Համայն Ռուսիո պատրիարքը շքանշան է շնորհել Սամվել Կարապետյանին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ-ԱՐՑԱԽՊՐԵՍՄոսկվայի և Համայն Ռուսիո պատրիարք Կիրիլը «Տաշիր» ընկերությունների խմբի հիմնադիր և նախագահ Սամվել Կարապետյանին շնորհել է Սուրբ մեծ իշխան Դանիլ Մոսկվացու III աստիճանի շքանշան՝ Դուբրովկայում սուրբ Կիրիլի ու Մեթոդիոսի տաճարի շինարարության հարցում ունեցած ավանդի համար: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին տեղեկացնում է tashir.ru-ն:
Մոսկվայի նոր տաճարը գտնվում է Դուբրովկայում, այն կառուցվել է ի հիշատակ 2002 թվականի ողբերգական իրադարձությունների: Ինչպես հայտարարել է պատրիարք Կիրիլը, նոր սրբատեղիի կառուցումը ցույց է տալիս ահաբեկչության անմեղ զոհերի ու նրանց նկատմամբ վերաբերմունքը, ովքեր պաշտպանել ու պաշտպանում է վտանգներից:
Կիրիլի ու Մեթոդիոսի տաճարը Դուբրովկայում դարձել է առաջին եկեղեցին, որի շինարարությունը կայացել է Մոսկվայում 200 տաճարների շինարարության ծրագրի իրականացման շրջանակում, որի նախաձեռնությունը պատկանում է Մոսկվայի և Համայն Ռուսիո պատրիարքին:
Սա առաջին մրցանակը չէ, որին արժանացել է Սամվել Կարապետյանը: Այսպես, 2012 թվականին պատրիարք Կիրիլը նրան շնորհել էր Ռուս ուղղափառ եկեղեցու Փառքի ու ազնվության II աստիճանի շքանշան՝ սուրբ Նիկոլայ Հրաշագործի տաճարի վերականգնման գործում ունեցած ավանդի համար:
Իսկ 2001-ին Մոսկվայի ու Համայն Ռուսիո պատրիարք Ալեքսեյ 2-րդը նրան շնորհել էր սուրբ Դանիլ Մոսկվացու II աստիճանի շքանշան Կալուգայի մարզի Նեդելնոյե գյուղի եկեղեցու վերականգնման համար:

Patriarch Kirill of Moscow and All Russia decorates Samvel Karapetyan with medal
YEREVAN, DECEMBER 14, ARMENPRESS. Patriarch Kirill of Moscow and All Russia decorated president and founder of “Tashir” group Samvel Karapetyan with Order of Saint blessed Prince Daniel of Moscow of the third degree for his contribution in the construction of Saints Cyril and Methodius Cathedral in Dubrovka. “Armenpress” reports tashir.ru informs about this.
The new cathedral in Moscow is located in Dubrovka. It was built to commemorate the tragic events of 2002. It is the first church the construction of which was implemented within the framework of the project of building 200 cathedrals initiated by the Patriarch of Moscow and All Russia.
This is not the first prize awarded to Samvel Karapetyan. Patriarch Kirill decorated him with medal of Glory and Honesty of the Russian Orthodox Church of the second degree in 2012 for his contribution in the reconstruction of Saint Nicholas Cathedral.
In 2001 Patriarch Alexei II of Moscow and All Russia decorated Samvel Karapetyan with Order of Saint blessed Prince Daniel of Moscow of the second degree for the reconstruction of the church of Nedelnoye village in Kaluga region.