժողովի բոլոր խմբակցությունների պատգամավորներս, որպես ժողովրդի ընտրյալ ներկայացուցիչներ, դատապարտելով Ադրբեջանի սանձազերծած նոր ագրեսիան Արցախի խաղաղ բնակչության դեմ՝
- վերահաստատում ենք, որ, կողմնակից լինելով ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը, Արցախի Հանրապետության համար գերագույն  խնդիրը եղել եւ մնում է իր ժողովրդի անվտանգության ապահովումը, որը վտանգված էր վերջին օրերի ադրբեջանական ահաբեկչության հետեւանքով,
- գտնում ենք, որ, ձեռնարկելով ռազմական գործողությունների նոր փուլ Արցախի ժողովրդի հանդեպ, Ադրբեջանը և նրան հովանավորողները փորձում են Հարավային Կովկասը դարձնել միջազգային ահաբեկչության նոր օջախ, որը լուրջ սպառնալիք է տարածաշրջանի անվտանգային համակարգին,
- բարձր ենք գնահատում երկրի ու ժողովրդի անվտանգության ապահովման համար ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի վստահ ու վճռական գործողությունները,
- կոչ ենք անում միջազգային կառույցներին եւ, առաջին հերթին, ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման միակ ճանաչված մանդատ ունեցող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությանը, հստակ իրավական ու քաղաքական գնահատական տալ վերջին օրերին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հանդեպ իրականացված ահաբեկչական գործողություններին և կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել Ադրբեջանի ագրեսիան զսպելու ուղղությամբ:
Ստեղծված իրավիճակի հանգուցալուծման ամենակարճ ու միակ ողջամիտ ճանապարհը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իրավական ճանաչումն է, որը թույլ կտա լիարժեք ու միջազգայնորեն ընդունված երաշխիքներով ապահովել նրա ժողովրդի անվտանգությունն ու տարածաշրջանի կայունությունը»:

YEREVAN, APRIL 7, ARMENPRESS. “Motherland”, "Dashnaktsutyun" (ARF), “Democracy”, “Movement-88” and "Renaissance" factions of the National Assembly of Nagorno Karabakh Republic have issued a joint statement, calling on the international institutions, and particularly the Minks Group Co-chairmanship, the only internationally authorized format for Karabakh conflict settlement, to give a precise legal-political assessment to the terrorist acts taken by Azerbaijan against Nagorno Karabakh Republic in the recent days.
Bellow, “Armenpress” introduces the full text of the statement.
“Early in the morning of April 2 of the current year Azerbaijan severely violated the trilateral ceasefire agreement signed in May 1994, by waging large-scale military actions along the entire Karabakh-Azerbaijan contact line.
The disproportionate attitude of the international community towards the ceasefire violations by official Baku during the previous years led to unprecedented military offensive by Azerbaijan, during which numerous prohibited weapons were applied, a number of bordering villages and cities were bombed, cases of brutal murders and inhumane violence were registered.
We, MPs representing all the factions of the National Assembly of NKR chosen by the people, condemning the aggression of Azerbaijan against the peaceful people of Artsakh
-reconfirm that being an advocate of a peaceful settlement of Karabakh conflict, the priority task for Artsakh Republic was and remains ensuring the security of its people, which has been under threat in the recent days due to terrorist acts taken by Azerbaijan,
- believe, that by launching a new phase of military actions against the people of Artsakh, Azerbaijan and its supporters try to turn the South Caucasus into a new hot spot of terrorism, which is a serious challenge for the security system of the region,
-highly appreciate the confident and determined actions of the NKR Defense Army for ensuring the security of the state and the people.
-call on the international institutions, and particularly the Minks Group Co-chairmanship, the only internationally authorized format for Karabakh conflict settlement, to give a precise legal-political assessment to the terrorist acts taken by Azerbaijan against Nagorno Karabakh Republic in the recent days and take concrete measures to restrain Azerbaijani aggression.
The only and the shortest reasonable way to put an end to the current situation is the legal recognition of Nagorno Karabakh Republic which will give an opportunity to fully ensure the security of its people and regional stability based on internationally accepted guarantees".