Այս աշխարհը հեշտ է ոչնչացնել, եթե թերագնահատվի վերածնվող նեոօսմանիզմի վտանգը. Արտաշես Գեղամյան
ԵՐԵՎԱՆ,  29 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի երկնքում թուրքական ՌՕՈւ-ի կողմից ուխտադրժորեն խոցված ռուսական Սու-24 ռմբակոծիչն աշխարհին ցույց տվեց, թե ինչ է նշանակում նեոօսմանիզմի հիմնարար իդեոլոգեմի և ռազմավարության իրականացումը գործնականում։ Դեռևս 2009թ. սեպտեմբերի 19-ին Ստամբուլում, զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը, այն ժամանակ դեռ Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանն ասաց. «Մեր նպատակն է բոլոր երկրների հետ ապրել խաղաղության մեջ և ներկայիս Թուրքիային վերադարձնել Օսմանյան կայսրության հզորությունը։ Կարծում եմ, որ այս խնդիրը մենք կիրականացնենք»։
Երկու ամիս անց, «Թաքվիմ» թերթի տեղեկացմամբ, Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Ահմեթ Դավութօղլուն, ելույթ ունենալով կառավարող «Արդարություն և զարգացում կուսակցության» (այսուհետ՝ ԱԶԿ) անդամների առջև, խոստովանեց, որ իր երկիրն իրականացնում է նեոօսմանիզմի քաղաքականություն. «Կա Օսմանյան կայսրությունից մեզ մնացած ժառանգությունը։ Մեզ անվանում են «նեոօսմաններ»։ Այո, մենք «նոր օսմաններ» ենք։ Մենք հարկադրված ենք զբաղվել հարևան երկրներով։ Եվ անգամ գնում ենք Աֆրիկա։ Մեծ տերությունները շփոթված հետևում են դրան։ Նախևառաջ Ֆրանսիան է փորձում հասկանալ, թե ինչու ենք մենք աշխատում Աֆրիկայում։ Ես արդեն հանձնարարություն եմ տվել. որ երկիր էլ որ գնալու լինի Սարկոզին, հարկավոր է, որպեսզի ամեն անգամ աչքերը բարձրացնելով՝ նա տեսնի թուրքական դեսպանության շենքը, թուրքական դրոշը։ Ես ցուցում եմ տվել վարձակալել դեսպանություններ ամենալավ տեղերում»։
Նորահայտ նեոօսմանների բուռն գործունեության արգասիքն իրեն երկար սպասել չտվեց։ Մեր օրերում Աֆրիկան դարձել է միջազգային իսլամիստական ահաբեկչության գլխավոր ասպարեզներից մեկը։ Ամեն օր արմատական այնպիսի խմբավորումների ահաբեկչական գրոհներից, ինչպիսին են «Իսլամական Մաղրիբի Ալ-Քաիդան», որն «Ալ-Քաիդայի»՝ Աֆրիկայի հյուսիսում տեղակայված բաժանմունքն է, Սոմալիում ակտիվորեն գործող, Քենիայից ավազակային հարձակումներ գործող «Աշ-Շաբաբ» իսլամիստական կազմակերպությունը, Նիգերիայի հյուսիս-արևելքում արյունալի ահաբեկչություններ և հարձակումներ գործող «Բոկո Հարամ» ահաբեկչական կազմակերպությունը, հարյուրավոր մարդիկ են զոհվում։ Էլ չեմ ասում ամենադաժան ահաբեկչական խմբավորումներից մեկի՝ Իրաքի և Լևանտի Իսլամական պետության (այսուհետ՝ ԻԼԻՊ) մասին, որը գործում է Իրաքի, Սիրիայի, Պաղեստինի և Միջին Արևելքի տարածքի մեծ մասում։ Այս ծայրահեղական սուննիական խմբավորումը կազմված է մի քանի կազմակերպություններից, որոնք գործում են Հարավային Ասիայում, Նիգերիայում և Լիբիայում։
Չեմ պնդի, թե միջազգային այդ ահաբեկչական ինտերնացիոնալի թիկունքում կանգնած է «չափավոր իսլամիստական» Թուրքիան։ Ոչ, դա մի փոքր պարզեցված մոտեցում կլինի այն մահացու վտանգի հանդեպ, որը սպառնում է իսլամական, հուդայական և քրիստոնեական քաղաքակրթություններին։ Այո, իսլամական քաղաքակրթությունն է առաջին հերթին ենթարկվում կա՛մ լիակատար ոչնչացման, կա՛մ աղետալի կործանման վտանգին՝ ԻԼԻՊ-ի հետ միասին։ Անվիճելի է միայն այն, որ մի ինչ-որ «պատահականությամբ» «Իսլամական պետության» և դրա համախոհների բոլոր գործողություններն ուղղված են այդ տարածաշրջանի բոլոր երկրների պետականության փլուզմանը, որոնց մեծամասնությունը ժամանակին Օսմանյան կայսրության կազմում է եղել։ Ճիշտ ժամանակն է հիշելու տաղանդավոր Ստանիսլավ Եժի Լեցի «Ամեն ինչ տնօրինում է դիպվածը։ Այ թե իմանայինք, թե ով է տնօրինում դիպվածը» ասույթը։
