Հնդկաստանը հաջողությամբ արձակել Է իր ASTROSAT առաջին աստղադիտարանը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հնդկաստանը սեպտեմբերի 28-ին հաջողությամբ ուղեծիր Է դուրս բերել իր ASTROSAT առաջին արբանյակային աստղադիտարանը: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, լրագրողներին հայտնել Է Հնդկաստանի տիեզերական հետազոտությունների կազմակերպության (Indian Space Research Organisation, ISRO) ղեկավար Քիրան Կումարը:
«ASTROSAT-ի հաջող արձակումը Հնդկաստանը դարձրեց Եվրոպայի, Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի եւ Ճապոնիայի հետ ընտրյալ ազգերի ակումբի լիիրավ անդամ, որոնք ունեն իրենց սեփական տիեզերական աստղադիտարանը»,- հայտարարել Է նա:
PSLV-C30 հրթիռի արձակումը՝ ուղեծրային բազմաալիքային աստղադիտարանով, ինչպես նաեւ չորս ամերիկյան, մեկ կանադական եւ մեկ ինդոնեզական արբանյակներով, կատարվել Է տեղական ժամանակով ժամը 10:00-ին (Երեւանի ժամանակով 08:30-ին) Անդհրա Փրադեշի նահանգի Շրիխարիկոտա տիեզերակայանից: Մեկնարկից 25 րոպե անց բոլոր յոթ արբանյակներն Էլ հաջողությամբ դուրս են բերվել առաջադրված ուղեծրեր:
Ինչպես նշել Է ISRO-ի ղեկավարը, «այժմ հնդիկ գիտնականների համար բացվում են մերձավոր եւ հեռավոր տիեզերքում երկնային մարմինների ուսումնասիրման ֆանտաստիկ հնարավորություններ»:
ASTROSAT-ի ուղեծիրը գտնվում Է Երկրից 650 կիլոմետր բարձրության վրա: Աստղադիտարանը կարող Է միաժամանակ կատարել տարբեր ասղագիտական օբյեկտների բազմաալիքային հետազոտություններ: Արբանյակի զանգվածը 1513 կիլոգրամ Է, շահագործման հաշվարկային ժակետը՝ 5 տարի, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

YEREVAN, SEPTEMBER 28, ARMENPRESS. Exactly at 10 a.m. a Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV-C30) carrying Astrosat and six other satellites -  four identical nano-satellites of Spire Global Inc., the US, a micro-satellite from Indonesia and a nano-satellite of the University of Toronto, Canada blasted off from the first launch pad at the rocket port here, around 80 km from Chennai.
Just over 22 minutes into the flight, the rocket slug ASTROSAT at an altitude of 650 km above the earth. Soon after, six other satellites were also put into orbit and the whole mission ended in just over 25 minutes. As “Armenpress” reports, referring to Znews, with the successful launch of ASTROSAT, India gained an entry into the select club of nations having its own space observatory after the US, Japan, Russia and Europe.
Declaring the launch successful, a beaming ISRO Chairman Kiran Kumar said PSLV had put in an astronomy mission which is being looked at not only within the country but also globally to bring in new information to scientific community.
The Astrosat has the ability to observe celestial bodies like distant stars and cosmic X-Ray sources in different wavelengths simultaneously. Incidentally, this is the first time that an Indian rocket launched satellites from the US. Till date, India has launched 45 foreign satellites for a fee.
With a life span of five years, Astrosat will observe the universe through optical, ultraviolet, low and high energy X-ray components of the electromagnetic spectrum, whereas most other scientific satellites are capable of observing through a narrow wavelength band, the agency said.