Սիսի կաթողիկոսարանի գործով Թուրքիայի Սահմանադրական դատարանը կարող է վճիռ արձակել մինչև աշուն
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիսի կաթողիկոսարանը հետ վերադարձնելու գործով Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսության հարուցած դատական գործը կարող է ավարտին հասնել հինգ ամսվա ընթացքում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Կիլիկիո կաթողիկոսության դատական հայցով Թուրքիայում զբաղվում է հայտնի փաստաբան Ջեմ Սոֆուօղլուն, ով Ստամբուլի «Ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Արա Գոչունյանի հետ հարցազրույցում հայտնել է, որ Թուրքիայի Սահմանադրական դատարանը հարցը հանձնել է արդարադատության նախարարության ուսումնասիրությանը:
Սոֆուօղլուի խոսքով` Սահմանադրական դատարանը հարցի կապակցությամբ սպասում է Արդարադաության նախարարության տեսակետին: Քանի որ Սահմանադրական դատարանում բացված յուրաքանչյուր դատ համարվում է պետության դեմ բացված դատ, հետևաբար բարձրագույն դատարանն էլ պետության տեսակետին վերահասու դառնալու համար հարցը փոխանցում է Արդարադատության նախարարություն: Փաստաբանի կանխատեսումներով` հինգ ամսվա ընթացքում դատը կարող է հասնել ավարտին: Արդադատության նախարարության եզրակացությունն ունենալուց հետո Սահմանադրական դատարանն այն կփոխանցի Ջեմ Սոֆուօղլուին: Վերջինս երկու շաբաթվա ընթացքում պետք է ներկայացնի իր մոտեցումն ու արդեն պետք է հասնի վճռի հանգրվան:
Սոֆուօղլուի կարծիքով` վճիռը կարող է արձակվել կամ այս ամառ` արդարադատության համակարգի տարեկան արձակուրդից անմիջապես առաջ, կամ այդ արձակուրդին հաջորդած շրջանում` սեպտեմբերին: Փաստաբանը կարծիք է հայտնել, որ Սահմանադրական դատարանի կողմից նյութը Արդարադատության նախարարություն ուղարկելը շատ կարևոր է, քանի որ «դա նշանակում է, որ պետությունը լուրջ վերաբերմունք է ցույց տալիս գործին և մասնրամասն քննարկումներ է իրականացնում»:
«Պետք է ընդունել, որ շատ դժվար է այսպիսի դատը շահելը: Շատ ենք աշխատել: Բայց և այնպես, որպես փաստաբան` ես այս դատը բացել եմ շահելու համար»,- ասել է Սոֆուօղլուն:

YEREVAN, MARCH 26, ARMENPRESS. The lawsuit on the return of the Sis Catholicosate, filed by the Great House of Cilicia, may be finalized within 5 months. As "Armenpress" reports, the lawsuit in Turkey is being handled by famous lawyer Cem Sofuoghlu, who in an interview with the editor in chief of "Zhamanak" daily Ara Gochunian, said that the Turkish Constitutional Court referred the issue to the Justice Ministry.
According to Sofuoghlu, the Constitutional Court is expecting the Justice Department’s view on the issue. Since any lawsuit filed in the Constitutional Court is regarded as a lawsuit against the state, the Supreme Court transfers the issue to the Ministry of Justice. According to the lawyer's forecasts, the lawsuit could reach an end during five months. As soon as the Constitutional Court receives the conclusion of the Ministry of Justice, it will be handed over to Cem Sofuoghlu. In his turn, he has to submit his approach within 2 weeks to reach a verdict.
In Sofuoghlu’s opinion, the verdict might be issued this summer, just before the annual vacation of the justice system, or during the post-vacation period in September. The lawyer said that the fact that the Constitutional Court has sent the materials to the Ministry of Justice is very important, because "it means that the government shows serious attitude towards the cause and thoroughly discusses it”.
"I have to admit it is very difficult to win such a lawsuit. We worked a lot. However, as a lawyer, I opened the lawsuit in order to win”, said Sofuoghlu.