Եվ այսպես, որտեղի՞ց է Էրդողան-Դավութօղլու տանդեմը ուժ գտնում, ապավինում իր անպատժելիությանը, երբ հրաման է տալիս խփել ռուսական ինքնաթիռը, ո՞ւմ և ինչի՞ վրա է դնում հույսը։ Պարզ է, որ նեոօսմանցիների հաշվարկն այն է, որ ցանկացած գնով միմյանց դեմ հանեն Ռուսաստանը և ՀԱՊԿ նրա դաշնակիցներին ու ՆԱՏՕ-ին։ Ըստ նրանց ծրագրերի, այդ ժամանակ ոչ եվրոպացիները, ոչ Ռուսաստանը ժամանակ չեն ունենա հետաքրքրվելու ԻԼԻՊ-ի, առհասարակ միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարին ուղղված ջանքերի կոորդինացմամբ։ Այս նենգ մտահղացումը թուրք կառավարողների գլխում գուցե ծնվել է դեռևս ս.թ. ապրիլի 25-ին, երբ Թուրքիայի նախագահը խիստ քննադատության ենթարկեց միջազգային հանրության առաջնորդների մասնակցությունը Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին նվիրված հիշատակի արարողություններին։
Այսպես, ս.թ. ապրիլի 25-ին Ստամբուլում, բիզնես-հանրության ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ ելույթ ունենալով՝ Էրդողանն ասաց. «Ոչ Պուտինը, ոչ Օլանդը չպետք է գնային Հայաստան։ Լավ կլիներ, որ նրանք սկզբում մտածեին սեփական պատմության սև էջերի մասին... Վերջինները, ովքեր կարող են խոսել ցեղասպանության մասին, Ռուսաստանը, Ֆրանսիան և Գերմանիան են։ Հենց Գերմանիան սանձազերծեց երկու համաշխարհային պատերազմները, որոնք հանգեցրին անհամար դժբախտությունների»։ Ավելին, Էրդողանն այն ժամանակ կեղծավորության մեջ մեղադրեց նաև Եվրամիությանը։ Հետո, հոկտեմբերի 31-ին, կրկին մի ինչ-որ «ճակատագրական» պատահականությամբ, Շարմ-էլ-Շեյխ-Սանկտ Պետերբուրգ 9268 չվերթը կատարող ռուսական ինքնաթիռը Սինայի թերակղզու երկնքում պայթեցվեց ռումբով, որը դրված է եղել ինքնաթիռի բեռնահատվածում։ Զոհվեց 224 մարդ։ Կատարվեց դաժան ահաբեկչություն, որի պատասխանատվությունը ստանձնեց ԻԼԻՊ ահաբեկչական խմբավորման եգիպտական բաժանմունքը։ Այնուհետև, ս.թ. նոյեմբերի 13-ին, Փարիզում և նրա արվարձանում կատարվեց ահաբեկչությունների մի ամբողջ շարք։ Գրոհների զոհ դարձավ 130 մարդ, ավելի քան 300-ը վիրավորվեց։ Կատարվածի պատասխանատվությունն ստանձնեց «Իսլամական պետությունը»։ Հիշենք, որ Ֆրանսիան պատմական սերտ կապեր ունի Հյուսիսային Աֆրիկայի երկրների, առաջին հերթին՝ Ալժիրի, Թունիսի, Մարոկոյի, Լիբիայի... հետ։
Ի՞նչն ստիպեց թուրքական ղեկավարությանը գնալ նման վտանգավոր, առաջին հայացքից՝ արկածախնդրության, ինչպիսին է ռուսական Սու-24 ռմբակոծչի ոչնչացումը։ Հիշենք վերջին օրերի որոշ նշանակալի իրադարձություններ հակաահաբեկչական այն գործողությունից, որն իրականացրել են Ռուսաստանի օդատիեզերական ուժերը А321 ուղևորատար օդանավի աղետից հետո։ Ռուսաստանն էապես բարձրացրեց իր մասնակցության մակարդակն ԻԼԻՊ-ի դեմ ռազմական գործողություններում՝ ահաբեկիչների դեմ պայքարին ներգրավելով հեռահար օդուժը՝ ТУ-160 և ТУ-95мс ռազմավարական հրթիռակիրները, ինչպես նաև ТУ-22м3 հեռահար ռմբակոծիչները։ Միևնույն ժամանակ, Սիրիայում թիրախների դեմ կատարվող թռիչքների ընդհանուր թիվն ավելացավ կրկնակի։ ԻԼԻՊ-ի նավթային ուղեկցորդներին ոչնչացնելուց առաջացած տնտեսական վնասները քանիցս ավելացան՝ օրական 30 հազար բարելից հասնելով 50 հազար բարելի։ Ոչ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ նավթամքերթների վերջին հանգրվանը Թուրքիան էր, այս փաստն արդեն ոչ մեկի մեջ կասկած չի հարուցում։ Ճիշտ նույն կերպ էլ արդեն կասկածից վեր է, որ ԻԼԻՊ-ի գողացած իրաքյան նավթը (Մոսուլի նավթահանքերից) գնելու բիզնեսի հետևում կանգնած է Էրդողանի որդին՝ Բիլալը, որն ապահովում է ԻԼԻՊ-ի կողմից վերահսկվող և ուղեկցվող նավթի արտահանումը։ Այս մասին բացահայտ խոսում են թուրք քաղաքական գործիչները։
