Հայոց ցեղասպանությունը պետք է ոչ միայն ճանաչվի, այլև դրա ժխտումը պետք է քրեորեն պատժվի. Դանիել Ֆիերշտեյն
Հայոց ցեղասպանությունը պետք է ոչ միայն ճանաչվի, այլև դրա ժխտումը պետք է
քրեորեն
պատժվի. Դանիել Ֆիերշտեյն
ԲՈՒԵՆՈՍ ԱՅՐԵՍ, 24 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բուենոս Այրեսում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջազգային գիտաժողովի վերջին օրը ելույթ են ունեցել հայտնի ցեղասպանագետներ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով PrensaArmenia.com.ar-ը, գիտաժողովին ելույթ է ունեցել Ցեղասպանագետների միջազգային ասոցիացիայի նախկին նախագահ, ցեղասպանագետ Դանիել Ֆիերշտեյնը, ով կարեւորել է ցեղասպանությունների ուսումնասիրումը դրանք հետագայում կանխարգելելու համար:
«Այս առնչությամբ շատ կարեւոր է օրենսդրական դաշտի առկայությունը: Պետք է ոչ միայն ճանաչվեն ցեղասպանությունները այլեւ դրանց ժխտումը քրեորեն պատժվի»,- ասաց նա` հավելելով, որ ցեղասպանագետները լուրջ աշխատանք ունեն
Օգոստոսի 20-ից 23-ը Բուենոս Այրեսի համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետում տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջազգային գիտաժողով, որի ընթացքում մասնակիցները խոսել են Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման անհրաժեշտության մասին, բարձրացրել  ցեղասպանության հետևանքների վերացման և ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրենքներրի անհրաժեշտության հարցը:

Daniel Feierstein: genocides must not only be acknowledged but their denial must be punished legally
Daniel Feierstein: genocides must not only be acknowledged but their denial must be punished
legally
BUENOS AIRES, AUGUST 24, ARMENPRESS. Famous genocide scholars had speeches on the last day of the international conference dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide. Armenpress reports, citing PrensaArmenia.com.ar, that former President of the International Association of Genocide Scholars Daniel Feierstein had a speech during the conference. The latter attached importance to the study of genocides aimed at their prevention in the future.
“In this reference the existence of legislative framework is very important. Genocides must not only be acknowledged but their denial must be punished legally.”, he said, adding that genocide scholars have serious work to do.
On August 20-23 the International conference dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide took place at the Department of Law of the University of Buenos Aires. During the conference the elimination of the impacts of the Armenian Genocide and laws that criminalize genocide denial were discussed.