Մոտ 300 սփյուռքահայեր մասնագիտական վերապատրաստում կանցնեն Հայաստանում
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Սփյուռք» ամառային դպրոցի կազմակերպում» 2016 թվականի ծրագրի շրջանակում կվերապատրաստվի մինչև 285 սփյուռքահայ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` «Սփյուռք» ամառային դպրոցի կազմակերպում» ծրագիրը ներկայացվել է ՀՀ կառավարության փետրվարի 11-ի նիստի հաստատմանը:
Ակնկալվում է, որ ծրագրով կապահովվի Սփյուռքի համար մասնագետների պատրաստման և վերապատրաստման համակարգի շարունակական կատարելագործումը, 2016-ին հինգ դասընթացների ընթացքում կվերապատրաստվի մինչև 285 սփյուռքահայ: Ամառային դպրոցը սփյուռքահայության համար կդառնա հայերենի ուսուցման, մասնագետների վերապատրաստման հաստատուն կենտրոն Հայաստանում:
Ծրագրի նպատակն է հայոց լեզ­վի իմացությունն ու կիրառումը խրախուսելը, կրթական, մշա­կութային  ծրագրերի և հա­յագի­տա­կան օջախների գործունեությունը օժանդակելը, համայնք­նե­րում առկա նե­րու­ժի հաշվառու­մը, համախմբումը և համահայկական ծրագրերում դրանց ներգրավ­մանն աջակցությունը՝ հայերենի ուսուցման, իմացության մակարդակի բարձրացման,  Սփյուռքի տարբեր բնագավառների գործիչների, համայնքների, երիտասարդական կազմակերպությունների ղեկավարների և ներկայացուցիչների, ուսուցիչների, կրթական գործի կազմակերպիչների  մասնագիտական գիտելիքների խորացման, արդի պահանջներին համապատասխան որակավորման բարձրացմանն աջակցության նպատակով իրականացվող 5 դասընթացների իրականացման միջոցով»,- ասված է ծրագրի հիմնավորման մեջ:

285 Diaspora-Armenian to get vocational training in Armenia
YEREVAN, FEBRUARY 9, ARMENPRESS.  Up to 285 Diaspora-Armenians are planned to get vocational training in Armenia within the framework of “Diaspora” summer school 2016. “Armenpress” reports “Diaspora” summer school 2016 program is submitted for the approval of the government in its February 11 session.
“The project aims to encourage learning and using the Armenian language, as well as supporting the activities of educational, cultural institutions, measuring the potentials in Armenian communities, consolidate them and include in all-Armenian projects by teaching them the Armenian language, raising the level of information, deepening the professional knowledge of Diaspora figures, heads and representatives of communities and youth organizations, as well as coordinators of educational activities, which will be achieved by the implementation of 5 courses”, reads the justification of the project.