ՕՊԵԿ-ը Հայաստանին 25 միլիոն դոլարի վարկ կտրամադրի
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միջազգային զարգացման ՕՊԵԿ հիմնադրամը Հայաստանին 25 միլիոն ԱՄՆ դոլարի փոխառություն կտրամադրի գյուղական տարածքների ջրային ենթակառուցվածքների զարգացման համար:
Ազգային ժողովը քվեարկությամբ հաստատեց «Հայաստանի Հանրապետության եւ Միջազգային զարգացման ՕՊԵԿ հիմնադրամի միջեւ «Ենթակառուցվածքների եւ գյուղական ֆինանսավորման աջակցության ծրագիր» վարկային համաձայնագիրը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ համաձայնագրին կողմ քվեարկեց 79, դեմ՝ 17, ձեռնպահ՝ 5 պատգամավոր:
Հիմնական զեկուցող, ՀՀ ֆիանսների նախարարի տեղակալ Ատոմ Ջանջուղազյանն ընդգծեց, որ վարկը Հայաստանին տրամադրվում է 20 տարի մարման և 5 տարի արտոնյալ ժամկետով: Տարեկան սպասարկման վճարը կկազմի մեկ տոկոս, իսկ տոկոսադրույքը՝ 2.5 տոկոս: «Ես ցանկանում եմ ընդգծել, որ վարկային միջոցներով բարելավվելու են Հայաստանի 7 մարզերի համայնքների ջրային համակարգերը: Բացառություն են կազմում միայն Արարատի, Արմավիրի և Կոտայքի մարզերը»,- մանրամասնեց Ջանջուղազյանը:

Armenia to get $25 million from OPEC Fund
YEREVAN, NOVEMBER 24, ARMENPRESS. OPEC Fund for International Development will allocate $25 million to Armenia for rural development and agricultural business.
National Assembly confirmed the "Infrastructure and Rural Finance Support Project" between Armenian Republic and OPEC Fund for International Development” loan agreement. As “Armenpress” reports, 79 MPs were “for” the agreement, 17 of them were against the agreement and 5 MPs remained abstained.
Basic reporter, Deputy Minister of Finance-Chief Treasurer Atom Janjughazyan emphasized that the loan is allocated to Armenia by 20-year maturity and a grace period of 5 years. Annual service fee will amount to one percent, while the rate at 2.5%.