Նախագահը հրաժեշտի հանդիպում է ունեցել Հայաստանում Եգիպտոսի դեսպանի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանն օգոստոսի 28-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մոհամմեդ Ալա ալ-Դին Սաադ ալ-Լեյսիին, ով ավարտում է դիվանագիտական առաքելությունը մեր երկրում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, հանրապետության Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Սաադ ալ-Լեյսիին դեսպանի բարձր պաշտոնում հայ-եգիպտական հարաբերությունները զարգացնելու ուղղությամբ ներդրած ջանքերի համար և մաղթել հաջողություններ:
Սերժ Սարգսյանը գոհունակությամբ է նշել, որ դեսպան Սաադ ալ-Լեյսիի պաշտոնավարման ընթացքում ակտիվացել են երկկողմ միջպետական հարաբերությունները, ընդլայնվել է համագործակցության օրակարգը, այդ ընթացքում հանդիպումներ են տեղի ունեցել երկու երկրների նախագահների ու վարչապետների մակարդակով, և ստեղծված են բոլոր նախադրյալները հարաբերություններն ավելի խորացնելու և ամրապնդելու համար: Նախագահը հույս է հայտնել, որ Հայաստանում Եգիպտոսի հաջորդ դեսպանը լավագույնս կօգտագործի այդ նախադրյալները՝ նոր եռանդով ու նվիրվածությամբ կատարելով իր առաքելությունը ի նպաստ երկու բարեկամ երկրների և ժողովուրդների:
Դեսպան Սաադ ալ-Լեյսին շնորհակալություն է հայտնել Նախագահին ջերմ խոսքերի և գնահատանքի համար, վստահեցնելով, որ Հայաստանում իր պաշտոնավարման շուրջ չորսուկես տարիներին արել է ամեն հնարավորը՝ Հայաստանի ու Եգիպտոսի միջև հարաբերությունների զարգացման համար ու հեռանում է մեր երկրից ջերմ հիշողություններով՝ մշտապես մնալով Հայաստանի բարեկամը:

Президент Армении провел прощальную встречу с послом Египта
Президент Армении Серж Саргсян 28 августа принял посла Чрезвычайного и полномочного посла Арабской Республики Египет в Армении Махамеда Ала Эльдина Саада эль Леиса, который завершает свою дипмиссию в Ереване.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, Саргсян поблагодарил посла за вклад в развитие армяно-египетских отношений и пожелал ему успехов.
Президент с удовлетворением отметил, что благодаря усилиям посла активировались двусторонние межгосударственные отношения, расширилась повестка сотрудничества, состоялись встречи на уровне президентов и премьер-министров двух стран, созданы все предпосылки для углубления и расширения отношений.
Саргсян выразил надежду на то, что следующий посол Египта в Армении будет использовать эти предпосылки лучшим образом, с новой силой исполняя свою миссию во благо двух дружественных стран и народов.
Посол Египта поблагодарил президента Армении за теплые слова и высокую оценку, заверив, что в ходе работы в Армении около 4,5 лет сделал все возможное для развития отношений между двумя странами и покидает Ереван с теплыми воспоминаниями, оставаясь другом Армении.