Կեսարիայի 300-ամյա հայկական վանքն ավերակների է վերածվում Թուրքիայում
ԿԵՍԱՐԻԱ, 4 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ժամանակակից Թուրքիայի տարածքում գտնվող Թոմարզա վարչական շրջանի Սուրբ Աստվածածին 300-ամյա վանքն ավեր վիճակում է: Երբեմնի կանգուն վանքից ընդամենը մի քանի քանդված պատ է մնացել, հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով թուրքական The Hurriyet Daily News պարբերականը:
Մարիամ Աստվածածնին նվիրված հայկական վանքը ուխտագնացության կարևոր վայր է եղել: Վանքին կից ժամանակին գործել է Գրիգորյան հայկական հոգևոր դպրոցը: Այնտեղ է հյուրընկալել բրիտանացի հայտնի ճանապարհորդ, հնագետ և գրող Գերտրուդ Բելին:
1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության տարիներին այն թալանվել և լքվել է: Մի խումբ հայ վանականներ փորձել են վերականգնել եկեղեցին՝ չնայած մեծ վնասներին, սակայն դա նրանց չի հաջողվել:

300-year-old Armenian monastery stands in ruins in Turkey
KAYSERİ , AUGUST 4, ARMENPRESS: The 300-year-old Armenian monastery of Surp Astvatsatsin (Tomarza Monastery) has completely deteriorated in the Tomarza district of Turkey’s central Anatolian Kayseri province, with merely a few ruined walls remaining, reports Armenpress referring to The Hurriyet Daily  News.
The monastery, dedicated to the Virgin Mary, is situated in Kayseri’s Cumhuriyet neighborhood. An important location for pilgrimage, the monastery also hosted famous British traveler and archaeologist Gertrude Bell in 1909. Unfortunately, the monastery was abandoned in 1915.
A group of Armenian priests tried to use the monastery after the end of World War I, despite the severe damage the building had endured. However, they later had to abandon the monastery to its fate.
In the monastery’s ruins lie the Gregorian Armenian School, which had previously hosted the annual Festival of the Assumption with the attendance of central Anatolian and Lycian Armenians.