Սերժ Սարգսյանն ու Անջեյ Կասպրչիկը քննարկել են հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակի հետ կապված հարցեր
Սերժ Սարգսյանն ու Անջեյ Կասպրչիկը քննարկել են հայ-ադրբեջանական սահմանին
տիրող իրավիճակի հետ կապված հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը սեպտեմբերի 5-ին ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են վերջին օրերին հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին և ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում տիրող իրավիճակի հետ կապված հարցեր:
Երկուստեք մտահոգություն է հայտնվել շփման գծում հրադադարի ռեժիմի խախտման հաճախակի դարձած դեպքերի կապակցությամբ:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը կարևորել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից առաջարկված միջադեպերի քննության մեխանիզմի շուրջ համաձայնության հասնելը` ընդգծելով, որ դա հնարավորություն կընձեռի խուսափել իրավիճակի նման սրացումներից և մարդկային կորուստներից։ Նա նաև դրական է գնահատել նման իրավիճակներում ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի կողմից իրականացվող դիտարկումների հաճախակիացումը:
Անդրադարձ է եղել նաև ս.թ. սեպտեմբերի 3-6-ն անցկացվող «Շանթ-2015» ռազմավարական հրամանատարաշտաբային զորավարժություններին և դրանց նպատակին:

Serzh Sargsyan and Andrzej Kasprzyk discuss situation on Armenia-Azerbaijan border
YEREVAN, SEPTEMBER 5, ARMENPRESS. President Serzh Sargsyan received Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office, Ambassador Andrzej Kasprzyk on September 5.  As “Armenpress” was informed from the Department of Public Relations and Mass Media of the Office to the President of the Republic of Armenia the meeting addressed a number of issues related to the situation along the contact line between Nagorno Karabakh and Azerbaijan Armed Forces. Both sides expressed their concern over the increasing frequency of ceasefire regime violation cases.  President Sargsyan attached importance to reaching an agreement on incidents investigation mechanism suggested by the OSCE Minsk Group Co-Chairs. Serzh Sargsyan emphasized that the latter will give an opportunity to prevent situation escalations and human loses. The President also assessed positively the frequent observations carried out by the Office of the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office in such situations.
A reference was also made to September 3-6 “Shant 2015” planned Military Command and Staff Exercises and their objective.