Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այցելել է Հայկական ատոմային էլեկտրակայան
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր այցելել է Հայկական ատոմային էլեկտրակայան։ Հանրապետության Նախագահը շրջայց է կատարել կայանում, ծանոթացել ՀԱԷԿ-ի ընթացիկ աշխատանքներին, անցած տարվա արտադրատնտեսական գործունեության արդյունքներին, ինչպես նաև երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման նպատակով իրականացվող աշխատանքների առաջին փուլի ընթացքին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ատոմակայանի ղեկավարությունը Նախագահին ներկայացրել է ՀԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետը ևս 10 տարով երկարացնելու նպատակով Ռուսաստանի Դաշնության կառավարությունից ներգրավված վարկային և դրամաշնորհային միջոցների շրջանակներում մեկնարկած՝ երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման առաջին փուլի աշխատանքները։ Զեկուցվել է, որ արդեն սկսվել են համակարգերի, սարքավորումների և շինությունների համալիր զննման աշխատանքները, որոնք կավարտվեն ընթացիկ տարվա սեպտեմբերին: Դրանից հետո որոշում կկայացվի գործող էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման վերաբերյալ։
Պատասխանատուների հավաստմամբ, կատարված ուսումնասիրությունների հիման վրա երկրորդ փուլում նախատեսվում է իրականացնել սարքերի և սարքավորումների փոխարինման աշխատանքներ։ Այդ ընթացքում կիրականացվեն նաև ՀԱԷԿ-ի անվտանգության մակարդակի առավել բարձրացման ուղղությամբ անհրաժեշտ միջոցառումներ:

YEREVAN, JANUARY 23, ARMENPRESS President Serzh Sargsyan visited the Armenian Nuclear Power Plant on January 23. As “Armenpress” was informed from the Department of Public Relations and Mass Media of Republic of Armenia President’s Staff, the President of the Republic toured in the Plant, familiarized himself with the current works and the results of the last year economic production as well as with the progress of the first phase in the works aimed at the extension of the operation cycle of the second power generating unit.
The leadership of the power station presented to Serzh Sargsyan the progress in the first phase of the works conducted to extend the operation cycle of the second power generating unit for another ten years. The credits and grants for the implementation of these activities have been provided by the Government of the Russian Federation. The President was informed that the process of examining the systems, apparatus and structures has already begun and will be concluded in September, 2016. Afterwards, a decision will be made on the extension of the operation cycle of the second power generating unit.
According to the management of the Armenian Nuclear Power Plant, based on the conducted research, it is envisaged in the second phase to carry out the works on the replacement of equipment and apparatus. Meanwhile, necessary measures will be taken to upgrade the safety level of the ANPP