ԱՄՆ-ը լրացուցիչ 500 մլն դոլար կտրամադրի ուկրաինական բանակի վարժանքների համար
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ը մտադիր Է լրացուցիչ 500 միլիոն դոլար տրամադրել Յավորովի զորավարժարանում (Լվովի մարզ) ուկրաինացի զինվորականների ուսուցման ծրագրերի համար: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է «Ուկրաինսկիե նովոստին»:
«Ուկրաինան լրացուցիչ 500 միլիոն դոլար կստանա ԱՄՆ-ի կառավարությունից զինվորականների վարժանքների ֆինանսավորման համար: Այդ միջոցները կուղղորդվեն Ուկրաինայի ազգային գվարդիայի եւ զիվնած ուժերի համար Յավորովի զորավարժարանում ուսուցման ծրագրերին»,- ասված Է Գերագույն ռադայի արտաքին գործերի կոմիտեի նախագահ Աննա Գոպկոյին փոխնախագահ Ջոզեֆ Բայդենի հղած նամակում, որը հայտնվել Է գործակալության տրամադրության տակ:
Այս տարի Յավորովի զորավարժարանում արդեն տեղի են ունեցել Rapid Trident-2015 ուկրաինա-ամերիկյան հրամանատարա-շտաբային զինավարժանքները՝ զորքերի ներգրավմամբ:
Դրանցում ներգրավվել են ռեկորդային թվով մասնակիցներ՝ ավելի քան 1800 զինծառայողներ 18 երկրներից. բացի Ուկրաինայից եւ ԱՄՆ-ից դրանցում գործի են դրվել զինվորականներ Բելգիայից, Բուլղարիայից, Կանադայից, Էստոնիայից, Վրաստանից, Գերմանիայից, Մեծ Բրիտանիայից, Լատվիայից, Լիտվայից, Մոլդովայից, Նորվեգիայից, Լեհաստանից, Ռումինիայից, Իսպանիայից, Շվեդիայից եւ Թուրքիայից, հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:

СМИ: США выделят дополнительно $500 млн на тренировки украинской армии
США намерены предоставить дополнительно $500 млн на тренировочные программы украинских военных на Яворовском полигоне (Львовская область). Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом сообщили "Украинские новости".
"Украина получит дополнительно $500 млн помощи от правительства США на финансирование тренировок военных... Эти средства будут направлены на тренировочные программы на полигоне в Яворове для национальной гвардии и Вооруженных сил Украины", - говорится в письме вице-президента Джозефа Байдена председателю комитета по иностранным делам Верховной рады Анне Гопко, которое есть в распоряжении агентства.
В этом году на Яворовском полигоне уже прошли украинско-американские командно-штабные учения с привлечением войск Rapid Trident-2015.
В них приняло участие рекордное число участников - более 1800 военнослужащих из 18 стран: кроме Украины и США в них были задействованы военные из Бельгии, Болгарии, Канады, Эстонии, Грузии, Германии, Великобритании, Латвии, Литвы, Молдавии, Норвегии, Польши, Румынии, Испании, Швеции и Турции.