Fitch-ը 2016 թվականին նավթի գնի կանխատեսումն իջեցրել Է 22 տոկոսով՝ բարելի դիմաց մինչեւ 35 դոլար
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Fitch միջազգային վարկանիշային գործակալությունը նավթի գնի կանխատեսումը ՝ բարելի դիմաց 45 դոլարից իջեցրել Է 22,2 տոկոսով՝ մինչեւ 35 դոլար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է գործակալության մամուլի ծառայությունը:
«Մեր նոր բազային սցենարը 2016 թվականին Brent եւ WTI նավթի միջին գները ենթադրում Է բարելի դիմաց 35 դոլարի մակարդակին»,-ասված Է հաղորդագրության մեջ:
Կանխատեսման փոփոխման պատճառների թվում գործակալության վերլուծաբանները նշում են տաք ձմեռը եւ որպես դրա հետեւանք վառելիքի պաշարների կուտակումը, ՕՊԷՔ-ի կողմից արդյունահանման աճը հունվարին, ինչպես նաեւ գլոբալ տնտեսական աճի կանխատեսման վատացումը:
Fitch-ի սթրեսային սցենարը ենթադրում Է, որ 2016 թվականին բարել նավթը միջին հաշվով կարժենա 25 դոլար, հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:

Fitch снизило прогноз по ценам на нефть в 2016 г. на 22% до $35 за баррель
Международное рейтинговое агентство Fitch снизило прогноз по цене на нефть на 22,2% с $45 до $35 за баррель. Об этом сообщает пресс- служба агентства.
"Наш новый базовый сценарий предполагает средние цены на нефть Brent и WTI на уровне 35 долларов за баррель в 2016 году", - говорится в сообщении.
Среди причин изменения прогноза аналитики агентства называют теплую зиму и как следствие накопление запасов топлива, рост добычи ОПЕК в январе, а также ухудшение прогноза по глобальному экономическому росту,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Стрессовый сценарий Fitch предполагает, что в 2016 году баррель нефти в среднем будет стоить 25 долларов.