NASA-ի New Horizons տիեզերանավն սկսում Է Երկիր փոխանցել կուտակված գանձերը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: NASA-ի New Horizons տիեզերանավն սկսում Է Երկիր փոխանցել հսկայական քանակությամբ տվյալներ, որոնք հավաքվել են Արեգակնային համակարգի խորքերը կատարված եզակի ճանապարհորդության ընթացքում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով NASA-ի կայքին:
New Horizons զոնդն արձակվել Է 2006 թվականի հունվարի 19-ին: Դրա հիմնական նպատակը Պլուտոնի եւ նրա արբանյակների՝ Հարոնի, Նիկտայի եւ Հիդրայի հետազոտումն Է: Ապարատը 2015 թվականի հուլիսին նվազագույն հեռավորությամբ մոտեցել Է Պլուտոնին եւ Երկիր փոխանցել մի շարք բացառիկ նկարահանումներ եւ տեղեկատվության փաթեթներ, որոնք առաջին անգամ թույլ տվեցին մանրամասն ուսումնասիրել Պլուտոնը:
New Horizons առաքելության մասնագետները նշում են, որ գիտական զոնդի կողմից ստացված տվյալների 95 տոկոսը դեռեւս պահվում Է նրա հիշողության կրիչներում, սեպտեմբերի 5-ին սկսվում Է դրանց ստացման գործընթացը, որը կավարտվի մոտավորապես մեկ տարուց:
«Դրանք նկարներ են եւ տարատեսակ տվյալներ, որոնք ապարատի սարքերի կողմից հավաքվում են, որպեսզի օգնեն մեզ հասկանալու Պլուտոնի համակարգի ծագումը եւ Էվոլյուցիան: Դրանք իսկական գանձեր են»,- ասել Է New Horizons առաքելության մասնագետ Ալան Ստեռնը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

«Новые горизонты» начинает передачу накопленных сокровищ на Землю
Космический корабль НАСА New Horizons начинает интенсивную передачу на Землю огромного массива данных, собранных в ходе уникального путешествия на окраину Солнечной системы, сообщает Арменпресс со ссылкой на НАСА.
Зонд New Horizons был запущен 19 января 2006 года. Его основная цель ─ исследование Плутона и его спутников, Харона, Никты и Гидры. Аппарат подошел Плутону на минимальное расстояние в июле 2015 года и передал на Землю серию уникальных снимков и пакетов информации, которые впервые позволили подробное изучить Плутон.
Специалисты миссии New Horizons отмечают, что 95% данных, полученных научным зондом, все еще хранятся на его носителях памяти, 5 сентября начнется процесс их получения, который закончится примерно через год.
"Это изображения и различные типы данных, которые собираются приборами аппарата для того, чтобы помочь нам понять происхождение и эволюцию системы Плутона. Это настоящее сокровище», — считает специалист миссии New Horizons Алан Стерн.