Կազմվել Է Մեծ Բրիտանիայի ամենաայլանդակ շենքերի ցուցակը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լոնդոնի Սիթիի երկնաքերը, որին արտասովոր ձեւի համար «Ուոքի-Թոքի» կամ «ռացիա» են անվանել, ճարտարապետական հակամրցանակ Է ստացել որպես Մեծ Բրիտանիայի ամենաանճոռնի շենք, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
Ամեն տարի բրիտանական Building Design ճարտարապետական հանդեսը ընտրում Է երկրի ամենավատ նոր շենքը՝ դրա ճարտարապետներին հանձելով այսպես կոչված Քարբունքուլի գավաթը:
Մրցանակի հեղինակները հավաքում են հանդեսի ընթերցողների կարծիքները եւ ընտրում հաղթողին: Այս տարի դատավորները որոշումն ընդունել են միաձայն. ամենաահավոր եւ բնապատկերը խաթարող շենք Է ճանաչվել Սիթիի երկնաքերը, որի տարբերիչ առանձնահատկությունը վերեւում լայնացող ձեւն Է:
Իր ոչ երկար կյանքի ընթացքում 37-հարկանի շենքը հասցրել Է դառնալ մշտական ծաղրուծանակի առարկա:
Հակամրցանակի մյուս անվանակարգորդների թվում են  Parliament House  23-հարկանի բնակելի համալիրը Լամբետի շրջանում, Woodward Hall բնակելի համալիրը Լոնդոնի հյուսիս - արեւմուտքում, ուսանողական հանրակացարանը Քեմբրիջում եւ Waltham Forest YMCA-ի խորանարդաձեւ կցաշենքը, որտեղ տեղավորված Է  դեռահասներին օգնություն ցույց տվող կազմակերպությունը:
Անցյալ տարի ամենաայլանդակ շենք կատեգորիայում հաղթող Է դարձել գերշուկայի շենքը Լոնդոնի հարավ - արեւելքի Վուլիչի շրջանում:

Составлен список самых уродливых зданий в Британии
Небоскреб в лондонском Сити, прозванный за причудливую форму "Уоки-Токи" или "рацией", получил архитектурную антипремию как самое безобразное здание в Британии, сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
Каждый год британский архитектурный журнал Building Design выбирает худшее новое здание в стране, вручая его архитекторам так называемый Кубок Карбункула.
Авторы премии собирают различные мнения читателей журнала и выбирают победителя. В этом году решение судьи приняли единогласно: самым страшным и портящим ландшафт зданием было признан небоскреб в Сити, отличительной особенностью которого является расширяющаяся наверху форма.
За свою недолгую жизнь 37-этажное здание успело стать объектом постоянных насмешек и издевательств.
Среди других номинантов антипремии - 23-этажный жилой комплекс Parliament House в районе Ламбет, жилой комплекс Woodward Hall на северо-западе Лондона, студенческое общежитие в Кембридже и кубическая пристройка к зданию Waltham Forest YMCA, где располагается организация, оказывающая помощь трудным подросткам.
В прошлом году победителем в категории самое уродливое здание стало здание супермаркета в районе Вулич на юго-востоке Лондона.