Դիարբեքիրի Սուրբ Սարգիս հայկական եկեղեցին բախումների հետևանքով զգալիորեն վնասվել է
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դիարբեքիրի Սուր գավառում ավելի քան երկու ամիս շարունակվող բախումների և կրակոցների հետևանքով տուժած եկեղեցիների շարքում է Սուրբ Սարգիս հայկական կաթոլիկ եկեղեցին: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հայտնել է «Ակոս» պարբերականի գլխավոր խմբագիր Եդվարդ Դանզիկյանը:
«Այս տարածքներում, որտեղ բախումներ են տեղի ունենում, եկեղեցիներ կան: Արդեն երկու ամիս է, ինչ այդտեղ ոչ ոք մտնել չի կարողանում: Սուրբ Կիրակոս հայկական եկեղեցու ղեկավարությունն այսօր նահանգապետի հետ հանդիպում է ունենալու»,- նշել է Դանզիկյանը:
Թուրքական IMC լրատվամիջոցը տեսանյութ էր հրապարակել, որտեղ երևում էր, որ Սուրի եկեղեցիներից մեկը խիստ տուժել է: Մասնավորապես, վնասված են եկեղեցու պատերն ու պատուհանները: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Դանզիկյանը նշեց, որ տեսանյութում պատկերված եկեղեցին Սուրբ Սարգիս կաթոլիկ եկեղեցին է, այլ ոչ թե Սուրբ Կիրակոսը:

St. Sarkis church in Diyarbakir damaged in clashes
YEREVAN, FEBRUARY 15, ARMENPRESS. St. Sarkis Armenian Catholic Church, during more than two months of clashes and skirmishes, is among the damaged churches in Diyarbakir’s Sur district, “Agos” newspaper’s editor-in-chief Yetvart Danzikyan informed in the interview with “Armenpress”.
“There are churches in the areas where clashes are taking place. No one was able to enter there for already 2 months. Leadership of St. Giragos Armenian Apostolic Church will have a meeting with governor today,” Danzikyan mentioned.
Turkish IMC news agency posted a video where it is seen that one of the churches of Sur district is strongly damaged. In particular, walls and windows of the church are damaged. Danzikyan mentioned in the interview with “Armenpress” that the church in the video is St. Sarkis Apostolic Church but not St. Giragos Church.