Այսպես, ամերիկացի տնտեսագետ, գրող և քաղաքագետ Ուիլյամ Էնգդալը, որն ընթացիկ համաշխարհային տնտեսական իրավիճակի վերլուծության ոլորտում ամենաշատ մեջբերվող մասնագետներից է, իր ս.թ. սեպտեմբերի 28-ի «Էրդողանի կեղտոտ և վտանգավոր խաղերն ԻԼԻՊ-ի հետ» հոդվածում գրում է. «Գյուրսել Թեքինը (Gürsel Tekin)՝ Թուրքիայի Հանրապետական ժողովրդական կուսակցության փոխնախագահը, վերջերս թուրքական ԶԼՄ-ներին տված հարցազրույցում ասել է. «Նախագահ Էրդողանը պնդում է, որ միջազգային տրանսպորտային կոնվենցիաներին համապատասխան՝ Բիլալի գործունեության մեջ իրավախախտումներ չկան, և նրա որդին պարզապես գործեր է վարում գրանցված ճապոնական ընկերությունների հետ։ Բայց փաստացի Բիլալ Էրդողանը մինչև ականջները խրվել է ահաբեկչական գործունեության մեջ, սակայն քանի դեռ նրա հայրը զբաղեցնում է իր պաշտոնը, Բիլալը պաշտպանված կլինի ամեն տեսակ դատական հետապնդումներից»։ Հատկանշական է, որ Ուիլյամ Էնգդալն իր հոդվածն ավարտում է բավական ուսանելի եզրահանգմամբ. «Պատերազմում երբեք հաղթողներ չեն լինում, և էրդողանի պատերազմը Սիրիայի նախագահ Ասադի դեմ դրա ցայտուն դրսևորումն է։ Թուրքիան և ողջ աշխարհն ավելի լավին է արժանի։ Ահմեթ Դավութօղլուի հանրահայտ «Ոչ մի խնդիր հարևանների հետ» հայտնի արտաքին քաղաքականությունը վերաճել է հսկայական խնդիրների բոլոր հարևանների հետ՝ շնորհիվ Էրդողանի ու նրա թայֆայի հիմար նկրտումների»։
Այս խոսքերի համատեքստում միանգամայն նոր հնչողություն է ստանում Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի հայտարարությունը՝ արված ս.թ. նոյեմբերի 24-ին, ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում. «Մենք պետք է վերացնենք ԻԼԻՊ-ի ահաբեկիչներին, որտեղ էլ որ նրանք գտնվեն։ Մենք պետք է փակենք նրանց ֆինանսավորման աղբյուրները, գտնենք և վնասազերծենք նրանց առաջնորդներին, վերացնենք այդ հանցավոր կազմակերպության կառույցը... Բացի այդ, խիստ անհրաժեշտ է փակել սահմանը Թուրքիայի և Սիրիայի միջև, որպեսզի կանխենք ահաբեկիչների մուտքը Եվրոպա և այլ շրջաններ»։ Այսինքն՝ Ֆրանսիայի նախագահը հստակ մատնանշում է, որ ԻԼԻՊ-ի ֆինանսավորման աղբյուրները և Արևմտյան Եվրոպային սպառնացող ահաբեկչական վտանգն, ըստ էության, բխում են Թուրքիայից և Թուրքիայի միջոցով։ Ըստ էության, Ֆրանսիայի նախագահը հաստատում է, որ ահաբեկիչների փաստացի ֆինանսավորումը հիմնականում իրականացվում է ի հաշիվ այն միջոցների, որոնք ստանում է Թուրքիան ԻԼԻՊ-ի գողացած իրաքյան նավթը վաճառելուց, և հենց նրա տարածքով է իրականացվում նավթի «արտահանումը» Եվրոպա։
Նեոօսմանիզմի քաղաքականության իրականացման ճանապարհին Էրդողանը, ընտանեկան բիզնեսի բարգավաճումից բացի՝ լուծում է նաև իր կարիերային հարցերը։ Այսպես, դիտավորյալ թեժացնելով իրավիճակը երկրում՝ նա ստեղծեց նախադրյալներ Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովի արտահերթ ընտրությունների անցկացման համար, այն բանից հետո, երբ 2015թ. հունիսյան ընտրությունների արդյունքներով խորհրդարանում նրա Արդարություն և զարգացում կուսակցությունը, առաջին անգամ 13 տարվա մեջ, կորցրեց մեծամասնությունը, իսկ վարչապետ Ահմեթ Դավութօղլուն, իբր, չկարողացավ ձևավորել կառավարող կոալիցիա խորհրդարանում ներկայացված ընդդիմադիր երեք կուսակցություններից ոչ մեկի հետ։
Նշենք, որ խորհրդարանը ցրելու և Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովի կրկնակի ընտրությունների միջև ընկած ժամանակահատվածում մի շարք ահաբեկչություններ կատարվեցին. հարձակումներ խողովակաշարերի վրա, պայթեցված ոստիկանական տեղամասեր, պաշարման մեջ հայտնված և գնդակահարված ուժայիններ։ Եվ այս ամենն սկսվեց Սուրուչ քաղաքի ահաբեկչությունից հետո, որը տեղի ունեցավ հուլիսի 20-ին, երբ մահապարտ ահաբեկիչը պայթեցրեց իրեն քուրդ ակտիվիստների հանրահավաքի ժամանակ։ Թուրքիայում ահաբեկչական գործողությունների աճի վերաբերյալ փորձագիտական հանրույթը համակարծիք էր. ահաբեկչական գրոհները, Էրդողան-Դավութօղլու կառավարության իմիջի համար զգալի կորուստներ պարունակելով, մարտավարական առումով կարող են շատ շահավետ լինել Արդարություն և զարգացում կուսակցության համար։ Եվ այս եզրահանգումը հաստատվեց։
