Նախագահը հրաժեշտի հանդիպում է ունեցել Հայաստանում Եգիպտոսի դեսպանի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանն օգոստոսի 28-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մոհամմեդ Ալա ալ-Դին Սաադ ալ-Լեյսիին, ով ավարտում է դիվանագիտական առաքելությունը մեր երկրում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, հանրապետության Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Սաադ ալ-Լեյսիին դեսպանի բարձր պաշտոնում հայ-եգիպտական հարաբերությունները զարգացնելու ուղղությամբ ներդրած ջանքերի համար և մաղթել հաջողություններ:
Սերժ Սարգսյանը գոհունակությամբ է նշել, որ դեսպան Սաադ ալ-Լեյսիի պաշտոնավարման ընթացքում ակտիվացել են երկկողմ միջպետական հարաբերությունները, ընդլայնվել է համագործակցության օրակարգը, այդ ընթացքում հանդիպումներ են տեղի ունեցել երկու երկրների նախագահների ու վարչապետների մակարդակով, և ստեղծված են բոլոր նախադրյալները հարաբերություններն ավելի խորացնելու և ամրապնդելու համար: Նախագահը հույս է հայտնել, որ Հայաստանում Եգիպտոսի հաջորդ դեսպանը լավագույնս կօգտագործի այդ նախադրյալները՝ նոր եռանդով ու նվիրվածությամբ կատարելով իր առաքելությունը ի նպաստ երկու բարեկամ երկրների և ժողովուրդների:
Դեսպան Սաադ ալ-Լեյսին շնորհակալություն է հայտնել Նախագահին ջերմ խոսքերի և գնահատանքի համար, վստահեցնելով, որ Հայաստանում իր պաշտոնավարման շուրջ չորսուկես տարիներին արել է ամեն հնարավորը՝ Հայաստանի ու Եգիպտոսի միջև հարաբերությունների զարգացման համար ու հեռանում է մեր երկրից ջերմ հիշողություններով՝ մշտապես մնալով Հայաստանի բարեկամը:

President holds farewell meeting with Ambassador of Egypt
YEREVAN, AUGUST 28, ARMENPRESS.  On August 28, President Serzh Sargsyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Egypt to Armenia, Mohamed Alaaeldin Saad Elleissy, who completes his diplomatic mission in our country.
As “Armenpress” was informed from the Department of Information and Mass Media of the President’s Staff of the Republic of Armenia, the President of the Republic expressed gratitude to Saad Elleissy for his efforts aimed to develop Armenian-Egyptian relations and wished him success.
Serzh Sargsyan mentioned with satisfaction that bilateral intergovernmental relations activated, the agenda for cooperation expanded, mutual visits were paid by the Presidents and Prime Ministers and all preconditions were developed for deepening and strengthening relations during the tenure of Ambassador Saad Elleissy. The President hoped that the next Ambassador will fully utilize those preconditions by fulfilling his mission with fresh enthusiasm and devotion in favor of the two friendly nations and states.
Ambassador Saad Elleissy expressed gratitude for the kind words and appreciation, assuring that he spared no efforts to develop relations between Armenia and Egypt during his 4.5-year tenure and leaves our country with the best memories, remaining the perpetual friend of Armenia.