Լիբանանի նախագահի ընտրությունները տեղափոխվել են 2016 թվականի մարտի 2
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիբանանի միապալատ խորհրդարանի պատգամավորները փետրվարի 8-ին կրկին չեն կարողացել հանրապետության նախագահ ընտրել: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով «Ալ Վաթանիա» ազգային լրատվական գործակալությանը, քվորումի բացակայության պատճառով խոսնակ Նաբիհ Բերրին ընտրությունները տեղափոխել Է 35-րդ անգամ անընդմեջ, այս անգամ՝ 2016 թվականի մարտի 2:
Պլյաս դ՛ Էտուալ պալատում հավաքված օրենսդիրների թիվը բավարար չի եղել քվեարկություն անցկացնելու համար: Դահլիճում երրորդ զանգի պահին 56 պատգամավոր Է եղել 86-ի (128-ից) փոխարեն, որոնց ներկայությունն անհրաժեշտ Էր քվեարկության ընթացակարգն սկսելու համար:
Լիբանանի բարձրագույն պետական պաշտոնը թափուր Է մնացել այն ժամանակվանից, երբ Բաաբդի նախագահական պալատը  2014 թվականի մայիսի 25-ին լքեց Միշել Սուլեյմանը: Լիբանանում սահմանված կարգի համաձայն, հանրապետության նախագահն առաջադրվում Է մարոնիտների համայնքից, որոնք մեծամասնություն են կազմում տեղի քրիստոնյաների շրջանում:
Խոսնակ Բերրիի նախաձեռնությամբ խորհրդարանական դաշինքների առաջնորդները 2015 թվականի սեպտեմբերին երկխոսություն են սկսել, որպեսզի ճգնաժամից դուրս գալու ելքը գտնեն փոխհամաձայնեցված անձի ընտրելու ճանապարհով, որն ընդունելի կլիներ քրիստոնյաների եւ մուսուլմանների համար: Սակայն մինչ այժմ կայացած փուլերն անարդյունք են եղել, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: выборы президента Ливана перенесены на 2 марта 2016 года
Депутаты однопалатного парламента Ливана вновь не смогли сегодня избрать президента республики. Как сообщило национальное информационное агентство Аль-Ватания, по причине отсутствия кворума спикер Набих Берри перенес выборы в 35-й раз подряд, теперь на 2 марта 2016 года.
Число собравшихся во дворце на Пляс д’Этуаль законодателей было недостаточным для проведения голосования. В зале на момент третьего звонка оказалось 56 депутата вместо 86 (из 128), присутствие которых необходимо, чтобы начать процедуру голосования.
Высший государственный пост остается вакантным с тех пор, как президентский дворец в Баабде покинул 25 мая 2014 Мишель Сулейман. Согласно конфессиональному устройству Ливана, президент республики выдвигается из общины маронитов, которые составляют большинство среди местных христиан,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
По инициативе спикера Берри лидеры парламентских блоков начали в сентябре 2015 года диалог, чтобы найти выход из кризиса путем избрания консенсусной фигуры, которая бы устроила христиан и мусульман. Однако все состоявшиеся до сих пор раунды оказались безрезультатными.