Այսպես, կրկնակի ընտրությունների արդյունքներով ԱԶԿ-ն ստացավ ձայների 49,9%-ը և 316 տեղ խորհրդարանում, ինչն ապահովեց նրա մեծամասնությունը և միակուսակցական կառավարություն ձևավորելու հնարավորությունը։ Նշենք, որ այս տարվա հուլիսի 7-ին, հերթական խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ, ԱԶԿ-ն ստացել էր 40,41% ձայն, ինչը, ինչպես վերը նշվեց, թույլ չտվեց միայնակ կառավարություն կազմավորել։ Բայց, թերևս, խորհրդարանական մեծամասնությունն Էրդողանի համար ընդամենն անհրաժեշտ քայլ էր իր գլխավոր կարիերային նպատակին հասնելու ճանապարհին, այն է՝ մինչ այդ նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը քանիցս հայտարարել էր, թե խորհրդարանական ընտրություններում ԱԶԿ-ի հաղթանակի դեպքում Թուրքիան կառավարման խորհրդարանական ձևից անցում կկատարի նախագահականին։ Նշենք նաև, որ ս.թ. նոյեմբերի 1-ի խորհրդարանական ընտրություններում ամենամեծ հարվածն ու վնասը կրեց Ազգայնական շարժում կուսակցությունը (թուրք.՝ Milliyetçi Hareket Partisi, MHP)՝ ուլտրաաջ քաղաքական կուսակցություն, որը կոշտ ընդդիմադիր կեցվածք ունի ԱԶԿ-ի հանդեպ։ Այն ստացավ 11,93% ձայն և կորցրեց ընտրողների ձայների ավելի քան 4,3%-ը։ Եվ հենց МНР-ն է, որ բուռն կերպով ընդդիմանում է կառավարման նախագահական ձևին անցմանը։
Այսպիսով, մենք իրավունք ունենք եզրակացնելու, որ երկրի ներսում և նրա շուրջ լարվածության նպատակաուղղված թեժացումը թույլ տվեց Էրդողան-Դավութօղլու տանդեմին լուծել միանգամից մի քանի խնդիրներ. նախ՝ առաջ ընթանալ նեոօսմանյան կայսրության կազմավորման ճանապարհին, երկրորդ՝ Ռուսաստանի հետ հարաբերություններում լարվածություն ստեղծելով՝ շեղել նրա ուշադրությունը և ռեսուրսները ԲՐԻԿՍ (Բրազիլիա, Ռուսաստան, Հնդկաստան, Չինաստան, Հարավաֆրիկյան Հանրապետություն) շրջանակում գլոբալ աշխարհատնտեսական նախագծի իրականացումից, երրորդ՝ կարգավորելով Սիրիայից և Հյուսիսային Աֆրիկայի երկրներից դեպի Եվրամիության երկրներ միգրանտների և փախստականների հոսքերը, մի կողմից՝ խարխլել եվրոպական ինքնության հիմքերը և արժեզրկել եվրարժեքները, մյուս կողմից՝ ԵՄ-ում ստեղծել Թուրքիայի հատուկ ծառայություններին ենթակա ահաբեկչական խմբավորումների ցանց, մի երրորդ կողմից՝ ՆԱՏՕ-ին Ռուսաստանի հետ վտանգավոր դիմակայության մեջ ներքաշելու իրենց հեռահար գործողություններով ուժեղացնել Թուրքիայի դերը և նշանակալիությունը ՆԱՏՕ-ի համար Մեծ Մերձավոր Արևելքի տարածաշրջանում և Եվրամիությունում, չորրորդ՝ Թուրքիայի գործողությունները Եվրամիության անդամ երկրների սահմաններին իրավիճակի ապակայունացման ուղղությամբ՝ իրենց ուզած ձևով կարգավորելով փախստականների հոսքերը, այսպես, թե այնպես պարտադիր պահանջ են դարձնում այն, որ Եվրամիությունն իր անվտանգությունն ապահովելու միջոցառումներ ձեռնարկի։
