Սահմանադրական փոփոխությունների դեպքում մարդիկ իրենց խնդիրների լուծումը կապելու են խորհրդարանի հետ. Արտակ Զաքարյան
Սահմանադրական փոփոխությունների դեպքում մարդիկ իրենց խնդիրների լուծումը կապելու են
խորհրդարանի հետ. Արտակ Զաքարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Խորհրդարանական կառավարման մոդելը հնարավորություն է ընձեռում Ազգային ժողովին ունենալ ավելի մեծ լծակներ ներազդելու համար ՀՀ կառավարության վրա, որպեսզի սոցիալական առումով քաղաքացիներն իրենց ավելի պաշտպանված զգան:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ՀՀ պաշտպանության նախարարության Սպայի տանը կայացած երիտասարդների և ազատամարտիկների հետ հանդիպմանը հայտնեց ՀՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը:
Նա նկատեց, որ երկրում համակարգային փոփոխություններ իրականացնելու ամենաիրատեսական ճանապարհը հենց Սահմանադրական փոփոխություններն են: «Սահմանադրական փոփոխությունների ընդունման պարագայում Ազգային ժողովը դառնալու է ներկայացուցչական մարմին, որտեղ կուսակցությունները կզարգանան և գաղափարական միտք կարտահայտեն և մարդիկ իրենց խնդիրների լուծումը կկապեն խորհրդարանի հետ»,-շեշտեց Արտակ Զաքարյանը:
Սահմանադրական փոփոխությունների քննարկումը կազմակերպել էր «Գևորգյան մարտարվեստի դպրոց» հայրենասիրական-երիտասարդական կենտրոնը:
Արտակ Զաքարյանը հավելեց նաև, որ կուսակցական շահի տեսանկյունից «Հանրապետական» կուսակցությանը ձեռնտու չէ Սահմանադրական բարեփոխումները, քանի որ մեծամասնական ընտրակարգի բացակայության պարագայում, որևէ կուսակցության դժվար թե հաջողվի ստանալ բավարար քվեներ խորհրդարանում մեծամասնություն կազմելու համար: ««Հանրապետական» կուսակցությունը, երկրի քաղաքական կյանքում իր մասնակցությունը նվազեցնելու հաշվին, ավելացնելու է քաղաքական դերակատարների թիվը, ինչը կնպաստի քաղաքական ներկապնակի բազմազանությանը»,- պարզաբանեց պատգամավորը:

Artak Zakaryan: In case of Constitutional reforms people will turn to parliament for solving their problems
Artak Zakaryan: In case of Constitutional reforms people will turn to parliament for solving their
problems
YEREVAN, DECEMBER 1, ARMENPRESS. Parliamentary model of government gives the National Assembly more levers to influence the Government so that the citizens are more socially protected.
“Armenpress” reports Chairman of National Assembly Standing Committee on Foreign Relations Artak Zakaryan told about this in a meeting with the youth and veterans.
He noted that the most realistic way to conduct reforms in the country are Constitutional reforms. “In case the Constitutional reforms are adopted the National Assembly will become a representative body where parties will develop and will express political thoughts and people will connect the solutions of their problems with the parliament”, Artak Zakaryan stated.
Artak Zakaryan also added that from the viewpoint of party interest, the Constitutional reforms are of no benefit for the “Republican” Party as abolishing the majoritarian voting system will make it nearly impossible for any party to form majority in the parliament.