Թուրք նախարարը Ցեղասպանության հարցում դիրքորոշման համար վերածվել է թուրքական ԶԼՄ-ների թիրախի
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի Եվրամիության հարցերով նորանշանակ նախարար Ալի Հայդար Քոնջան դարձել է թուրքական ազգայնական շրջանակների ԶԼՄ-ների թիրախն այն բանի համար, որ հրապարակայնորեն ճշմարիտ դիրքորոշում է հայտնել Հայոց ցեղասպանության հարցով: Ալի Հայդար Քոնջան Թուրքիայի խորհրդարանում 80 պատգամավորական աթոռներ զբաղեցնող քրդական Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության (ԺԴԿ) անդամ է:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, թուրքական ազգայնական շրջանակների մի շարք ԶԼՄ-ներ դատապարտել են Քոնջային Օսմանյան կայսրության փլուզման շրջանում հայերի դեմ իրագործված կոտորածներն իրենց անունով կոչելու համար:
ԺԴԿ-ն ներկայացնող Թուրքիայի ԵՄ հարցերով նախարար Քոնջան Հայոց ցեղասպանության հարցում իր դիրքորոշումն, ըստ «Ակոս»-ի, ներկայացրել է այսպես. «Ակնհայտ է, որ կոտորած եղել է: Դա բոլորն են ընդունում: Ըստ էության` ժխտող էլ չկա: Հիմնական հարցը դրա բնութագրման մեջ է: Այս հարցը մեր կուսակցության հետ կքննարկենք եւ կհստակեցնենք միասնաբար ընդունված որոշման վերաբերյալ մեր տեսակետը»:
Մասնավորապես, թուրքական իշխանամետ «Սաբահ» թերթն այս առնչությամբ գրել է, որ նախարար Քոնջան «չափերն անցել է» Հայոց ցեղաասպանությանը վերաբերող հարցին պատասխանելիս:
Թուրքիայում արդեն կոչեր են հնչում մինչեւ նոյեմբերի 1-ին անցկացվելիք խորհրդարական ընտրություններ ժանակավոր կառավարության կազմում ընդգրկված երկու քուրդ նախարարներին պաշտոնանկ անելու մասին` նրանց կողմից Հայոց ցեղասպանությունը եւ քրդերի ինքնությունն ու իրավունքները Թուրքիայում ճանաչվելու մասին արած հայտարարությունների համար:
ԺԴԿ համանախագահ Սալահեթդին Դեմիրթաշը Թուրքիայում անցկացված նախագահական ընտրությունների նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում հանդես էր եկել հայտարարությամբ, որ ընտրվելու դեպքում կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը:
Հայոց ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչել են աշխարհի 24 պետություններ, բազմաթիվ միջազգային հեղինակավոր կազմակերպություններ: Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծ ընդունել են Հունաստանի, Շվեյցարիայի, Սլովակիայի եւ Կիպրոսի Հանրապետության խորհրդարանները:

Turkish Minister becomes target for mass media for his stance over Armenian Genocide
YEREVAN, SEPTEMBER 1, ARMENPRESS. The newly appointed Turkish Minister for EU Affairs Ali Haydar Konca became the target of Turkish nationalist mass media for publicly expressing his stance over the Armenian Genocide.  Ali Haydar Konca is a representative of the pro-Kurdish People’s Democratic Party (HDP) which has 80 seats in the parliament.
“Armenpress” reports that a number of mass media linked with nationalist circles of Turkey have condemned Konca for accusing them in the massacres of Armenians during the Ottoman Empire.
According to “Agos”, the Turkish Minister for EU Affairs representing People’s Democratic Party presented as follows, “It is obvious that massacre was conducted. It is accepted by everyone. In fact, no one denies. The main problem is how it is described. We will discuss this issue within our party and will clarify our unified position”.
The Turkish pro-governmental newspaper Sabah wrote that the Turkish minister “overstepped the limits” in response to reporters’ question about the Armenian Genocide,
There are already calls in Turkey demanding to dismiss the two Kurdish ministers included in the interim government for their announcements recognizing the Armenian Genocide and the sovereignty and rights of Kurds in Turkey.
Co-chairman of the People’s Democratic Party, Selahattin Demirtaş, had issued a statement during the pre-electoral campaign that in case of being elected a President he will recognize the Armenian Genocide.
The Armenian Genocide has officially been recognized by 24 states and several prominent international organizations.