Բնական է, որ ռազմական ոլորտում ԵՄ անվտանգությունն ապահովվելու է ԵՄ երկրներում ՆԱՏՕ ուժերի ներկայության զգալի ուժեղացման միջոցով (ընդհուպ մինչև միջուկային զենքի տեղակայումը), միաժամանակ նաև կբարձրանա Թուրքիայի դերը ՆԱՏՕ-ում։ Ասվածի ամենաթարմ վկայությունը Լեհաստանի ԱԳՆ ղեկավար Վիտոլդ Վաշչիկովսկու՝ օրերս արած հայտարարությունն է։ Ինչպես տեղեկացնում է Defense News-ը, Լեհաստանը մտադիր է անվավեր ճանաչել 1997թ. Ռուսաստան-ՆԱՏՕ ակտը, որում ասվում է այն մասին, որ ՆԱՏՕ-ն մտադրություն և պատճառներ չունի միջուկային զենք տեղակայել դաշինքի նոր անդամների տարածքներում։ Նշենք նաև, որ ս.թ. նոյեմբերի 4-ին Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի ինը երկիր, որոնք մտնում են ՆԱՏՕ-ի կազմի մեջ (Լիտվա, Լատվիա, Էստոնիա, Լեհաստան, Ռումինիա, Հունգարիա, Սլովակիա, Բուլղարիա և Չեխիա), հռչակագիր են ընդունել, որում ասվում է, որ ՆԱՏՕ-ն «պետք է ամրապնդի իր արևելյան թևը, որովհետև Ռուսաստանի գործողություններն Ուկրաինայում և տարածաշրջանում խափանում են անվտանգության հենքը Եվրոպայում»։
Ինչ վերաբերում է աշխարհատնտեսական անվտանգության ապահովման հարցերին, ապա ԵՄ-ի համար ռազմական սպառնալիքների ուռճացման այս ֆոնին, թերևս, նոր ազդակ կստանա նաև Եվրոպական միության և ԱՄՆ-ի միջև ազատ առևտրի մասին վաղուց փայփայվող նախագիծը՝ Տրանսատլանտյան առևտրային և ներդրումային գործընկերությունը (ՏԱԱՆԳ)։ Կարելի է նաև այլ փաստարկներ էլ ներկայացնել հօգուտ այն բանի, որ Թուրքիայի ղեկավարությունը, նեոօսմանյան կայսրության վերածննդի գաղափարով տարված, միայն առաջին հայացքից է վարում անխոհեմ և արկածախնդրական քաղաքականություն։ Եվ օսմանականության (որը վերածնունդ ապրեց 1908թ. երիտթուրքական հեղափոխության ժամանակ, երբ իշխանության եկած երիտթուրքերն այն հռչակեցին իրենց պաշտոնական գաղափարախոսությունը) նենգ էության անբավարար իմացությունը կարող է մոլորության մեջ գցել անգիտակ քաղաքական գործիչներին։ Իսկ հետո, խոսելով կայսրության բոլոր ժողովուրդների՝ հեղափոխության արդյունքում ձեռք բերված հավասարության և միասնական օսմանյան ազգի ստեղծման մասին, երիտթուրք օսմաններն այդ նույն ժողովուրդներին՝ հայերին, հույներին, ասորիներին, ենթարկեցին ցեղասպանության։ Այստեղ կուզենայի մեջբերում կատարել Ուիլյամ Էնգդալի վերոնշյալ՝ «Էրդողանի կեղտոտ և վտանգավոր խաղերն ԻԼԻՊ-ի հետ» հոդվածից. «2014թ. հոկտեմբերին ԱՄՆ փոխնախագահ Ջո Բայդենը Հարվարդի համալսարանում իր ելույթի ժամանակ ասաց, որ Էրդողանի ռեժիմն ԻԼԻՊ-ին աջակցել է հարյուր միլիոնավոր դոլարներով և հազարավոր տոննա զենքով...»։ ...Սակայն Էրդողանի կողմից ԻԼԻՊ-ին աջակցելու մասշտաբները մերկացման պահից անհամեմատ, անհամեմա՛տ շատ ավելի մեծ էին, քան ակնարկել է Ջո Բայդենը»,- պնդում է Ուիլյամ Էնգդալը։
Խիստ մտահոգիչ է այն, որ Թուրքիան իր այս բավական վտանգավոր ծրագրերի իրագործման մեջ միայնակ չէ։ Սիրիայի օդային տարածքում տեղի ունեցած ողբերգության հետ կապված՝ Ադրբեջանի գրեթե բոլոր ինտերնետ-պորտալները (haqqin.az, minval.az, Day.az, vesti.az և այլն) միաձայն աջակցություն են հայտնել թուրքական իշխանությունների գործողություններին, իսկ քաղաքական գործիչների, տարբեր տրամաչափի քաղաքագետների, հասարակական գործիչների արձագանքներն ավելի շուտ հեծեծանքի ու ներբողի են նման՝ ի պաշտպանություն «թուրքոման եղբայրների», որոնք անարգանքի ենթարկեցին սպանված ռուս օդաչուի մարմինը։ Մեդիա-էյֆորիայի այս առաջին օրերից հետո ադրբեջանական ղեկավարությունում ինչ-որ մեկի գլխում մի պարզ միտք ծագեց. արդյոք ժամանակից շուտ չե՞ն ցույց տալիս իրենց հակառուսական, լավ քողարկված ռուսատյաց էությունը։
Եվ ահա, ուշքի գալով, հավանաբար՝ «Հատուցում» գործողության ազդեցության տակ, որն իրականացնում են ռուսական օդատիեզերական ուժերը, ս.թ. նոյեմբերի 27-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլյութ Չավուշօղլուի հետ հանդիպման ժամանակ ասաց. «Ադրբեջանական կողմը պատրաստ է օժանդակել լարվածության թուլացմանը և վերացմանը ռուս-թուրքական հարաբերություններում»։ Իսկ վերջին օրերին ադրբեջանական կառավարամետ լրատվամիջոցներում տարածված ռուսատյաց հոդվածները, հակառուսական հիստերիան Ի.Ալիևից չէ, որ բխում են, այլ՝ «սատանան գիտի, թե ինչից»...
