Ադրբեջանը ռազմական ծախսերի ընդլայնմամբ նպաստել է տարածաշրջանում անհանգստության առաջացմանը. Deutche Welle
Ադրբեջանը ռազմական ծախսերի ընդլայնմամբ նպաստել է տարածաշրջանում
անհանգստության առաջացմանը. Deutche Welle
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Էներգետիկ պաշարներով հարուստ Ադրբեջանը վերջին տարիներին ընդլայնել է ռազմական ծախսերը` նպաստելով արդեն անկայուն և ռազմավարական տարածաշրջանում անհանգստության առաջացմանը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին գրում է գերմանական Deutche Welle լրատվականը` անդրադառնալով սեպտեմբերի 24-ին ադրբեջանական կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտմանը, որը խլեց 3 հայ կնոջ կյանք:
Լրատվամիջոցը փաստել է, որ ՀՀ սահմանամերձ գյուղերի բնակիչները մահացել են Նյու Յորքում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպման նախօրեին: Մեջբերելով կատարվածի առնչությամբ Հայաստանի պաշտպանության և արտաքին գործերի նախարարությունների հայտարարությունները` Deutche Welle-ն նշում է, որ քաղաքացիների զոհվելու դեպքերը վերջինն էին շուրջ 2 տասնամյակ ձգվող հակամարտության ընթացքում: «Նախկին խորհրդային հանրապետությունների միջև առկա հակամարտությունն այս տարիներին խլել է շուրջ 30 հազար կյանք: Երկու կողմերն էլ պարբերաբար բախումներ են ունեցել 1994 թվականին հրադադարի ռեժիմի ստորագրումից հետո, երբ Ադրբեջանի Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ հայերն առանձնացան Բաքվից»,- նշում է լրատվամիջոցը:
Deutche Welle-ն մեջբերել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների արած վերջին հայտարարությունը, որտեղ նրանք հորդորել էին կողմերին խուսափել քաղաքացիական բնակչության դեմ կիրառվող բռնություններից:

Deutche Welle: Azerbaijan has in recent years increased military expenditures prompting concern of instability in region
Deutche Welle: Azerbaijan has in recent years increased military expenditures prompting concern
of instability in region
YEREVAN, SEPTEMBER 25, ARMENPRESS. Energy-rich Azerbaijan has in recent years increased military expenditures, prompting concern of instability in an already volatile and strategic region.
Three women were killed and several people wounded in what the Armenian Interior Ministry said on Friday was Azeri shelling and gunfire from across the border the previous night. “Armepress” reports that German Deutche Welle writes about Azerbaijani ceasefire violation which 3 Armenian women were killed.
Deutche Welle noted that the incidents took place on the eve of the agreed meeting of the Armenian and Azerbaijani Foreign Ministers in New York.
As Deutche Welle reports the Armenian Defense Ministry condemned the attack as an act of provocation and urged Azerbaijan "to refrain from any steps which are aimed at escalation of the situation." It added that the country would take "appropriate steps to pacify Azerbaijani armed forces."
“The deaths are the latest in a two-decade-long conflict between the former Soviet Republics that has claimed nearly 30,000 lives. The two sides have periodically clashed since a ceasefire went into effect in 1994, when ethnic Armenians in Azerbaijan's Nagorno-Karabakh region separated from Baku,” says Deutche Welle.