ՌԴ-ն գերակատարել է Կիոտոյի արձանագրությունը՝ «արգելակելով» գլոբալ տաքացումը գրեթե մեկ տարով. Պուտին
ԵՐԵՎԱՆ, 30  ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանը գերակատարել է Կիոտոյի արձանագրության գծով իր պարտավորությունները, իսկ երկրի կողմից ջերմոցային գազերի արտանետման նվազեցումը համեմատական է աշխարհում մթնոլորտի աղտոտման տարեկան գումարային ծավալին: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ Նախագահ Վլադիմիր Պուտինը՝ ելույթ ունենալով Փարիզում ընթացող ՄԱԿ-ի՝ գլոբալ տաքացման թեմային նվիրված կոնֆերանսում:
«Մենք գերակատարել ենք Կիոտոյի արձանագրության գծով մեր պարտավորությունները»,- նշել է Ռուսաստանի Նախագահը: Նրա խոսքով՝ 1997-2012 թվականներին ՌԴ-ն «ոչ միայն թույլ չի տվել ջերմոցային գազերի արտանետման աճ, այլև զգալիորեն կրճատել է դրանք, ինչի շնորհիվ  մթնոլորտ չեն արտանետվել գազեր, որոնց ծավալը համարժեք է 40 մլրդ տոննա ածխաթթու գազին»: Համեմատության համար Պուտինը ներկայացրել է 2012թ.-ին աշխարհի բոլոր երկրների արտանետած գազերի ընդհանուր ծավալը՝ 46 մլրդ տոննա:
«Այսինքն՝ կարելի է ասել, որ Ռուսաստանի ջանքերը թույլ են տվել արգելակել գլոբալ տաքացումը գրեթե մեկ տարով»,- ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ը, եզրակացրել է ՌԴ Նախագահը:
Նա պարզաբանել է, որ ջերմոցային էմիսիան ՌԴ-ին հաջողվել է զգալի նվազեցնել տնտեսության արդիականացման և էկոլոգիապես մաքուր, էներգախնայող տեխնոլոգիաների ներդրման հաշվին:
«Այդ ժամանակահատվածում մենք կարողացել ենք գործնականում կրկնապատկել երկրի ՀՆԱ-ն: Դրանով ցանկանում եմ ասել, որ միանգամայն հնարավոր է անհրաժեշտ ուշադրություն դարձնել զարգացմանը, ապահովել զարգացումը և հոգ տանել բնության մասին»,- ընդգծել է ՌԴ Նախագահը:
Պուտինը հավելել է, որ Ռուսաստանը «դուրս է եկել աշխարհում առաջին տեղերից մեկը տնտեսության էներգատարողության նվազման տեմպերով՝ 33.4 տոկոս 2000-2014թթ. ժամանակահատվածում»: «Էներգետիկայի զարգացման էներգաարդյունավետության ծրագրի իրականացման արդյունքներով՝ ակնկալում ենք մինչև 2020թ.-ն հասնել ևս 13.5 տոկոս նվազման»,- հայտնել է Ռուսաստանի ղեկավարը:
Նրա խոսքով՝ գլոբալ տաքացման հետևանքները գնալով ավելի զգալի տնտեսական վնաս են պատճառում, քայքայում մարդու ձևավորված սովորական կենսամիջավայրը:
«Կլիմայական հիմնախնդրի լուծումից են կախված մոլորակի բոլոր մարդկանց կյանքի որակը, տնտեսական աճը և Երկրի ամբողջ տարածաշրջանների կայուն սոցիալական զարգացումը»,- եզրակացրել է ՌԴ Նախագահը:
«Ռուսաստանը կշարունակի իր ներդրումն ունենալ գլոբալ տաքացման կանխարգելման համատեղ ջանքերում: Մինչև 2030 թվականը մենք ակնկալում են բազային 1990 թվականի համեմատ նվազեցնել ջերմոցային գազերի արտանետումները մինչև 70 տոկոսով»,- ասել է Պուտինը:
Նա հավելել է, որ դրան Ռուսատանը հասնելու է էներգախնայողության ոլորտում մեծ զարգացում ապահովող լուծումների, այդ թվում՝ նոր նանոտեխնոլոգիաների հաշվին: ՌԴ Նախագահը նշել է, որ մշակվել է ածխաջրածնային նանոփողակների հիմքի վրա հավելումների տեխնոլոգիա: «Ըստ փորձագետների գնահատականների՝ այդ տեխնոլոգիայի կիրառումը մինչև 2030 թ.-ն միայն Ռուսաստանում կնվազեցնի ածխաթթու գազի արտանետումները 160-180 մլն տոննայով»,- ասել է Ռուսաստանի ղեկավարը՝ հավաստելով, որ երկիրը պատրաստ է նման մշակումների փոխանակմանը:
Նրա կարծիքով՝ նոր համաձայնագրում պետք է ամրագրվի անտառների կարևոր դերը՝ որպես ջերմոցային գազերի հիմնական կլանողի: Նա նշել է, որ Ռուսաստանի համար, որը տիրապետում է հսկայական անտառային ռեսուրսների և շատ բան է անում մոլորակի «թոքերի» պահպանման համար, դա հատկապես կարևոր է: Միաժամանակ, Պուտինն ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ սկզբունքային նշանակություն ունեն վնասակար արտանետումների նվազեցման ուղղությամբ զարգացող երկրների ջանքերը: «Ռուսաստանը նույնպես ծրագրում է ֆինանսական և այլ աջակցություն ցուցաբերել այդ երկրներին՝ օգտագործելով ՄԱԿ-ի մեխանիզմները»,- նշել է նա:
ՌԴ Նախագահը նաև հաստատել է ՄԱԿ-ի հովանու ներքո կլիմայի և բնական ռեսուրսների հիմնախնդիրների թեմայով գիտական համաժողովի անցկացման առաջարկը:
