Ռուսաստանը հերքում է Թուրքիայի ԱԳՆ-ից բողոքի նոտա ստանալու մասին տեղեկությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունն Անկարայում ՌԴ դեսպան Անդրեյ Կարլովին բողոքի նոտա չի հղել՝ կապված ռուսական ինքնաթիռի կողմից Թուրքիայի օդային սահմանը խախտելու երկրորդ դեպքի հետ, որն իբր տեղի է ունեցել հոկտեմբերի 4-ին:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ՌԻԱ լրատվականին հայտնել է Թուրքիայում ՌԴ դեսպանատան լրատվական բաժնի աշխատակից Իգոր Միտյակովը:
«Մեզ տեղեկություն են փոխանցել, այլ ոչ բողոքի նոտա»,- ասել է նա, մինչդեռ ռուսական լրատվամիջոցի հետ զրույցում թուրքական դիվանագիտական աղբյուրն այլ տեղեկություն էր հաղորդել:
ՆԱՏՕ-ից հայտնել էին, որ ռուսական ռազմական ինքնաթիռները Թուրքիայի օդային սահմանը խախտել են 2 անգամ՝ հոկտեմբերի 3-ին և 4-ին: Ռուսաստանի Դաշնությունը հաստատել է հոկտեմբերի 3-ին թուրքական սահմանը խախտելու փաստը՝ նշելով, որ դա տեղի է ունեցել եղանակային վատ պայմանների հետևանքով: Սակայն երկրորդ խախտման մասին որևէ պաշտոնական հայտարարություն ռուսական կողմից դեռևս չի արվել:

YEREVAN, OCTOBER 6, ARMENPRESS. Turkish Ministry of Foreign Affairs did not send a protest note, connected with the second case of the violation of the Turkish air space by Russian plane, to the Russian Ambassador to Turkey Andrei Karlov, which allegedly took place on October 4.
As “Armenpress” reports, press officer of the Russian Embassy inTurkey Igor Mityakov informed about this to RIA news agency.
“There was transmitted an information to us, and not a protest note”, he said, whereas during the interview with the Russian media, Turkish diplomatic source announced other information.
NATO reported that Russian military aircrafts violated the Turkish air space for 2 times on October 3 and October 4. Russian Federation confirmed the fact of violating the Turkish air space, mentioning that it happened because of the bad weather conditions. But Russian side did not provide any official information about the second violation.