Մավրիկիոսի ԱԳ նախարարը կարևորել է ՀՀ-ի հետ հարաբերությունների զարգացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հոկտեմբերի 9-ին հանդիպել է Մավրիկիոսի արտաքին գործերի նախարար Ջաքդիշ Դհարամչանդ Կունջուլի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, ողջունելով հյուրին՝ Հայաստանի արտաքին գերատեսչության ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել Ֆրանկոֆոնիայի նախարարական համաժողովին մասնակցելու համար և նշել, որ հնարավորություն է ունեցել այցելել Մավրիկիոս և ջերմ հիշողություններ է պահպանում այդ այցից:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` նախարար Կունջուլը նշել է, որ շատ ուրախ է գտնվել Երևանում, ինչը հնարավորություն է ընձեռում նաև քննարկել երկկողմ հարաբերությունների հարցերը։ Այս առումով կարևորվել է երկկողմ հարաբերությունների զարգացումը և փոխադարձ այցելությունների կազմակերպումը։
Արտգործնախարարները մտքեր են փոխանակել իրավապայմանագրային դաշտի ձևավորման, միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում փոխգործակցության, առևտրատնտեսական կապերի, մշակութային փոխանակումների հաստատման վերաբերյալ։
Հանդիպմանը անդրադարձ է արվել կլիմայական փոփոխությունների դեմ պայքարին, այդ առումով երկուստեք կարևորվել է նոյեմբերի վերջին Փարիզում կայանալիք գագաթաժողովի անցկացումը։

Глава МИД Маврикий отметил важность развития отношений с Арменией
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян 9 октября встретился с главой МИД Республики Маврикий Джакдишем Дхарамчандом Кунджулом.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МИД Армении, приветствуя гостя, министр Налбандян поблагодарил его за участие в министерском саммите министров иностранных дел стран-членов Международной организации Франкофонии (МОФ) и отметил, что имел возможность посетить Маврикий и сохраняет теплые воспоминания от этого визта.
Выразив благодарность за прием, министр Кунджул отметил, что рад визиту в Ереван, который позволит также обсудить вопросы двусторонних отношений. В этом контексте была отмечена важность развития двусторонних отношений и организации взаимных визитов.
Министры обменялись мнениями вокруг вопросов формирования договорно-правого поля, взаимодействия в рамках международных организаций, утверждения культурных связей.
На встрече была затронута борьба против климатических изменений. В этом контексте двусторонне была отмечена важность проведения саммита в конце ноября в Париже.