Ժերար Դեպարդիեն կնկարահանվի Հայոց ցեղասպանության մասին նոր ֆիլմում
ՄՈՍԿՎԱ, 10 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ ռեժիսոր Արտակ Իգիթյանը նախատեսում է Հայոց ցեղասպանության մասին «Անատոլիական պատմություն» (Anatolian Story) վերնագրով ֆիլմ նկարահանել, որտեղ կխաղան ֆրանսիական կինոյի հայտնի դեմքեր Ժերար Դեպարդիեն եւ Սամի Նասերին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով rusarminfo.ru-ն (ռուս-հայկական տեղակատվական գործակալություն), ֆիլմի գլխավոր հերոսը Մուստաֆա Գազին է, ով իր ողջ կյանքը նվիրաբերել է Թուրքիային ծառայելուն: Ծեր հասակում Մուստաֆան, ով իր ողջ կյանքի ընթացքում ատել է Հայաստանն ու հայերին, պարզում է, որ հայ է:
Ֆիլմի սցենարի հեղինակը Մարկ Արենն է (Կարեն Մարգարյան): Ֆիլմի համար երաժշտություն է գրելու Միշել Լեգրանը: Ըստ կայքի՝ ֆրանսահայ հայտնի երգահանը պահանջել է, որ ֆիլմի գլխագրերում Լեգրան ազգանվան կողքին ավելացնեն նաեւ հայկական Տեր-Միքայելյանը: Ֆիլմում գլխավոր հերոսի՝ Մուստաֆայի կերպարը կմարմնավորի Ժերեր Դարմոն, նրա որդուն կմարմնավորի Սամի Նասերին, որ հայ հանդիսատասեին առավելապես հայտնի է «Տաքսի» ֆիլմերից: Դեպարդիեն ֆիլմում կմարմնավորի փաստաբանի: Նախատեսվում է, որ ֆիլմի նկարահանման աշխատանքները կմեկնարկեն 2015 թվականի նոյեմբերից: Նկարահանումները կանցկացվեն Հայաստանում, Թուրքիայում, Ֆրանսիայում եւ Գերմանիայում:

Gérard Depardieu to star in a movie about Armenian Genocide
MOSCOW, AUGUST 10, ARMENPRESS. Armenian film director Artak Igityanplans to shoot a film about the Armenian Genocide titled “Anatolian Story”. French famous actors Gérard Depardieu and Samy Naceri will star in the film.
Armenpress reports, referring to rusarminfo.ru (Russian-Armenian news agency), that the main hero of the film is Mustapha Gazi who dedicated his whole life to serving Turkey. When Mustapha is aged, he, who had always hated Armenia and the Armenians, discovers he’s Armenian.
The music for the film will be composed by Michel Legrand. According to the website, the famous composer demanded to add the Armenian Ter-Mikaelian to the surname Legrand in the subtitles. Gérard Darmon will play Mustapha Gazi, Samy Naceri will play Mustapha’s son and Depardieu will star as a lawyer in the film. The screening is expected to start in November, 2015. The film shooting will be held in Armenia, Turkey, France and Germany.