Սերժ Սարգսյանն ու Անջեյ Կասպրչիկը քննարկել են հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակի հետ կապված հարցեր
Սերժ Սարգսյանն ու Անջեյ Կասպրչիկը քննարկել են հայ-ադրբեջանական սահմանին
տիրող իրավիճակի հետ կապված հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը սեպտեմբերի 5-ին ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են վերջին օրերին հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին և ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում տիրող իրավիճակի հետ կապված հարցեր:
Երկուստեք մտահոգություն է հայտնվել շփման գծում հրադադարի ռեժիմի խախտման հաճախակի դարձած դեպքերի կապակցությամբ:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը կարևորել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից առաջարկված միջադեպերի քննության մեխանիզմի շուրջ համաձայնության հասնելը` ընդգծելով, որ դա հնարավորություն կընձեռի խուսափել իրավիճակի նման սրացումներից և մարդկային կորուստներից։ Նա նաև դրական է գնահատել նման իրավիճակներում ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի կողմից իրականացվող դիտարկումների հաճախակիացումը:
Անդրադարձ է եղել նաև ս.թ. սեպտեմբերի 3-6-ն անցկացվող «Շանթ-2015» ռազմավարական հրամանատարաշտաբային զորավարժություններին և դրանց նպատակին:

Серж Саргсян и Анджей Каспршик обсудили ситуацию на армяно-азербайджанской границе
Президент Армении Серж Саргсян 5 сентября принял   личного  представителя действующего председателя ОБСЕ Анджея  Каспршика.
Как сообщили Арменпресс в управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента  РА,  на состоявшейся встрече обсуждались вопросы, связанные с  ситуацией, сложившейся в последние  дни  на  армяно-азербайджанской  границе и карабахско-азербайджанской  линией  соприкосновения.
Собеседники высказали озабоченность  в связи с участившимися случаями нарушения режима  перемирия.
Серж Саргсян  отметил важность достижения согласия по механизму  расследования инцидентов, предложенному  сопредседателями Минской  группы  ОБСЕ, подчеркнув, что  это  даст возможность  предотвратить подобные обострения и избежать человеческих жертв.  Он также высоко оценил  значение  частого мониторинга, проводимого  со стороны  личного  представителя действующего председателя ОБСЕ.
Стороны обсудили также цели и задачи  проводимых 3-6 сентября  командно-штабных учений   «Шант-2015».