Քվեբեկի ԱԺ նախագահը Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձևի բնօրինակը հանձնել է Գալուստ Սահակյանին
Քվեբեկի ԱԺ նախագահը Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձևի բնօրինակը
հանձնել է Գալուստ Սահակյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հոկտեմբերի 9-ին ընդունել է Երեւանում անցկացվող Ֆրանկոֆոնիայի 31-րդ նախարարական համաժողովի շրջանակում Հայաստան ժամանած պատվիրակության անդամներին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ողջունելով պատվիրակության այցը խորհրդարան՝ Գալուստ Սահակյանը նշել է. «Մենք մեծապես կարեւորում ենք համագործակցությունը Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի հետ, որը հիմնված է ֆրանկոֆոն համընդհանուր արժեքների՝ լեզվամշակութային բազմազանության, ֆրանսերենի, ինչպես նաեւ խաղաղության, ժողովրդավարության եւ մարդու իրավունքների խրախուսման եւ զարգացման վրա»:
ԱԺ նախագահը ընդգծել է, որ Հայաստանը եւ հայոց խորհրդարանը վերհաստատել են իրենց հավատարմությունը ֆրանկոֆոնիայի արժեքներին, ինչպես նաեւ դրանց տարածմանն ու ամրապնդմանը նպաստելու հանձնառությունը՝ 2012 թվականին դառնալով Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության, ապա 2014 թվականին՝ Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի լիիրավ անդամ:
Գալուստ Սահակյանի խոսքով՝ Հայաստանի անդամակցությունը ֆրանկոֆոն ընտանիքին համագործակցության նոր հեռանկարներ է ստեղծում անդամ պետությունների համար քաղաքական, տնտեսական, մշակութային եւ կրթական ոլորտներում: Գալուստ Սահակյանն անդրադարձել է նաեւ 2011-2014 թվականներին ՖԽՎ կողմից անցկացված ծրագրին՝ Ազգային ժողովի պատգամավորների եւ աշխատակիցների համար նախատեսված ֆրանսերենի դասընթացներին: Ծրագրի շնորհիվ ֆրանսերեն են թարգմանվել ՀՀ ԱԺ պաշտոնական կայքի առավել կարեւոր էջերը:
Գալուստ Սահակյանը շեշտել է, որ Ազգային ժողովի ֆրանկոֆոնիայի սեկցիան, համագործակցելով ՀՀ արտաքին գործերի, ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարությունների հետ, նախաձեռնել է Երիտասարդ ֆրանկոֆոնների խորհրդարանի ստեղծման նախագիծ, որի իրականացման համար ակնկալվում է ՖԽՎ գործուն աջակցությունը:
Քվեբեկի Ազգային ժողովի նախագահ, ՖԽՎ առաջին փոխնախագահ Ժակ Շանյոնը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է, թե պատահական չէ, որ Հայաստանում է տեղի ունենում Ֆրանկոֆոնիայի 31-րդ նախարարական համաժողովը. Հայաստանը հարուստ մշակույթ ունեցող երկիր է:
Ըստ Շանյոնի՝ Հայաստանի մասնակցությունը կհարստացնի գագաթաժողովը, քանի որ իրենց նպատակն է ճանաչելի դարձնել աշխարհի ժողովուրդների մշակութային բազմազանությունը:
Ժակ Շանյոնը նշել է, որ իրենք միացել են Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձեւին. Քվեբեկի Ազգային ժողովն ընդունել է բանաձեւ, որով հարգանքի տուրք է մատուցվում հայ ժողովրդին՝ Ցեղասպանությունը որակելով որպես քսաներորդ դարի սարսափելի ողբերգություններից մեկը: Ժակ Շանյոնը Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձեւի բնօրինակը հանձնել է Գալուստ Սահակյանին:
Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի պատգամավոր, ՖԽՎ փոխնախագահ Ժան-Պիեռ Դյուֆոն նշել է, որ ֆրանկոֆոնիան չի պատկանում միայն Ֆրանսիային. այն արժեքների եւ մշակույթների միասնություն է: Պայքարը ռասայական, էթնիկ եւ կրոնական ատելության ու խտրականության դեմ համընդհանուր արժեք է եւ ազգություն չի ճանաչում:
Հանդիպման ավարտին զրուցակիցները խոսել են կազմակերպության անդամ երկրների խորհրդարանականների փոխայցերի եւ համագործակցության հեռանկարների մասին:

Спикер парламента Квебека вручил оригинал осуждающей Геноцид армян резолюции спикеру НС Армении
Председатель Национального Собрания Армении Галуст Саакян 9 октября принял членов делегаций, прибывших в Ереван для участия в 31-ой сессии министров иностранных дел стран-членов Международной организации Франкофонии (МОФ).
Как сообщили Арменпресс в Управлении НС Армении по связям с общественностью и СМИ, поприветствовав визит делегации в парламент, Галуст Саакян отметил:
«Мы придаем важное значение сотрудничеству с Парламентской ассамблеей Франкофонии, которая основана на общих франкофонных ценностях – лингвокультурное разнообразие, поощрение и развитие французского языка, а также мира, демократии и прав человека».
Спикер подчеркнул, что Армения и НС подтвердили свою приверженность франкофонным ценностям, а также обязательству по распространению и укреплению этих ценностей, став в 2012 году членом МОФ, а в 2014 году – полноправным членом Парламентской ассамблеи Франкофонии.
По словам Саакяна, членство Армении в франкофонной семье открывает новые перспективы для сотрудничества в политической, экономической, культурной и образовательной сферах. Спикер коснулся также организованной ПА Франкофонии в 2011-14 гг. программы – курсов французского языка для депутатов и сотрудников НС. Благодаря программе на французский язык были переведены важнейшие странички официального сайта НС Армении.
Галуст Саакян подчеркнул, что секция Франкофонии НС в сотрудничестве с министерством иностранных дел, министерством образования и науки Армении инициировала проект создания Парламента молодых франкофонов, в реализации которого ожидается действенное содействие ПА Франкофонии.
Спикер Национального Собрания Квебека, первый вице-спикер ПА Франкофонии Жак Шаньон, поблагодарив за прием, отметил, что не случайно, что 31-я сессия министров иностранных дел стран-членов Международной организации Франкофонии проходит в Ереване, так как Армения – страна с богатой культурой.
По словам Шаньона, участие Армении обогащает саммит, так как цель организации – сделать узнаваемым культурное многообразие народов мира.
Жак Шаньон отметил, что они присоединились к резолюции, осуждающей Геноцид армян: парламент Квебека принял резолюцию, которой воздает дань уважения армянскому народу, а Геноцид армян характеризуется как одна из самых страшных трагедий 20-го века. Шаньон вручил оригинал осуждающей Геноцид армян резолюции спикеру НС Армении.
Депутат НС Франции, вице-спикер ПА Франкофонии Жан-Пьер Дюфо отметил, что франкофония не принадлежит только Франции, это единство ценностей и культур. Борьба против расовой, этнической и религиозной ненависти и дискриминации является всеобщей ценностью и не признает национальностей.
В конце встречи собеседники поговорили о взаимных визитах и перспективах развития сотрудничества между парламентами стран-членов МОФ.