Հ.Գ. Ս.թ. նոյեմբերի 24-25-ին Բելգրադում տեղի ունեցավ «Յալթա-Պոտսդամ-Հելսինկի-Բելգրադ. անվտանգ աշխարհակարգի որոնումներում» միջազգային հասարակական-գիտական կոնֆերանսը, որը կազմակերպել էին Ազգային փառքի կենտրոնը, Անդրեյ Պերվոզվաննու հիմնադրամը՝ սերբական «Հանուն իրավահավասարների աշխարհի բելգրադյան համաժողով» հասարակական կազմակերպության հետ համատեղ, Ռուսաստանի և Սերբիայի արտաքին գործերի նախարարությունների աջակցությամբ։ Այս հիանալի կազմակերպված և բարձր մտավոր հագեցածություն ունեցող կոնֆերանսի բոլոր մասնակիցները միահամուռ դատապարտեցին Սիրիայի երկնքում թուրքական F 16 կործանիչների կողմից ռուսական Սու-24 ռմբակոծիչը կործանելու գործողությունը։
Ելույթ ունենալով այդ ներկայացուցչական համաժողովում՝ ԵԱՀԿ նախագահ, Սերբիայի փոխվարչապետ, արտգործնախարար Իվիցա Դադիչն ասաց. «Իրավիճակի ցանկացած սրում աշխարհում, ինչպես ցույց տվեցին երեկվա իրադարձությունները, երբ Թուրքիայի կողմից խփվեց ռուսական ինքնաթիռը, այնպիսի իրադարձություններ, ինչպիսին է միգրացիոն ճգնաժամը, միայն հավելյալ բարդացնում են աշխարհը, որտեղ մենք ապրում ենք... Այդ աշխարհը հեշտ է ոչնչացնել, բայց որքան դժվար է պահպանել այն և պահպանել դրա սկզբունքները։ Սերբիան իր փորձով է զգացել միջազգային հանրության բոլոր սկզբունքների խախտումը»։
Լսելով Սերբիայի արտգործնախարարի այս սրտահույզ խոսքերը՝ ակամա մտածեցի մեկամյա վաղեմության իրադարձությունների մասին, երբ նոյեմբերի 12-ին, ցերեկը ադրբեջանական զինված ուժերը խոցեցին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության զինված ուժերի ոչ մարտական Մի-24 ուղղաթիռը, որն ուսումնավարժական թռիչք էր կատարում, ընդ որում՝ չհատելով ադրբեջանա-ղարաբաղյան զինված ուժերի սահմանազատման գիծը։ Ուղղաթիռի բեկորներն ընկան ճակատի գծից 500 մետր հեռու, զոհվեց անձնակազմը՝ երեք երիտասարդ օդաչու։ Եթե այդ ժամանակ միջադեպը համարժեք գնահատական ստանար գոնե ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների կողմից, գուցե հաջողվեր խուսափել ռուսական Սու-24 ռմբակոծչի դեմ ահաբեկչական հարձակումից։
Ավաղ, այս աշխարհը հեշտ է ոչնչացնել, եթե թերագնահատենք վերածնվող նեոօսմանիզմի ողջ վտանգը՝ Իրաքի և Լևանտի Իսլամական պետության գազանային բաց երախը։
Արտաշես Գեղամյան
ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Հանրապետական կուսակցությունից, ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ Ազգային ժողովի մշտական պատվիրակության ղեկավար, «Ազգային միաբանություն» կուսակցության նախագահ

Artashes Geghamyan: This world is easy to destroy if the threat of resurgent neoottomanism is underestimated
Artashes Geghamyan: This world is easy to destroy if the threat of resurgent neoottomanism is
underestimated
YEREVAN, 29 NOVEMBER, ARMENPRESS. Treacherously downed by the Turkish Air Force of the Russian bomber SU-24 in the skies over Syria showed the world what practical realization of the basic ideologeme and strategies of neo-Ottomanism is. On September 19, 2009 in Istanbul, at a meeting with mass media representatives, then Prime Minister of Turkey, Erdoğan said: “Our goal is to live with all the countries in the world and return to current Turkey the power of the Ottoman Empire. I think we can achieve this objective.” Two months later, as reported by the newspaper "Takvim", Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoğlu, speaking to members of the ruling Justice and Development Party (hereinafter JDP), acknowledged that his country was implementing the policy of neo-Ottomanism: “There is heritage left by the Ottoman Empire. We are called “neo-Ottomans”. Yes, we are “new Ottomans”. We have to deal with neighboring countries. We even go to Africa. The super states are observing this with confusion. To begin with, France is trying to understand why we are working in Africa. I have already ordered: to whatever African country Sarkozy goes, it is necessary that every time he looks up, he should see the building of the Turkish Embassy and the Turkish flag. I have instructed to rent the best areas for the embassies.” The results of the intensive activity of the newly-minted neo-Ottomans came quite early. Today, Africa has become one of the main arenas for international Islamist terrorism. Every year, hundreds of people die from terrorist attacks by such radical groups as the "Al-Qaeda of the Islamic Maghreb", which is the branch of "Al-Qaeda", and Islamist organization "Al-Shabaab" based in the north of Africa and active in Somalia, and the terrorist organization "Boko Haram", that engages in attacks in Kenya, commits bloody acts of terrorism and attacks in the north-east Nigeria. Let alone one of the most violent terrorist groups - Islamic State of Iraq and the Levant (hereinafter ISIS), which acts on the territory of Iraq, Syria, Palestine, and most of the Middle East. This extremist Sunni groups are composed of several organizations acting in South Asia, Nigeria and Libya. I dare not insist that "moderately Islamic" Turkey is supporting this international terrorist association. No, this will be a somewhat simplified approach to the deadly hazard that threatens the Islamic, Jewish and Christian civilizations. Yes, the Islamic civilization in the first place is threatened either to be completely abolished or catastrophically destroyed coupled with the ISIS. The only thing beyond doubt is that by some "chance" all actions of the Islamic state and its ilk are aimed at the destruction of the statehood of all the countries in the region, most of which were once part of the Ottoman Empire. It is the very moment to recall the expression of talented Stanislaw Jerzy Lec: “Everything is ruled by chance. I wish I could know who rules chance.”
