ԱԳՆ-ն հաստատում է` Ստամբուլում ձերբակալվածների թվում կան ՀՀ քաղաքացիներ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը հաստատել է տեղեկությունն այն մասին, որ Ստամբուլի Շիշլի թաղամասում պոլսահայ ընտանիքի վրա հարձակմանը մեղսակցություն ունենալու կասկածանքով ձերբակալվածների թվում, նախնական տվյալներով, կան ՀՀ քաղաքացիներ: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հայտնեց ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Տիգրան Բալայանը:«Ըստ նախնական տվյալների` ձերբակալավածների մեջ կան ՀՀ քաղաքացիներ: Հյուպատոսական աջակցություն ցուցաբերելու հնարավորությունները սահմանափակված են դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայության պատճառով»,- ասել է Տիգրան Բալայանը:
Փետրվարի 6-ին Շիշլիի Ջումհուրիեթ փողոցի տներից մեկում բնակվող հայ 85-ամյա Հակոբ Յաքուփ Դեմիրջիի և 79-ամյա Սեդա Աիդա Դեմիրջիի տան վրա հարձակում էին գործել: Նրանք հայ զույգին կապել էին «խոզի կապանք» անվանմամբ հայտնի ձևով՝ տանից վերցնելով թանկարժեք իրեր և գումար: Կատարվածի մասին ահազանգել էր տան աշխատողը, ով հերթական անգամ եկել էր պոլսահայ զույգի տուն, սակայն դուռը նրա առջև ոչ ոք չէր բացել: Հակոբ Դեմիրջին կապանքի հետևանքով խեղդվել էր, իսկ նրա կնոջը հոսպիտալացրել էին:
Հանցագործությունից հետո թուրքական ոստիկանությունը հետաքննություն էր սկսել հարձակվողներին հայտնաբերելու նպատակով: Տարածքի տեսխցիկների ձայնագրություններից իրավապահները կարողացել էին իմանալ նրանց դեմքերը: Հայտնի էր դարձել նաև, որ հարձակում իրականացրած երեք անձինք մեքենա էին վարձել և Ստամբուլից ուղևորվել էին Տրապիզոն: Հենց այդտեղ էլ ոստիկանությունը նրանց ձերբակալել է: Հանցագործները կեղծ փաստաթղթերով նպատակ են ունեցել Տրապիզոնից գողոնով փախչել Վրաստան: Ձերբակալվել են նաև Ստամբուլում հանցագործության իրականացմանն աջակցած, մեքենա վարձած և արտասահման փախչելու հարցում նրանց օգնած 5 անձինք:
Փետրվարի 10-ին Տրապիզոնի հանրապետական դատախազությունը հայտարարություն էր տարածել այն մասին, որ հարձակում իրականացրածները ՀՀ քաղաքացիներ են: Ձերբակալված 8 անձանցից 5-ը կանայք են, բոլորն էլ ՀՀ քաղաքացիներ: Նրանք են՝ Արթուր Ա., Արամ Ե., Սերգեյ Բ., Մարիաննա Ե., Լիդա Բ., Նարգիզ Բ., Արմինե Մ., Քրիստինա Մ.:

Armenian MFA confirms there are citizens of Armenia among detained in Istanbul
YEREVAN, FEBRUARY 11, ARMENPRESS. Armenian Ministry of Foreign Affairs confirmed the information that, according to the preliminary data, there are Armenians among the detained suspects, accused in the attack on Turkish-Armenian Demirci family in Istanbul’s Şişli district, MFA spokesperson Tigran Balayan informed in the interview with “Armenpress”.
“According to the preliminary data, there are Armenians among the arrested persons. Ability to provide consular assistance is limited by the absence of diplomatic relations,” Tigran Balayan said.
Seta Ayda Demirci and Hagop Yakup Demirci were attacked on February 6 in their house on Cumhuriye Street in Şişli. Given the fact that the valuables in the house were stolen, it was thought that this is a robbery. However, Seta Ayda Demirci and Hagop Yakup Demirci were tied with hogtie and it seemed this might be a hate crime. Attacked by 3 people, Hagop Yakup Demirci was suffocated.
Seta Ayda Demirci was slightly injured in the attack and discharged from the hospital on February 7.
After the crime Turkish police made investigation to identify the attackers. Law Enforcement Officials were able to identify the criminals’ faces by the records of the area’s cameras. It also turned out that the three persons, who carried out the attack, hired a car and travelled from Istanbul to Trabzon. It is here that the police arrested them. The criminals aimed at fleeing from Trabzon to Georgia with the theft. 5 persons who assisted them in several cases were also arrested.
Trabzon Chief Public Prosecutor's Office shared a statement that 8 suspects (5 women and 3 men), are Armenia citizens.