Պուտինն ակնկալում է, որ կլիմայի վերաբերյալ նոր համաձայնությունը, որը հաջորդելու է Կիոտոյի արձանագրությանը, կմշակվի համատեղ ուժերով, և 2020 թվականից հետո կծառայի բոլոր պետությունների և ժողովուրդների շահերին: Նրա խոսքով՝ Ռուսատանն ակնկալում է, որ կլիմայի վերաբերյալ նոր համաձայնությունը կլինի «համապարփակ, արդյունավետ, իրավահավասար»: «Սատարում ենք նոր համաձայնության երկրաժամկետ նպատակի իրականացմանը՝ մինչև 21-րդ դարի ավարտը գլոբալ ջերմաստիճանի աճը սահմանափակել Ցելսիուսի 2 աստիճանի սահմաններում»,- ընդգծել է ՌԴ Նախագահը:

YEREVAN, NOVEMBER 30, ARMENPRESS.  Russia has over-fulfilled its commitments under Kyoto Protocol. President of the Russian federation Vladimir Putin announced about this in his speech given during the conference dedicated to global warming held in Paris.
“Climate change is one of the most serious challenges humanity faces today. Hurricanes, floods, droughts and other extreme weather phenomena caused by global warming are causing ever-greater economic losses and destroying our familiar and traditional environment. The quality of life of everyone on this planet, economic growth and sustainable social development of entire regions depend on our ability to resolve the climate problem”, “Armenpress” reports, citing the official website of the Kremlin, President of Russia said.
“We have more than fulfilled our obligations under the Kyoto Protocol: from 1991 to 2012, not only did Russia have no increase in greenhouse gas emissions; it substantially reduced its emissions over this time. This has saved the equivalent of around 40 billion tons of carbon dioxide gas from entering the atmosphere. For comparison, let me tell you, colleagues, that total emissions by all countries in 2012 came to 46 billion tones. In other words, Russia’s efforts have made it possible to slow down global warming by nearly a year”, he added.
According to Putin, the economic modernization efforts and introduction of environmentally friendly and energy-saving technology made it possible for Russia to reduce substantially greenhouse gas emissions. Over this same time, Russia’s GDP nearly doubled. This shows that it is entirely possible to put the focus on economic growth while at the same time looking after the environment.
The Russian President believes that the new climate agreement should be based on the principles of the UN Framework Convention, be legally binding, and involve both developed and developing countries. Russia’s position is that this should be a comprehensive, effective and equal agreement.
“Russia will continue to contribute to the common effort to prevent global warming. By 2030, we plan to reduce our greenhouse gas emissions by 70 percent of the 1990 base level. We will achieve this through measures that include use of breakthrough energy-saving solutions and new nanotechnology. For example, Russia has developed technology for using carbon nanotube based additives. Experts estimate that use of this technology in Russia alone will reduce carbon dioxide emissions by 160–180 million tonnes by 2030. Of course, we are open for reciprocal exchange of these kinds of developments.
The new agreement should reflect in its provisions the important part that forests play as the main absorber of greenhouse gases. This is particularly important for Russia, which has immense forest resources and does much to preserve the planet’s ‘lungs’.
It is of principle importance to support developing countries’ efforts to reduce harmful emissions. Russia will provide financial and other assistance to these countries, using the United Nations’ relevant mechanisms.
Another important point: in my speech at the 70th session of the UN General Assembly, I said that we must take a comprehensive approach to the climate change problem. In this respect, I want to confirm Russia’s proposal to host a scientific forum under the aegis of the UN to discuss not just climate change, but also issues concerning depletion of natural resources and degradation of the human habitat”, Putin concluded.