So, from where Erdoğan-Davutoğlu tandem draw their strength, and rely on their impunity, when they give the command to shoot down a Russian plane, who and what do they count on? It is clear that the calculation of neo-Ottomans is by all means to clash Russia and its allies in the Collective Security Treaty Organization with NATO. According to their plans, then neither the Europeans nor Russia will care for coordinating efforts to combat the ISIS and international terrorism as a whole. This insidious idea occurred in the minds of the Turkish rulers on April 25 of this year, when Turkish President sharply criticized participation of the leaders of the international community in commemorative events to mark centenary of the Armenian Genocide. So, on April 25 of this year in Istanbul, making a speech at the meeting with representatives of the business community, Erdoğan said: "Neither Putin nor Hollande should have gone to Armenia. First they should have thought about the black pages of their own history ... The last to talk about genocide is Russia, France and Germany. It was Germany that started two world wars, which have led to untold sufferings." Moreover, at that time Erdoğan accused the European Union in hypocrisy. Furthermore, for some "fatal" occasion on October 31st, the Russian plane carrying out flight 9268 Sharm el-Sheikh - St. Petersburg over the Sinai Peninsula was blown up by a bomb planted in the luggage compartment, which killed 224 people. The most severe terrorist attack was committed, responsibility for which was taken by the Egyptian branch of the terrorist group ISIS. Then on November 13 of this year in Paris and its suburbs, a series of terrorist attacks were committed. The attacks killed 130 people, more than 300 were injured. The "Islamic state" assumed responsibility for what happened.  Let us recall that France has historically been linked by close ties with North African countries - primarily with Algeria, Tunisia, Morocco, Libya ... What prompted the Turkish leadership to such a dangerous, at first glance, shady undertaking, as the destruction of the Russian Su-24 bomber. Let us recall some important events of the last days of the anti-terrorist operation carried out by the Military Space Forces of Russia, after the crash of the passenger Airbus A321. Russia substantially increased the level of their participation in military operations against ISIS, while engaging in the fight against terrorism long-range aircrafts - the strategic missile carriers Tu-160 and Tu-95 MS, as well as long-range bombers Tu-22M3. The total number of missions to the targets in Syria has doubled. The economic losses from the destruction of oil convoys of ISIS have almost doubled - from 30 thousand to 50 thousand barrels per day. It is not a secret that the end-users of petroleum products are located in Turkey, this fact is beyond any doubts. Equally doubtless is the fact that the business of buying stolen by ISIS Iraqi oil from oil sites in the region of Mosul, is Erdoğan’s son Bilal, who ensures the export of oil, which is controlled by ISIS escort. Turkish politicians openly say this. The American economist, writer and political analyst, one of the most cited experts in the field of analyzing current world economic situation, in the article "Erdoğan’s dirty and dangerous games with ISIS" from September 28 of this year (see the website https://celado.ru/articles/gryaznye-i-opasnye-igry-erdogana-s-igil/) writes: “Gürsel Tekin, Vice-President of the Republican People's Party of Turkey, in a recent interview with the Turkish media, said: "President Erdoğan argues that according to international transport conventions, there are no violations of law in Bilal’s actions, and his son simply does business with registered Japanese companies. But in fact, Bilal Erdoğan got stuck in terrorist activities up to his ears, but while his father is in the office, Bilal will be protected from any prosecution.” It is noteworthy that William Engdahl concludes his article with a very instructive conclusion: "There is never a winner in a war, and Erdoğan’s war against Syrian President Assad clearly demonstrates this. Turkey and the whole world deserve the better. Famous foreign policy by Ahmet Davutoğlu "No problems with neighbors" has grown into huge problems with all its neighbors, as a result of foolish ambitions of Erdoğan and his gang." In the light of these words, the statement by the President of France Francois Hollande, made on November 24 of this year at a joint press conference with US President Barack Obama, get a whole new meaning: "We must destroy terrorist of ISIS, wherever they are. We must cut off their financing channels, find and neutralize their leaders, destroy the structure of this criminal organization ... Moreover, it is an absolute necessity to close the border between Turkey and Syria, to prevent terrorists from coming to Europe and other regions.” That is the president of France clearly indicates that the channels of funding ISIS terrorists and the terrorist threat to Western Europe in fact come from and through Turkey. In fact, the French President has confirmed that the actual financing of terrorists is largely via the proceeds from the sale by Turkey of the Iraqi oil stolen by ISIS, and it is through its territory that "Export" of oil to Europe is carried out. On the ways of implementing the policy of neo-Ottomanism, Erdoğan, besides settling the matters of prosperity of the family business, also solves the issues of his career. So, deliberately escalating the situation in the country, he created preconditions for early elections to the Turkish Grand National Assembly after his Justice and Development Party, for the first time in 13 years, lost the majority in the Grand National Assembly during the elections at the end of June 2015, and Prime Minister Davutoğlu allegedly failed to form a ruling coalition with any of the three opposition parties represented in the parliament.
We should note that in the period between the dissolution of Parliament and new elections to the Turkish Grand National Assembly, a series of terrorist attacks took place: attacks on pipelines, blown up police stations, ambushed and shot militants. And it all started after the terrorist attack in the city of Suruç, which occurred on July 20 when a suicide-bomber blew himself at a meeting of Kurdish activists. Due to the increase of terrorist attacks in Turkey, the expert community was unanimous in its opinion: the terrorist attacks being fraught with considerable image losses for the government of Erdoğan-Davutoğlu, at the tactical level can be very beneficial for the Justice and Development Party. This conclusion was confirmed. Thus, according to the results of the repeated elections, the JDP won 49.4% of the votes and 316 seats in the Parliament, which ensured majority and the opportunity to form a single-party government. It should be noted that on July 7 of this year at the successive parliamentary elections the JDP gained 40.41% of the votes, which, as noted above, did not allow forming a government alone. But as it seems, the parliamentary majority for Erdoğan is just a necessary step on the way to achieving its primary career goal, more specifically: previously President Recep Tayyip Erdoğan has repeatedly stated that, in case of victory of the JDP in the parliamentary elections, Turkey will move from the parliamentary form of government to the presidential. We should also note that at the parliamentary elections of November 1 of this year the Nationalist Movement Party (Milliyetçi Hareket Partisi, MHP)  got the major blow and suffered the most – an ultra-right political party, which is in fierce opposition to the ruling JDP, which gained 11.93% and has lost more than 4.3% of the votes. Meanwhile, the NMP is fiercely against the transition to a presidential form of government.
