ՄԱԿ-ի Փախստականների գրասենյակը ակնկալում է մինչև 3 հազար սիրիացու մուտք Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայի իրավիճակը` կապված փախստականների խնդրի հետ, չի կարող լուրջ ազդեցություն ունենալ Հայաստանի վրա և չի ակնկալվում սպասվածից ավելի մեծ փախստականների հոսք դեպի Հայաստան: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գրասենյակի իրավաբանական բաժնի ղեկավար Քեյթ Պոչապսկին:
«Արմենպրես» -ի փոխանցմամբ` ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչն ասաց, որ փախստականները սովորաբար նախընտրում են այնպիսի երկրներ, որտեղ պայմաններն առավել բարենպաստ են: Այս պարագայում էական է այն, որ որոշ երկրների հետ կարող են ունենալ պատմական կապեր: «Մեր գնահատականներով` սպասվում է մինչև 3000 սիրիացու հոսք դեպի Հայաստան: Սակայն դա չի լինի միանգամից, այլ կլինի փուլ առ փուլ: Այս առնչությամբ կազմակերպությունը նախապաստրաստական աշխատանքներ տանում է»,-նշեց Քեյթ Պոչապսկին:

3 thousand Syrian refugees expected in Armenia
YEREVAN, SEPTEMBER 5, ARMENPRESS. The situation in Europe connected with refugees will not have serious impact on Armenia and a flow of a greater number of refugees than forecasted is not expected in Armenia. Kate Pochapsky, head of the legal section of UNHCR, said the aforementioned in his talk with journalists.
“Armenpress” reports that the UN representative said the refugees usually prefer the countries where living conditions are more favorable. In this context it is essential that they may have historical links with some of the countries. “According to our estimations, a flow of 3000 Syrians into Armenia is expected. But it will not be all at once, it will be gradually. The organization performs preparatory activities in this regard.”, noted Kate Pochapsky.