Thus, we can conclude that a targeted stir up of tension within the country and around it allowed the Erdoğan-Davutoğlu tandem to settle several problems: first, to move towards the establishment of neo-Ottoman Empire; secondly, while creating tension in relations with Russia, to divert its attention and resources from the implementation of the global geo-economic project within the BRICS; thirdly, while regulating the flow of migrants and refugees from Syria and the countries of North Africa to the countries of European Union, to shake the foundations of the European identity and to devalorize the European values on the one hand, and to set up a network of terrorist groups in the EU controlled by the Turkish special services, on the other hand; fourth, with its deeply considered actions of engaging NATO in a dangerous confrontation with Russia, to strengthen its role and importance for NATO in the region of Greater Middle East and the European Union; fifth, Turkey's actions to destabilize the situation on the borders of EU member states that largely control the flow of refugees, this way or that will urge adoption of measures by EU to ensure their safety. Naturally, in the military aspect, the security of the EU will be provided through significant increase in the presence of NATO forces in the EU (up to the deployment of nuclear weapons), and at the same time it will increase Turkey's role in NATO. The most recent confirmation of this is the statement made a few days ago by the Polish Foreign Minister Witold Waszczykowski. According to Defense News, Poland intends to invalidate the NATO-Russia 1997 act, which states that NATO has no intention and the reasons to deploy nuclear weapons on the territory of new members of the Alliance. We should also note that on November 4 of this year nine countries in Central and Eastern Europe, members of the NATO (Lithuania, Latvia, Estonia, Poland, Romania, Hungary, Slovakia, Bulgaria and the Czech Republic) adopted a declaration stating that NATO "should strengthen its eastern flank, because Russia’s actions in Ukraine and in the region undermine the security architecture in Europe." As for the issues of geo-economic security, I think that increasing military threats to the EU against this background will get a new impetus and long-cherished project of a free trade between the European Union and the United States - Transatlantic trade and investment partnership (TTIP). There are other arguments in favor of the fact that only at first glance the Turkish government, obsessed with the idea of recreating the neo-Ottoman Empire, is conducting a reckless and adventurist policy. And the insufficient knowledge of the insidious essence of Ottomanism which survived the renaissance during the Young Turk revolution of 1908, when the Young Turks in power proclaimed it as the official ideology, can cast the inexperienced politicians astray. Then, speaking of equality of all peoples of the empire and the establishment of a unified Ottoman nation as a result of revolution, the Young Turk-Ottomans subjected those nations - Armenians, Greeks, Assyrians - to genocide. Here I would like to quote from the aforementioned article by William Engdahl "Erdoğan’s dirty and dangerous games with ISIS." "In October of 2014, US Vice President Joe Biden during his speech at Harvard University, stated that Erdoğan's regime supported ISIS by hundreds of millions of dollars and thousands of tons of weapons...” ...However, since the denunciations, the extent of support to ISIS by Erdoğan have been much, much more than Joe Biden hinted"- states William Engdahl.
It is of serious concern that in the implementation of their quite dangerous plans, Turkey is not alone. In connection with the tragedy in the Syrian airspace, almost all of the leading Internet portals in Azerbaijan (haqqin.az, minval.az, Day.az, vesti.az et al.) have unanimously expressed their support to the actions of the Turkish authorities, and the responses of various politicians and public figures rather reminded of moaning and odes to protect the "brother Turks," who abused the slain body of the Russian pilot. After the first days of this media euphoria, apparently, a simple idea occurred to someone from the Azerbaijani leadership – isn’t it too early to show my anti-Russian, carefully concealed russophobic essence? And now, coming to his senses, probably under the influence of the operation "Nemesis", implemented by the Russian ASF, on November 27 of this year Azerbaijani President Ilham Aliyev, at a meeting with Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu, stated: "Azerbaijan is ready to contribute to the reduction and elimination of tension in Russian-Turkish relations." Russophobic articles, anti-Russian hysteria launched in recent days in the Azerbaijani pro-government media, do not come from Aliyev, but "from evil..."
P. S. On November 24-25 of this year Belgrade hosted an international social-scientific conference titled "Yalta-Potsdam-Helsinki-Belgrade: in search of a safe world order", organized by the Center of National Glory, St. Andrew Foundation in cooperation with the Serbian NGO "Belgrade forum for the world of the equal", with the support from the Ministry of Foreign Affairs of Russia and the Ministry of Foreign Affairs of Serbia. All the members of this well-organized and intellectually rich conference unanimously condemned the act of shooting down the Russian Su-24 bomber in the sky of Syria by Turkish fighter F16. Speaking at this representational forum, the chairman of the OSCE, the Deputy Prime Minister, Minister of Foreign Affairs of Serbia, Ivica Dacic, stated: "Any complication of the situation in the world, as shown by the events of yesterday, when the Russian plane was shot by Turkey, such events as the migration crisis, further complicate the world in which we live ... This world is easy to destroy, but difficult to maintain it and keep its principles. Serbia experienced the violation of all principles of the international community." Listening to these pathetic words by Serbian Foreign Minister, I cannot help thinking about the events of last year, when on November 12, in the afternoon Azerbaijani armed forces shot down a non-combat helicopter Mi-24 of the armed forces of the Nagorno-Karabakh Republic, which was conducting a training flight, without crossing the line of demarcation between the Nagorno-Karabakh and Azerbaijani armed forces. The wreckage of the helicopter fell 500 meters from the front line, killing three young crew members. Perhaps, if at that time the incident had been adequately assessed at least by the countries co-chairing the OSCE Minsk Group, it would have been possible to avoid a terrorist attack on the Russian Su-24 bomber. Alas, this world is easy to destroy, if we underestimate the danger from the resurgent neo-Ottomanism with animal grin of the Islamic State of Iraq and the Levant.